Robinete și hidrogen

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 09/05/04, 11:39

Studiați împotriva „flashback-ului” de pe supape datorită unei viteze prea mari de ardere a hidrogenului (10 x cea a benzinei / aerului)

http://www.ecr.mu.oz.au/~caburt/research/h...ogen/valve.html
0 x
desmo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 17/06/04, 15:20




de desmo » 17/06/04, 16:01

bonjour,
Am găsit interesant studiul Valve și hidrogen, dar imediat m-a făcut să mă gândesc la o arhitectură a motorului care depășește această problemă.
În acest caz, motorul rotativ (brevet Wankel) care utilizează lumini radiale sau axiale pentru admitere.
Această aplicație a fost găsită, de asemenea, de câțiva ani de către inginerii Mazda, care continuă (neobosit) să dezvolte motorul rotativ și care au prezentat la ultima Sală de la Geneva o copie a noului lor model: Mazda RX-8 echipat pentru funcționează cu hidrogen.
Modificările aduse vehiculului păreau destul de minore, cel puțin în comparație cu un vehicul cu pile de combustibil. Cea mai vizibilă parte este adăugarea în portbagajul unui rezervor din fibră de carbon.
Eficiența unui astfel de ansamblu este cu siguranță mai mică decât tehnologia celulei de combustibil, dar mi s-a părut interesant prin utilizarea componentelor deja industrializate și posibila utilizare a combustibilului dublu, așa cum există în vehiculele GPL.
Date tehnice (din memorie):
Puterea motorului pe benzină: 240 CV
"" hidrogen: 90 CP
Model Gama H: 200 - 300 km
Știați acest concept de mașină? și crezi că este interesant?
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 18/06/04, 00:51

Da, este adevărat că o mașină de tip Wankel ar putea rezolva problema.

Mai ales că această arhitectură și-a dovedit în mare măsură valoarea.
Comercializat în anii 60 și mai multe prototipuri la 24 de ore de la Le Mans ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 19/06/04, 21:56

Iată un link cu o descriere a RX-8

<a href='http://www.caradisiac.com/php/essai_tun/ess_nou/nouv118/mg_4234_mazda_rx8.php' target='_blank'>http://www.caradisiac.com/php/essai_tun/es...4_mazda_rx8.php</a>
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
MobyleX
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 51
Înregistrare: 03/12/04, 18:37
Locul de amplasare: Meudon - Franța




de MobyleX » 08/12/04, 13:36

Există ceva ce nu primesc: când combustibilul (benzina sau hidrogenul) se aprinde, supapele sunt închise !! Deci arderea nu se poate răspândi pe cealaltă parte a supapei, nu? Chiar dacă arderea hidrogenului ar fi de 1000 de ori mai rapidă decât cea a benzinei, aceasta ar avea loc doar în momentul scânteii în toate cazurile, adică supapele închise?
Dacă m-ați putea ajuta, ar fi frumos pentru că vreau să fac un ansamblu pentru a rula un motor cu hidrogen și nu mi-aș face rost în față în timpul testării !!
0 x
Vis, e libertate adevărată, este speranță, nimeni nu te poate opri.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 187