ministerul poluării durabile

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
laurent_caen
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 113
Înregistrare: 07/05/06, 12:41

ministerul poluării durabile




de laurent_caen » 25/07/06, 18:30

Tocmai am citit ceva pe internet care m-a scandalizat Rău sau Foarte Nebun: pragul de emisie de CO2 pentru a beneficia de un credit fiscal pentru vehiculele considerate curate (și aici se ciupesc pantofii) a fost ridicat de la 140g / km la 200g / km! !! mătură cu aproape 50% mai multă poluare „curată” !!!
acest lucru se aplică numai vehiculelor GPL, GNC, electrice (bune dintre cele care nu există) și vehiculelor hibride
Să luăm un exemplu care ne va arăta absurditatea totală a acestei legi:
la petite aygo benzină 1l -> 109g / km -> fără credit fiscal
lexus rx 400h hybrid -> 192g / km -> credit fiscal de 2000 € !!
ce logica !!! bine guvernului !!!
Știu, deja văd unii care îmi vor spune: aygo-ul este foarte mic și nu este comparabil cu lexus-ul mare, așa că voi lua acum exemplul unei mașini de familie
renault scenic 1.6l benzină -> 170g / km aproximativ și fără credit fiscal, găsiți eroarea !!
de ce creditul fiscal nu se aplică destul de simplu în funcție de emisiile de CO2 !!! ??? un vehicul GPL care emite 195g CO2 va putea beneficia de un credit fiscal în timp ce o benzină sau un motorină, chiar dacă respinge 100g / km nu va avea dreptul la acesta !! Sunt respins de atâta imbecilitate !!!
mai ales că această lege va duce la situații complet incongruente cu apariția etichetei energetice (ceea ce este un lucru bun), a se vedea în schimb:
un cumpărător merge la o reprezentanță și vrea să cumpere faimosul așa-numitul lexus curat; el va avea dreptul la creditul fiscal de stat în timp ce eticheta energetică aplicată pe mașină va indica clasa ... E !!!!!!!!!!!! ce logica !!! din nou bine !!!
este dureros ...
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 26/07/06, 03:23

„Mod tehnocratic ON” : Mrgreen:

Ei bine, atunci am un plic de n $ de redistribuit, să vedem, aceste vehicule acolo, ei bine, nu poluează prea mult, nu sunt multe; hai, le subvenționez. A se distra.

Să vedem pentru aceia, oulaaaa !!! sunt destule acolo !!! arf, nu poluează prea mult! Ei bine, asta nu merge, nu le pot subvenționa pe toate, altfel îmi vor mai rămâne un ban pentru a cumpăra reședința de vară din Nisa pe care i-am promis soției mele. Arf !!
Ha, rahat, i-am promis și o excursie de un an pe insulele pe care sunt în regiunea iberică.
Haide, nu există subvenții pentru cei de acolo.
Deci, cât îmi mai rămâne?
Humhum, haide, aici, în această categorie de vehicule, nu sunt multe, un pic de calculator ....

Houhou, grozav, echilibrul cade foarte greu! Voila, impecabil, le pot da resturile celor.

Și pi pentru ceilalți, păi rău pentru ei eh!, Trebuie doar să cumpere mașini care mai poluează puțin, nu, dar ...
Încă nu am de gând să conduc afacerea prietenului meu care lucrează la ministerul petrolului !!! Pentru că nu se mai încurcă!
Ei bine, oricum, nu vor vedea nimic, cui îi pasă de ecologie, nu prioritatea. Și apoi, atâta timp cât pot plăti, nu au nevoie de subvenții.
Mai bine să-mi mulțumesc soției, cel puțin c util.

„Mod tehnocrat OPRIT”


„Dacă doriți răspunsurile corecte, puneți-vă întrebările corecte”
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 157