Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, compararea valorilor și rezultatelor

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, compararea valorilor și rezultatelor




de Christophe » 02/08/23, 10:18

Deschid acest subiect pentru a vorbi despre analizele uleiului de motor care permit întreținerea preventivă (sau nu) a motoarelor cu kilometraj mare sau a altor componente care folosesc uleiuri lubrifiante (cum ar fi cutiile de viteze). Acest lucru este foarte interesant pentru estimarea uzurii anumitor componente.

IESPM_sample.jpg
IESPM_echantillon.jpg (45 Kio) Vizualizat de 1347 ori


Într-adevăr, tocmai am primit analiza saab-ului meu de nu departe de 280 km. Nu e prea rău pentru o bunică din 000...

Vezi tu Macro, Turbo este uzat, dar nu este (încă) mort (a priori...)... dar împotriva cred că Kennol-ul va fi primul și ultimul meu schimb de ulei!

IESPM_saab.png
IESPM_saab.png (173.83 KiB) Accesat de 1297 ori


Coincidență Remundo tocmai a făcut unul. Dar este un hibrid pe benzină care funcționează pe E85, așa că este greu de comparat direct...

Golf GTE by Remundo, sursa: consume-less-auto/volkswagen-golf-gte85-plus-le-multifuel-hybride-sycomoreen-t15053-300.htmlp534494

Imagine

Pe scurt, îi invit pe toți economiștii care circulă cu km puțin înalți (> 150 km) să facă acest gen de test. Marcă? Asta ar trebui sa te intereseze...
Puteți comanda kiturile dvs. aici: https://www.iespm.com/diagserver/Kit

(mai ieftin vei gasi pe net dar nu garantez ca rezultatele sunt la fel de precise... acolo avem deja 2 feedback...)

Cred că o să-i fac o altă analiză bunicii când voi depăși 320 km...(dacă mai conduce până atunci...)...și voi pune ulei de mai bună calitate data viitoare când schimb uleiul (eu gândește-te să o faci în jur de 000 km ca măsură preventivă...)

A continuat ...
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Christophe » 02/08/23, 10:29

ps: timing level am trimis proba pe 25 iulie (dupa-amiaza) si am primit azi dimineata pe email...deci e destul de rapid ca tratament...nu stiu daca faptul ca asta e vacanta accelereaza procesarea timpul sau încetinește...

La ce oră ai avut Remundo?
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Christophe » 02/08/23, 11:03

Știe cineva cum să interpreteze numărul „Indice de uzură” de pe motorul de sus?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Macro » 02/08/23, 13:36

Trebuie să te sperii să te liniștești cerând o nouă analiză în 15000... E o afacere suculentă, frică... O să vezi un motor fiat care nu te avertizează, moare brusc.. .
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Christophe » 02/08/23, 19:52

40 km am spus...

Pentru pauza, la naiba, am motor VW de rezerva!! : Cheesy:

Se pare că nu sunt rele... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Macro » 02/08/23, 20:18

Nu există mașină rea... Doar șoferi răi...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Macro » 02/08/23, 20:26

Christophe a scris:40 km am spus...

Pentru pauza, la naiba, am motor VW de rezerva!! : Cheesy:

Se pare că nu sunt rele... : Mrgreen:

1.6 tdi al caddy-ului meu la 390 km.... Încă mai poate face de la 000 la 0 în mai puțin de 100 secunde...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Christophe » 02/08/23, 22:15

Vrei să spui că Remundo este un șofer prost? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Remundo » 02/08/23, 22:25

Christophe a scris:ps: timing level am trimis proba pe 25 iulie (dupa-amiaza) si am primit azi dimineata pe email...deci e destul de rapid ca tratament...nu stiu daca faptul ca asta e vacanta accelereaza procesarea timpul sau încetinește...

La ce oră ai avut Remundo?

în jur de 1 lună, dar poșta a picat (grevă 49-3 împotriva reformei pensiilor).

Acesta este același tehnician care ne-a analizat probele :)

Altfel tocmai am trecut de cei 200 km cu GTE000+

motorul cu ardere internă aproximativ 80 km. Deci încă în tinerețe.
1 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Macro » 03/08/23, 08:52

Christophe a scris:Vrei să spui că Remundo este un șofer prost? : Mrgreen:


Pentru a sparge cricurile de golf atât de repede... : Cheesy: Da, fără îndoială : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Acestea fiind spuse, personal, contaminarea uleiului cu combustibil m-ar alerta asupra unui vehicul 100% termic....Nu știu cum funcționează hibridul său, dar îmi imaginez că secvențele de funcționare ale motorului termic sunt scurte și nu permit încălzire bună a motorului... Așa că a fi un șofer bun în acest caz va consta (după părerea mea) în creșterea frecvenței de înlocuire a uleiului motorului termic... Sau rularea acestuia cu combustibil pentru care a fost proiectat.. După ce cred că Remundo este un formidabil calculator de rentabilitate economică... Și de aceea... Amortizarea vehiculului este bine planificată...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 88