Ozon la admitere ???

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
geotrouvetout
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 108
Înregistrare: 18/09/05, 21:10
Locul de amplasare: 76

Ozon la admitere ???




de geotrouvetout » 08/05/06, 13:33

hi,

un generator de ozon la aport, prin urmare mai mult oxigen, mai puțin azot, o combustie mai bună și are nevoie de mai puțin combustibil pentru ardere, este valid și fezabil ???

GEO : Idee: .
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 08/05/06, 13:43

Cred că poate funcționa bine în ceea ce privește controlul poluării (am menționat-o pe scurt în raportul meu de pantone ca ipoteză a pantonei), pe de altă parte, trebuie să aveți un flux de ozon pentru a avea o influență asupra unui motor dat fiind debitele de aer aspirate ... Aceasta este problema ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
geotrouvetout
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 108
Înregistrare: 18/09/05, 21:10
Locul de amplasare: 76




de geotrouvetout » 08/05/06, 13:57

În ceea ce privește debitul, nu contează, inițial s-ar putea face o injecție de ozon pentru a evalua consumul și poluarea în comparație cu un aport fără ozon.
Compania Ozonex folosește un tub de ozon sub aproximativ 4 kV pentru tratarea apei piscinei în absența clorului, ar fi necesar să știm unde să găsim aceste tuburi pentru testare.

Ar trebui să iau legătura cu vechea mea cutie, erau câteva mostre din aceste tuburi, pentru că am fabricat generatoarele THT pentru Ozonex.

GEO : Idee: .
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 08/05/06, 14:30

Dacă consumul este cel care te interesează, această soluție nu este cea potrivită ...
dacă este depoluare există o săpătură!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 08/05/06, 16:56

hi
Există o modalitate (simplă) de a măsura nivelul de ozon.
Este pentru a compara între părăsirea potului și aerul ambiant.
@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
ange
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 12/10/05, 14:55




de ange » 05/12/06, 18:18

Am văzut o teză de doctorat privind admiterea ozonului în motoare.
În 2 cuvinte, ozonul nu este interesat la temperaturi ridicate generate de combustie ... : Mrgreen:
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 05/12/06, 22:16

bonjour
înger a scris:Am văzut o teză de doctorat privind admiterea ozonului în motoare.
În 2 cuvinte, ozonul nu este interesat la temperaturi ridicate generate de combustie ... : Mrgreen:


Acest lucru mă interesează, puteți să detaliați subiectul ..
Deoarece este dificil să ionizezi aerul fără a avea o anumită parte din ozon, dacă ozonul este neutru sau mai bine zis că nu influențează motorul, este deja asta, știu că este coroziv.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 06/12/06, 00:14

ne alăturăm multor lucruri despre care s-a spus despre „electroliza îmbunătățită”, în special de cpt. Maloche.

Tuburile UV nu mi se par soluția potrivită, prefer un generator bun de 20-30 kV!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 257