Turbulatorul cu vortex este „interzis” de Hummer de către GM

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Turbulatorul cu vortex este „interzis” de Hummer de către GM




de Christophe » 22/09/06, 14:48

Două dealeri din Detroit au vândut vehicule Hummer modificate pentru a consuma puțin mai puțin gaz.

În timp ce prețurile gazelor în creștere imobilizează stocurile de Hummer H2 și H3, două dealere Hummer din zona Detroit inovează pentru a reduce consumul acestor uzine de energie. Cu toate acestea, General Motors și ofițerii brandului Hummer nu văd manevra cu un ochi bun.

Detroit Hummer și Hummer of Novi încearcă să seducă consumatorii cu un dispozitiv de optimizare a kilometrajului numit „Mileage Maximizer”, care permite ca aceste behemoths să ajungă la 25 de mile pe galon pe autostradă. În comparație, performanța unui H3 nemodificat este de 19 până la 20 de mile pe galon pe o autostradă, potrivit purtătorului de cuvânt al lui Hummer, Nick Richards. Cu toate acestea, această economie are un preț. Reprezentanții GM și Hummer nu susțin modificarea și chiar vorbesc despre nerespectarea garanțiilor vehiculelor transformate.

Vânzări în creștere

În ciuda tuturor, vânzările de H2 și H3 au început în vigoare în cele două magazine din zona Detroit, datorită „Mileage Maximizer”, declară Gary Krupa, directorul general al Hummer of Novi. În primele trei săptămâni ale promoției, dealership-ul a vândut aproximativ o duzină de Hummers echipate cu acest dispozitiv pentru un plus de 189,95 USD. Acum, lanțul intenționează să extindă acest serviciu la alte dealere Chrysler, Jeep și Dodge pe care le deține în zona Detroit „în termen de o lună sau mai mult”, spune Russ Reimer, care conduce atelierele de service pentru doi dealeri Hummer.

Modificarea presupune instalarea unui dispozitiv fabricat de Air Synergy Labs Inc., una dintre sutele de companii de piese de schimb din Statele Unite care dezvoltă procese interne pentru a crește eficiența combustibilului vehiculelor.

Nu este aprobat

Spencer Robley, președinte și CEO al companiei cu sediul în Las Vegas, spune că produsul său - „Vortex Valve” - poate îmbunătăți consumul de combustibil cu până la 30%, deși admite că această performanță nu este nu este aprobat. „Niciun guvern, stat federal sau de stat, sau agenție locală, nimeni nu vrea să se ude pentru a certifica niciunul dintre produsele noastre, sau ceva direct sau indirect legat de kilometraj”, spune Robley.

De la lansarea valvei în 1998, compania a vândut 120 de exemplare; Distribuitorii din zona Detroit sunt primii de acest gen care îl promovează.

Oxigen în motor

Synergy Labs explică faptul că supapa funcționează prin canalizarea și concentrarea fluxului de aer direcționat către galeria de admisie a vehiculului, crescând astfel cantitatea de oxigen prezentă în motor, ceea ce crește, în consecință, eficiența de combustie a combustibil. Robley adaugă că această tehnologie este potrivită pentru toate tipurile de motoare cu combustie și combustibili, în special pentru cele produse din petrol, hidrogen sau etanol.

GM nu recomandă

Deși GM nu a avut ocazia să inspecteze vehiculele, Richards de la Hummer subliniază că, în general, compania descurajează consumatorii și dealerii să nu se topească cu motoarele. "Petrecem ani întregi optimizând fiecare aspect al vehiculului, de la performanță, manipulare, manipulare, eficiența generală a motorului, durabilitate pe termen lung și fiabilitate, până la îndeplinirea standardelor actuale și viitoare pentru emisiile, spune el. Avem un întreg batalion de ingineri de elită care își dedică viața acestor probleme. Dacă ar fi fost atât de simplu, ei ar fi găsit deja soluția. ”

standarde

John Millett, purtătorul de cuvânt al Agenției pentru Protecția Mediului (EPA), agenția americană pentru protecția mediului care stabilește standardele de emisii de vehicule, admite că agenția nu este informată despre promovarea Dealerii Hummer din Michigan, dar subliniază că măsurile pentru optimizarea consumului de combustibil duc uneori la creșterea emisiilor de vehicule.

"În principiu, este ilegal să interferați cu mecanismele de control al emisiilor oricărui vehicul aprobat de EPA", a spus Millett. La dealership-ul Hummer, domnul Reimer susține că „o combustie mai eficientă a combustibilului reduce în mod necesar emisiile… De fapt, mai mulți clienți ne-au spus că au văzut o îmbunătățire”.

Sursa Jurnalul Wall Street: http://www4.autonet.ca/FR/Nouvelles/art ... 13805.html

ps: fotografia este o placă "NL", cine a spus că sunt un exemplu de ecologie? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 22/09/06, 17:57

Este puțin logic ca un producător să nu acopere garanția unei conversii externe. Îmi amintesc că am aflat despre conversia în GPL a unei mașini pe care intenționam să o cumpăr.
Am sfârșit cumpărând motorină.

Încă pune biserica în mijlocul satului:

dacă nu mă înșel,

20 mile / galon este de aproximativ 12 litri
25 mile / galon este 9,75

dacă este benzină, cred că este sincer: am avut un rover de gamă în 1979: colegul meu era de 23 litri / 100, aveam 19 litri și șeful de 17 (ghici cine a plătit benzina ) :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 22/09/06, 18:01

Da, este sincer ... dar trebuie să fie 90 km / h ... un pic ca un ZXTD din 1992, care ar trebui să consume 4.3L ...

Realitatea este mai aproape de dublu ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 22/09/06, 18:40

apropo, ai observat: americanii văd mai departe decât noi:

e interesat de kilometri pe galon,

noi europenii săraci vrem să știm imediat cât ne va costa: litri la 100 :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 18/10/06, 20:34

Christophe a scris:[...] John Millett, purtătorul de cuvânt al Agenției pentru Protecția Mediului (EPA), [...] subliniază că măsurile de optimizare a consumului de combustibil duc uneori la creșterea emisiilor de vehicule.
[...]
La dealership-ul Hummer, domnul Reimer susține că „o combustie mai eficientă a combustibilului reduce în mod necesar emisiile… De fapt, mai mulți clienți ne-au spus că au văzut o îmbunătățire”.
APE nu greșește neapărat, iar concesionarul nu este neapărat corect ... Vezi problemele emisiilor poluante atunci când dorim să funcționăm în amestec slab, de exemplu ...



elefantul a scris:[...] dacă este benzină, cred că este sincer [...]
V8 Turbo-oil pe Hummer H1, V8 benzină pe H2, 5 cilindri benzină pe H3 ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 18/10/06, 21:38

elefantul a scris:Încă pune biserica în mijlocul satului:

dacă nu mă înșel,

20 mile / galon este de aproximativ 12 litri
25 mile / galon este 9,75

dacă este benzină, cred că este sincer: am avut un rover de gamă în 1979: colegul meu era de 23 litri / 100, aveam 19 litri și șeful de 17 (ghici cine a plătit benzina ) :D


salut

un h1 sau h2 la 12 litri este în tractare doar pentru a transforma aerul condiționat : Mrgreen:

În ritm susținut (90/110), dar departe de a fi temeinic, prietenii au fundul mada între 30 și 35 litri și imediat ce atacă pista este de 45/50 litri ora, deci 80/100 litri la sută : Evil: asa ca la 9.75 le trimit cat mai multi clienti doresc : Lol:

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 18/10/06, 22:42

zac a spus:

45/50 litri pe oră, deci 80/100 litri la sută


eh! oh! te chinui acolo! : Cheesy:
asta este consumul lor de pastis? :D

Știu semi care consumă mai puțin!
acest lucru este bun pentru rezervoare și locomotive!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 18/10/06, 23:16

elefantul a scris:Știu semi care consumă mai puțin!
acest lucru este bun pentru rezervoare și locomotive!


Da pentru semi (este posibil să se ajungă la 40 L / 100), dar nu pentru rezervoare sau loco ... este de 200 - 500L la 100 ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 18/10/06, 23:29

elefantul a scris:zac a spus:

45/50 litri pe oră, deci 80/100 litri la sută


eh! oh! te chinui acolo! : Cheesy:
asta este consumul lor de pastis? :D

Știu semi care consumă mai puțin!
acest lucru este bun pentru rezervoare și locomotive!


din păcate nu; pe o cale fragilă relansați continuu între 5 și 70 kmh. Cu 3 tone și cai, trecerea lui este rapidă și curată (dacă șoferul este la nivel), dar consumul crește.

bunele cu un bj80 sunt 10liter pe șosea și 20 22 pe pista, dar pe pista sunt 20 km - rapid doar cu un h1.O 500 km este la 5 ore distanță, astfel încât să închei noaptea cu toate riscurile aferente.

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)

Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 19/10/06, 04:24

bonjour

20 mile / galon este de aproximativ 12 litri
25 mile / galon este 9,75


Ferește-te de conversie.
o mile = 1,61 km
un galon american 3,78 litri
Un galon canadian 4,55 litri
Deci, kilometrii pe galon sunt uneori diferiți în funcție de galoane!
În America de Nord, majoritatea oamenilor nu înțeleg nimic dacă vorbim cu ei despre litru la 100 km, în ciuda faptului că suntem convertiți în metrici, oamenii încă vorbesc despre kilometri pe galon și chiar unii vorbesc despre km pe litru!
personal nu am probleme cu sistemele, am un tabel Excel și există o coloană pentru fiecare conversie.

În ceea ce privește consumul de vehicule, ceea ce găsești abominabil era comun în anii 70 și 80
Aveam un motor Oldsmobile de 4-4-2 400 inci cubi (mai mult de 6 litri) cu o putere de 350 CP pe autostradă, consumând 11 mile pe galon sau 25 litri pe 100 km și mai mult de 30 litri în orașul de iarnă
Mai târziu, în 1980, am primit un CORDOBA de la motorul Chrysler V8 360 inch cubic, era puțin mai bun de 16 litri pe autostradă la 100 kmh și orașul 25 litri.
Nu a trecut atât de mult când mașinile au devenit economice aici, o mașină care face 10 litri la 100 km este considerată a fi economică.
Trebuie să înțelegeți contextul motoarelor mari pe care le-au fost acum 10 ani, suntem încă pe drum, iar tranziția nu este bruscă. Nu cu mulți ani în urmă, când ați cumpărat o mașină, oamenii au disprețuit cei 6 cilindri pe care a trebuit să aveți un V8, fie spun că motorul mic nu era suficient de puternic,

Pentru a vă face o idee despre consum un motor de 235CV, atunci când i se cere întreaga putere, consumă 1 litru pe minut, este consumul unui avion mic pe plutitor 4 locuri
când au făcut testele de curgere pentru a ști dacă conducta de combustibil este suficientă, trebuie să treacă 2 litri pe minut.

André
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 259