TF1 20 p.m .: lumânări economice revoluționare

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

TF1 20 p.m .: lumânări economice revoluționare




de jean63 » 04/01/07, 23:27

Ați văzut acest raport despre lumânări speciale?

http://www.youtube.com/watch?v=chRmr1Z-tB0

Se vorbește despre 2 litri / 100 km economisiți și mai puțină poluare !!!.

Pe de altă parte, comentariile sunt un nonsens: bujii modificate „starter” (atât pentru benzină, cât și pentru motorină): costul modificării de către mecanicul Nice = 100 euro.
Niçois ar avea modificarea făcută pe vehiculele lor. există chiar și unul care mărturisește că mașina lui fumează mai puțin „negru” atunci când accelerează (presupun că vorbește despre un motorină și în acest caz nu văd ce face o bujie incandescentă-bujie incandescentă? - în îmbunătățirea funcționării motorului !!) .
În ceea ce privește domnișoara care mărturisește că economisește 2l la 100 km, presupun că funcționează pe benzină. pentru motorina nu inteleg.

Ce crezi?
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
camel1
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 322
Înregistrare: 29/01/05, 00:29
Locul de amplasare: Loire
x 1
A lua legatura cu:




de camel1 » 05/01/07, 01:14

+1
0 x
Eram pe marginea drumului, dar am făcut un mare pas înainte ...
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 05/01/07, 01:32

bonjour,
Acolo este agentul de publicitate și mecanicul
Este evident că vorbește despre bujia motorului pe benzină
Există mai multe linii de gândire în lumânări,

Se vinde de mult timp cu electrodul de masă în formă de V prelucrat
Lumânare Groowe (vândută la Candian Tire cred că au exclusivitatea) metoda sa se încadrează puțin în acest principiu, deși această metodă mi se pare superioară V-ului pentru un arc mai larg!
Un pic ca ultima generație de șuruburi de platină cu o gaură în mijloc (nu din aceleași motive)

cealaltă teorie este un electrod central ascuțit din platină sau un aliaj special nu întotdeauna identificat. (certaniu)
Bosch, de fapt, cu electrod încorporat în porțelan
efect de ieșire a arcului tubular.
Chiar și uneori făcând o pauză în baza izolatoare a bujiei crește (șocul electric) la capătul electrodului. Tensiunea înaltă are comportamente bizare care nu sunt întotdeauna bine înțelese, celor care instalează cabluri de împământare pentru a parașuta știu acest lucru coatele și părțile proeminente
altfel sunt electrozi cu împământare multipli 2, 3 pe bujiile aeronavei
celălalt este un cerc metalic care înconjoară electrodul.
La prima vedere, văzut în videoclip, pare eficient ca o scânteie, este ușor să faceți un set și să-l încercați.
explozia unui arc cu un electrod ascuțit face ca un arc mic să fie mai fierbinte, izbucnirea unui arc cu un electrod orificiat sau mai mare răspândește arcul mai larg peste zona de contact, crescând în mod normal viteza arcului.
Întotdeauna căutăm să creștem viteza de ardere, să reducem avansul.
Există multe lucruri care au fost încercate în acest domeniu, cred că trebuie testat înainte de a judeca.
Cei care sudează cu TIG știu că pentru sudarea oțelului inoxidabil este nevoie de un electrod ascuțit bine ascuțit, care este lustruit, în timp ce sudarea aluminiului necesită o bilă la capătul electrodului.

André
Dernière édition alin Andre 05 / 01 / 07, 05: 41, editate 1 ori.
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2




de denis » 05/01/07, 02:27

merită încercat, dar ai grijă să nu străpungi prea mare și bine centrat! cu riscul ruperii masei și a deteriorării cilindrului!
0 x
alb nu ar exista fără negru, dar încă!


http://maison-en-paille.blogspot.fr/
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 05/01/07, 05:21

Bonsoir,
Acolo s-a terminat
Gaura trebuie să fie centrată cu electrodul, nu trebuie să fie prea mică fără un efect mic, așa că acest lucru limitează bujii cu siguranță la un electrod îngust de masă, pentru a testa găurile apropiate de diametrul electrodului mi se pare mai bine Test doar în aer liber, deci sub presiune nu știu? În timpul utilizării, voi fora 6 și voi verifica, nu visați la 20%! cu excepția cazului în care începeți cu o aprindere mizerabilă, dar în prezent am un sistem cu energie ridicată și un panton.
Chiar dacă există câteva%, merită ..
Lumânarea normală dă o scânteie albastră
În testul cu lumânarea străpunsă, aceasta oferă o mică bilă roșie în gaură atunci când este bine centrată, pentru a-l face mai profesionist va fi necesar să faceți un șablon special pentru a fi mai precis.
Ultima fotografie în care gaura este prost centrată nu este eficientă, ea sare pe marginea găurii.
Voi încerca cu lumânări mici cu electrod ascuțit, gaura ar putea fi mai mică ..
Nu este greu să pătrunzi.
să spun că în această seară am vrut să încerc condensatoarele generatorului cu un motor asincron și iată un post de lumânare care îmi schimbă programul ...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Partajarea fotografiilor - PicTiger

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 05/01/07, 09:25

Andre a scris:Bonsoir,
Acolo s-a terminat

Spune că nu l-a târât pe André, bravo pentru fotografii, lumânarea modificată în test, este a doua fotografie? dacă asta e, sună ca un fart.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 05/01/07, 17:30

bonjour,
Primele două fotografii sunt o lumânare străpunsă.
se observă că lumânările furnizate permanent devin mai fierbinți decât cea care nu este străpunsă,
Voi face testul pe mașină, poate dura ceva timp pentru a obține un rezultat, iarna testele nu sunt foarte valabile
În mod normal, trebuie să faceți ceva mai precis, mai atent și să aveți grijă ca un loc de muncă în grabă să facă teste nesemnificative, am învățat acest lucru cu primele mele turbulatoare ..

André
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 05/01/07, 18:15

Sincer, nu cred nici o clipă ...nu uitați că conform TF1 o mașină pantonizată ar respinge 0,1% din CO2 ....
https://www.econologie.com/video-sur-tf1 ... -2146.html

Pe mașinile vechi pkoi nu ... dar pe injecția cu benzină ... mă îndoiesc ...

Prin urmare, André riscă să aibă rezultate mai bune decât „noi” ...

În orice caz, testez cât mai curând posibil ... pb: conducem aproape mai mult ...
0 x
Henri II
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 29/11/06, 20:34




de Henri II » 06/01/07, 12:23

Atenție :!: :!: :!: :!: :!:

În raport, este bine menționat 2 găuri (DOUĂ) care trebuie găurite în electrodul bujiei ...
TF1 nu a arătat totalitatea modificării !!!!!
Prin urmare, ceea ce încercați să reproduceți prin găurirea unui orificiu (ONE) în electrod nu pare să fie aceeași manipulare ca cea practicată de mecanic.

Riscați să nu obțineți niciun rezultat omițând o parte a procesului : Evil: : Evil: : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

100 euro




de jean63 » 06/01/07, 16:15

Dacă mecanicul ia 100 de euro pentru modificare, trebuie să sperăm că lumânările rezistă suficient de mult pentru a amortiza acești 100 de euro !!

Într-adevăr, trebuie să fie mai complicat decât o singură gaură în bujie, poate exista o altă intervenție / motor despre care nu vorbesc ??? !!! mister. Dacă cunoașteți oameni din Nisa, încercați să obțineți mai multe informații.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 291