Lăzi de gunoi Liège la HVB

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

Lăzi de gunoi Liège la HVB




de elefant » 13/09/06, 08:16

Doamne!

Radioul a anunțat în această dimineață (13) că un camion de gunoi Liège urma să funcționeze cu ulei de rapiță. :?
Mic apartament, orașul nu este sigur că va găsi cei 18000 de litri pe an pentru a satisface apetitul mașinii :se încrunta:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 13/09/06, 09:35

Sper că guvernul belgian va fi mai puțin prost decât vecinul său și că nu se va întâmpla la fel de nenorocire ca la villeneuve-sur-lot : Evil:

vedere acest subiect pentru cei care nu cunosc povestea.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Coșuri Liège la HVB




de Christophe » 13/09/06, 09:39

elefantul a scris:Mic apartament, orașul nu este sigur că va găsi cei 18000 de litri pe an pentru a satisface apetitul mașinii :se încrunta:


Dar tancurile de petrol din parcurile de containere? Cine este pentru? Ar trebui să facem reportajul foto în această după-amiază!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 13/09/06, 09:40

Targol a scris:Sper că guvernul belgian va fi mai puțin prost decât vecinul său și că nu se va întâmpla la fel de nenorocire ca la villeneuve-sur-lot : Evil:

vedere acest subiect pentru cei care nu cunosc povestea.


Niciun risc, de la începutul lunii aprilie a fost legalizat aici ... cu condiția să cumpărați direct de la producător ... așa că nici remarca elefantului nu apare ...

ps: mergând la Strasbourg în weekendul trecut cu bicicleta, sunt sigur că am trecut (miros) de un camion (basculant) care circulă pe petrol pe autostrada A4 :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 13/09/06, 09:45

Ei bine, presupun că dacă știe unde și că dacă o spun, este pentru că știu că producția este limitată: 18000 de litri este mult și probabil că nu sunt singurii
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 13/09/06, 10:14

Ei bine, dacă o spun, trebuie să fie adevărat ... pfffffffff

Iată experiența mea personală:

Ei bine, în vechea mea slujbă am avut permanent 20 L de ulei uzat recuperat GRATUIT (cu câteva mită presupuse) și am consumat 800 - 1200 L pe zi ...

Deci, nu cred că 18L / an este o problemă ... încă.

Întrebarea nici măcar nu apare dacă cumpărăm ulei nou la 60-70 cts de la producător ... trebuie doar să așteptați să crească plantele ...:D
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 13/09/06, 10:32

hi,
Pentru HVB-urile belgiene, cred că sectorul se referă doar la ulei nou, fără reciclare în acest circuit.
Milă...
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 13/09/06, 11:09

Bibiphoque a scris:hi,
Pentru HVB-urile belgiene, cred că sectorul se referă doar la ulei nou, fără reciclare în acest circuit.
Milă...
@+


Nu asta am spus? nou în vânzare directă de la producător ...

Pentru uleiul reciclat având în vedere că există un cost de incinerare pentru Belgia (care nu are incinerator), cred că utilizarea acestuia este tolerată ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 13/09/06, 13:13

elefantul a scris:Mic apartament, orașul nu este sigur că va găsi cei 18000 de litri pe an pentru a satisface apetitul mașinii care se încruntă


Nu vă faceți griji, vor face ca în Elveția, vor merge în Franța pentru a-și lua proviziile. Există o mulțime de HBV și, în plus, producătorii nu au voie să-l vândă ca combustibil în interiorul țării. Deci, exportul este o rezervă pentru ei. Toată lumea beneficiază :P
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 13/09/06, 14:13

abyssin3 a scris:Nu vă faceți griji, vor face ca în Elveția, vor merge în Franța pentru a-și lua proviziile. Există o mulțime de HBV și, în plus, producătorii nu au voie să-l vândă ca combustibil în interiorul țării. Deci, exportul este o rezervă pentru ei. Toată lumea beneficiază :P


Da, cu excepția francezilor : Evil:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 142