Economii prin reîncălzirea combustibilului?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07

Economii prin reîncălzirea combustibilului?




de bob_isat » 21/07/06, 18:38

Salutare tuturor

ca un bun uleiator am decis sa instalez un sistem de incalzire cu combustibil, chiar daca am doar 30% rapita agricola.

masina mea este un golf 3 tdi iar incalzitorul (suport filtru diesel) vine de la un renault 19.

Am introdus asadar acest sistem pe circuitul de racire dintre blocul motor si radiatorul habitaclu.

rezultatele nu au întârziat să apară:

600 km de autostrada cu mai putin de 30L :şoc:

dacă mai puțin de 5L la 100 , in timp ce anterior consumul meu era putin peste 6L in aceleasi conditii...

asa ca daca e cineva interesat voi mai detalia un pic montajul...

bucurie si sobrietate tuturor!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 21/07/06, 19:11

salut
e adevarat ca e o idee buna pentru cei care nu au acest sistem instalat initial (la al meu era deja instalat -clio1- 1.9d :D )
În prezent rulează la aproximativ 4.7 l/100 cu 40% din cursuri scurte (6 km).
30% ulei+acetonă+""""magneți""""" (testat).

Nu cred ca s-ar realiza acest tip de consum fara incalzitor.
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 21/07/06, 19:15

bonjour

Pentru cei care ruleaza cu un anumit % de ulei este aproape esential sa reincalzeasca combustibilul, chiar si cand rulez cu motorina il reincalzesc si o fac de foarte mult timp, il pun pentru iarna, (economie si mai remarcabil decat vara) dar am observat ca vara nu deranjeaza, ba chiar se imbunatateste.
Deoarece este incalzit cu apa de motor, nu trebuie sa sperati sa depasiti 70c cu un schimbator bun, motorul merge mai silentios si bate mai putin.
Prea multă încălzire reprezintă o problemă de expansiune pentru pompa de injecție și anumite îmbinări (distanțele pompei sunt foarte strânse)
Așa că evitați încălzirea cu evacuarea.
Dar dacă doriți să îmbunătățiți în continuare sistemul, instalați un filtru cu supapă de retur calibrată (Bosch original pentru țările nordice), aceasta reduce cantitatea de motorină în retur, deci mai puțină trecere de lichid în schimbător, altfel cu un Sistemul convențional cu întoarcerea importantă nu trebuie să sperăm să depășească 40c și numai dacă rezervorul este la 1/4 vara .. nu încălzi rezervorul iarna, acest lucru cauzează condens și multe alte probleme ..
Pentru a afla dacă aveți un sistem de retur bun, deconectați conducta de retur și curgeți-o într-o găleată, măsurați volumul în timp, veți avea o idee bună dacă aveți deja o supapă încorporată
la filtru.. Dacă umpleți un 20 de litri în 5 minute, puneți o supapă!

André
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 22/07/06, 08:54

hi
Încălzirea motorinei de către lichidul de răcire este montată pe Mercedes 300TD turbo (1992). Dar nu văd supapa Bosch deteriorată? Aveți o referință lui André? Pentru ca fara referinta de la distribuitorul Bosch de aici nu stiu despre ce vorbim.... Multumesc
Michel
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 23/07/06, 00:20

Bună Michel

Filtrul este pe un Jetta din 1990
0450 906 174

Supapa se vinde separat, este din plastic destul de fragil, saiba interioara este din otel.
Voi face fotografii și vă voi trimite un e-mail,
Au fost 3 umpleri pe care le-am facut cu ulei 50% dar trebuie sa schimb filtrul, cred ca am fortat doza la 50 putin prea mult..

André
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 23/07/06, 07:58

Bună ziua André
Referința este cea a filtrului, dar supapa are una proprie, dacă este vândută separat? Trebuie spus că aici chiar și atunci când le întreb de exemplu: o sondă lambda de bandă largă pentru motor cu injecție directă precum Peugeot Citroën (motor HPI) pe care nu o știu fără referința exactă, computerul este rege și fără referință sunt incapabil sa gasesc ..... Oricum aceste sonde sunt atat de scumpe incat am renuntat sa mai cumpar una.
Mulțumesc André
Michel
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

economisire prin încălzirea combustibilului




de denis » 23/07/06, 18:36

salut tuturor, cand eram mai mic, am vrut sa pun o bobina de cupru in jurul cilindrului mopedului meu (una adevarata), sa incalzesc benzina, a ramas mereu doar creier.Nu cu mult timp in urma, am citit o marturie pe net , ca in timpul restrictiilor (razboiului) motocicletele se montau uneori asa sa mearga pe pacura! :P performanță mediocră, dar bună!
Și pe un VFR, funcționează? :P :P Văd unul care va lovi piatra : Lol:
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12

Re: economisire prin încălzirea combustibilului




de Andre » 02/08/06, 04:30

bonjour

bob_isat a scris:Salutare tuturor

ca un bun uleiator am decis sa instalez un sistem de incalzire cu combustibil, chiar daca am doar 30% rapita agricola.

masina mea este un golf 3 tdi iar incalzitorul (suport filtru diesel) vine de la un renault 19.

Am introdus asadar acest sistem pe circuitul de racire dintre blocul motor si radiatorul habitaclu.

rezultatele nu au întârziat să apară:

600 km de autostrada cu mai putin de 30L :şoc:

dacă mai puțin de 5L la 100 , in timp ce anterior consumul meu era putin peste 6L in aceleasi conditii...

asa ca daca e cineva interesat voi mai detalia un pic montajul...

bucurie si sobrietate tuturor!



Tocmai am modificat sistemul de retur diesel pentru a limita returul. incalzirea a crescut este in 68c daca conduc cu viteza mica si la 52c daca merg mai repede de 130km/h cred ca va fi greu sa ajungi la 80c fara a instala un schimbator destul de mare..
Deoarece tocmai am instalat un termometru astăzi, ceea ce îmi amintesc este că alimentarea cu ulei din rezervor tinde să răcească uleiul care se rotește în schimbător/filtru odată cu retur.
Circuitul de racire a motorului este reglat la 90c, in mod normal intr-un schimbator bun este necesar sa se numere cu 10c mai putin
Bob, ai idee despre temperatura combustibilului care iese din schimbător?
Am de gând să fac modificări pentru a ajunge la 80c reglați, aici motorul funcționează mai bine cu un ulei ridicat de 65% (acesta trece ușor prin filtru) Pierderea de putere pe care o simțim nu se datorează uleiului, ci pentru că filtrul devine obstrucționat dacă lichidul este prea vâscos,
Unul dintre fiii mei (Jetta) a înlocuit filtrul de motorină cu un filtru de ulei de automobile, a tras la fel de mult ca să funcționeze cu motorină!
Dupa arderea a 3 rezervoare, un injector a ramas blocat sarat deschis!
La Golf și VW filtrul este pe aspirație, ceea ce face și mai dificilă trecerea prin filtru.

André
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 18/08/06, 05:41

Bună dimineața.
Tocmai am dublat dimensiunea schimbului și am câștigat doar 5c sau 58c la 130 kmh continuu,
Cred ca va fi greu cu un schimbator mic sa urce pana la 75c, ajung la peste 70c doar cu motorul incins la ralanti
consum redus.
Încep să înțeleg de ce oamenii uleioși instalează un încălzitor auxiliar electric, ultimele 10 grade nu sunt accesibile cu apa de motor.
pentru a menține o temperatură ideală de 75 C pentru cursa de ulei, cred că trebuie să ne gândim la altceva decât la apa motorului.

André
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 18/08/06, 09:46

Andre a scris:pentru a menține o temperatură ideală de 75 C pentru cursa de ulei, cred că trebuie să ne gândim la altceva decât la apa motorului.

André


Bună André (și ceilalți),

Și o bobină de cupru în jurul (sau mai bine: în) galeria de evacuare (tip de încălzitor pentru pantone), nu s-ar încălzi mai bine?
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 190