performanța bicicletei Vs presiunea în anvelope

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
vttdechaine
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 162
Înregistrare: 23/03/06, 16:01
Locul de amplasare: Est de Franța, aproape de Elveția

performanța bicicletei Vs presiunea în anvelope




de vttdechaine » 23/07/06, 19:17

Sper că sunt în partea dreaptă a forum.
Revista Cyclosport publică în numărul său august 19 (lansat pe 21 iulie) un articol tehnic despre performanța anvelopelor în funcție de presiunea în anvelope.
De obicei, acest tip de articol este tratat într-un mod destul de non-tehnic și „judecător”. Aici este destul de complet cu două tipuri de teste și o concluzie motivată.
Cu siguranță, suntem departe de automobilele noastre (majoritatea în acest sens forum) dar putem reuni testele cu două roți de cilindree mică și argumentele mi s-au părut demne iar subiectul „tehnic” vă permite să economisiți wați teoretic.

Pentru Christophe,
M-am gândit să pun asta în revista de presă, dar am considerat că este un loc foarte politic, așa că l-am postat aici :? .
0 x
Marty
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 317