Măsurați și urmăriți consumul de mașină

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
vttdechaine
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 162
Înregistrare: 23/03/06, 16:01
Locul de amplasare: Est de Franța, aproape de Elveția

Măsurați și urmăriți consumul de mașină




de vttdechaine » 22/06/06, 10:45

Bonjour à tous,

Măsurarea consumului rămâne, fără îndoială, unul dintre cele mai importante subiecte, doar uitați-vă la mesajele lungi care au fost schimbate pe tema „Și aerodinamica?”.
Toate experimentele noastre, chiar și cele calitative, pot fi parțial modificate (în bine sau în rău) de analiza consumului pe care o facem.
Daca aceasta analiza este prost facuta... :strigăt:

Iată fișierul Excel pe care l-am făcut pentru uleiul meu Saxo. Mai am unul in pregatire (deja bine avansat) pentru AX-ul meu.
Puteți răsuci datele în toate direcțiile! ACEST DOSAR ESTE ACOLO PENTRU ASTA! Am făcut câteva grafice pentru a da idei, dar nimic serios. Aștept puțin să găsească cineva metoda potrivită, recunosc, ca să mă pot baza pe ea : Cheesy: . Vom putea apoi să schimbăm idei bune prin e-mail și să încărcăm o bază de date Excel (despre econologie???) și acest lucru ar putea, fără îndoială, să ușureze lucrurile pentru mulți dintre noi.

http://site.voila.fr/vttdechaine/consosaxo.xls
0 x
Marty
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 22/06/06, 11:26

Buna initiativa pe de alta parte nu inteleg variatiile monstruoase de consum pe care le ai uneori (19 L ?????) esti sigur ca nu sunt niste erori in citirile tale?

Problema cu .xls este că mulți oameni nu știu cum să le folosească, o să văd dacă am putea face asta în .php

Din partea mea, pregătesc un articol despre consumul teoretic „real” al autovehiculelor pentru a găsi viteza optimă a eficienței vehicul-motor. Cu alte cuvinte: cu ce viteză consumi cel mai puțin.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vttdechaine
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 162
Înregistrare: 23/03/06, 16:01
Locul de amplasare: Est de Franța, aproape de Elveția




de vttdechaine » 22/06/06, 16:39

Absolut! 19 litri în păcură Saxo!
Ar fi trebuit să explic SLR-urile de familie: ne aprovizionăm în principal la cel mai ieftin preț. Prin urmare, s-a întâmplat în mai multe rânduri să facă 1 sau chiar mai multe rezervoare pline de supliment pentru a ajunge la o pompă „mai puțin costisitoare”.
Ca să facem 500 km, adăugăm 10 litri în timp ce găsim o pompă „mai ieftină”: deci „brut” găsim 0.5 litri/100
Facem din nou 200 km si facem o completare (in acelasi timp veti observa un consum foarte mic, in jur de 2-3 litri).
În fine, găsim o pompă „ieftintă” la 50 km mai departe și umplem complet: de exemplu 40 de litri. Așa că găsim 80 de litri/100 pentru această ultimă umplere.
Acesta este motivul pentru care am efectuat netezirea pe 3 și 10 umpluturi pentru a evita aceste variații mari.
Pentru celălalt dosar al meu (AX diesel) care nu este încă disponibil am efectuat calculele în alt mod și vedem variațiile în funcție de anotimp sau de încărcătura mașinii (2,3 sau 4 persoane).
Voi trage această foaie de calcul în curând (am făcut primii 80 de kilometri).
0 x
Marty
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6992
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 22/06/06, 17:21

Îmi pare rău, dar acest mod de a-l prezenta este confuz.
Cu acest obicei și acest raționament familial exotic de a face umpluturi intermediare mici, coloana ta „G” este falsă și nu corespunde mult.
Trebuie să adunați diferitele adăugări intermediare de combustibil, diferitele călătorii corespunzătoare în km și apoi să calculați consumul la sută, numai după ce ați efectuat o realimentare completă (adică, rezervorul complet umplut)...
Chiar dacă ai 115 litri pentru 2000 km, va fi mai precis decât calculele care nu explică nimic, în acest caz.

Pentru a compensa aceste aberații în prezent, trebuie să netezești peste 3 (și dacă faci o dată, 5 umpluturi intermediare în loc de 3, trebuie să schimbi calculele Excel?), apoi peste 10, de ce nu peste 100, cu întotdeauna un marja de eroare...

Ah, statisticile! : Roll:
0 x
laurent.delaon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 168
Înregistrare: 13/08/05, 17:49

statistici da, dar nu orice




de laurent.delaon » 22/06/06, 18:04

bonjour,
bravo pentru abordarea ta.

ea are de fapt niște greșeli de tineret:
pentru a standardiza monitorizarea, asta îmi propun

Data Mileage_totalizer Preț_per_litru Cost_of_full

Iată informațiile de bază de reținut.
De aici derivăm distanța parcursă, cantitatea de combustibil, apoi graficul distanțelor parcurse care oferă informații despre performanța sistemului într-o manieră eficientă (dar fără a ține cont de viteza deplasărilor...desigur! )
Vom putea reprezenta grafic consumul la 100 km ceea ce este de asemenea util.
În plus, există un program excelent numit fuel care rulează pe Palm pentru a face toate acestea și care oferă multe alte informații (este gratuit).

Acesta este ceea ce face posibil să spunem dacă progresăm sau nu și să vedem dispersia măsurării pe un rezervor plin (această dispersie face ca fanii învechi ai călătoriilor fixe și apoi să fie plini la pompă pentru a evalua performanța unui sistem economic: vedem imediat că dispersia pe mai multe complet plin și atât de mare încât este imposibil să se spună ceva despre 1/4 plin !!! sau mai puțin)

Pe de altă parte, putem folosi informațiile pe un singur rezervor de îndată ce avem 5 sau 6 rezervoare.

apoi se pare că trebuie să faci economii de peste 15% repetate de mai multe ori pentru a confirma că funcționează (o scurtez puțin, dar practic asta este...)
Cu toate acestea, putem exploata tendințele pe scară largă (cu prudență)

aici ma gandesc cum sa procedez
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 23/06/06, 00:14

Nu știu cum să vă trimit unul dintre fișierele mele Excel referitoare la unul dintre vehiculele mele.
Nu am făcut niciodată grafice, doar m-am uitat la tabel.
+ file pentru alte costuri.

Istoria comparării abordărilor noastre...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vttdechaine
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 162
Înregistrare: 23/03/06, 16:01
Locul de amplasare: Est de Franța, aproape de Elveția




de vttdechaine » 23/06/06, 08:50

Gegyx,

Da, sunt foarte conștient că există mult loc de îmbunătățire. Acesta este motivul pentru care am pus la dispoziție datele brute, astfel încât fiecare să își poată face propriile modificări și experimente de calcul.
Cred că nu suntem singurii care avem reflexe bune-răi : Lol: .
0 x
Marty
nialabert
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 258
Înregistrare: 02/06/05, 22:32
Locul de amplasare: Genève




de nialabert » 24/06/06, 22:15

Într-adevăr, dosarul la saxofon este îndoielnic.


Vi-l atasez pe al meu, sunt 4 vehicule:
Un scuter în 100 timpi de 3 cmc care nu mai funcționează
O galaxie Ford unde s-au făcut foarte puține măsurători
Un scuter de 125 cm3 4t
O Honda civic 1.6l 110cp, vtec

Vei observa ca consumul se schimba foarte mult dar fara modificarea nimic.

Dosarul meu
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vttdechaine
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 162
Înregistrare: 23/03/06, 16:01
Locul de amplasare: Est de Franța, aproape de Elveția




de vttdechaine » 26/06/06, 12:29

Singura modificare este utilizarea pe care o facem totuși.
0 x
Marty
Avatar de l'Utilisateur
vttdechaine
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 162
Înregistrare: 23/03/06, 16:01
Locul de amplasare: Est de Franța, aproape de Elveția




de vttdechaine » 09/10/06, 14:07

Bonjour à tous,

De data aceasta am completat tabelul de consum pentru vechea mea motorină AX (aproximativ 230 de kilometri). Toate datele brute sunt acolo cu un început al graficului pe primii 000 de kilometri. Putem vedea variații ale consumului (consum peste 80 km între fiecare punct din grafic).
La acea vreme, traseele erau identice și vor fi pentru mulți ani. 5000 km corespund aproximativ unui sfert de călătorie.

Există variații sezoniere.
Observăm așadar un consum mai mic vara decât iarna. Acest lucru se explică prin mai mulți parametri:
- mai puțină priză
- vehicul care transporta apoi doar 2 sau chiar 1 persoana (vacanta scolara).
Iarna consumul este mai mare
- ambuteiaje mai frecvente și viteză mai mică, uneori, nu vă mai permit să conduceți pe locul 5 (pentru a adăuga la o perioadă de iarnă uneori aspră: dificil de condus la 90 în aceste condiții)
- lumini aprinse
- vehicul încărcat permanent (3 persoane)

Rețineți că din mai/iunie 1993, numai 2 persoane vor folosi acest vehicul în fiecare zi. Vom observa apoi ca consumul scade permanent sub 5 litri/100.

Voi actualiza cu o grafică mai completă.
Între timp, ca și în cazul fișierului Excel Saxo, toată lumea poate descărca și modifica acest fișier după cum dorește pentru a face propriile experimente.
Scopul nu este să știu dacă graficul meu este în timp util sau nu. Obiectivul este de a avea un tabel cu date brute ale consumului real, astfel încât fiecare să își poată aplica propriile experimente și să vină cu o formulă sau o metodă de măsurare a progresului propriului vehicul(e) în viitor.

Mică problemă cu serverul. Voi pune foaia de calcul în câteva ore.

Cu stimă tuturor.
0 x
Marty

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 95