Valva AVEC a existat în ... 1922!

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
vttdechaine
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 162
Înregistrare: 23/03/06, 16:01
Locul de amplasare: Est de Franța, aproape de Elveția

Valva AVEC a existat în ... 1922!




de vttdechaine » 18/01/07, 12:45

Iată un articol din OMNIA (revista auto) din august 1922.
Ca ceea ce supapa cu AV are 85 de ani ... la fel.
A ieșit din documentul meu personal în timp ce căutam altceva. forma de „stea” mi-a atras imediat ochiul.

Imagine

Imagine
0 x
Marty
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 18/01/07, 14:47

Meuuuh nu lobby-urile nu există !!
: Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vttdechaine
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 162
Înregistrare: 23/03/06, 16:01
Locul de amplasare: Est de Franța, aproape de Elveția




de vttdechaine » 18/01/07, 14:51

Christophe a scris:Meuuuh nu lobby-urile nu există !!
: Mrgreen:


? Nu am înțeles ? :?:
0 x
Marty
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 18/01/07, 16:03

Ei bine, trebuie doar să înțelegeți că această invenție a fost „ascunsă” (sau nu răspândită dacă preferați) timp de 85 de ani de „oameni” care aveau mai degrabă un interes în ceea ce consumăm „petrol” ...

dar oricum nu prea mult altfel ar fi prea evident §

Cine își amintește vânătoarea Gaspi de la sfârșitul anilor 70? :

Imagine
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 18/01/07, 17:28

bonjour,
Primul meu model l-am construit pe această bază, dar l-am îmbunătățit ca turbină în loc de ventilator. Asta mi-a spus un vechi mecanic că în anii 50 exista un (ventilator) plasat sub flanșa carburator, este exact ca desenul mai sus decât mi-a fost spus.
Același mecanic mi-a spus, de asemenea, despre sistemul de picătură de apă din colectorul de admisie în același timp și că dozajul este foarte critic, ca ceea ce nu inventăm prea mult, luăm înapoi ceea ce ne-a lăsat bunicul nostru și nu. nu au avut timp să se îmbunătățească, viața i-a ținut probabil prea ocupați pentru a putea dedica prea mult timp acestor lucruri, nu le-a fost uimit de care le-a lipsit, ci timpul ..

André
0 x
bolț
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 357
Înregistrare: 01/02/06, 20:44
Locul de amplasare: Pas-de-Calais

încercare de a explica principiul tourbillonului (ciclon)




de bolț » 19/01/07, 23:09

pe un motor pe benzină, pare mai logic să se înțeleagă: ciclonul creează turbulențe suplimentare foarte energice la fluxul amestecului de combustibil:
forța centrifugă ajutând picăturile care nu s-au evaporat încă să se spargă mai întâi de pereți și apoi să fie lins acolo de fluxul de aer, pentru a se evapora mai bine în întregime

dacă elicea care urmează să fie ciclonă este reglată corect în secțiunea de trecere debitului la ieșire: secțiune suficientă pentru a nu crea prea multă cădere de presiune, dar nu prea multă secțiune pentru a accelera debitul cât mai mult posibil și cu o bună direcție de ieșire pentru a face ca acest flux să se rotească cât mai repede

în această etapă, din păcate, ajungem la compromisul alegerii secțiunii minime de trecere în funcție de debitul debitului necesar pentru umplerea cilindrilor, el însuși funcție de sarcină și viteza dorită

idealul fiind o elice cu secțiune de ieșire variabilă

deoarece este posibil ca efectul generat de fluxul atingând viteza sunetului (aprox. 1200 km / h) nu este banal (știind că acest „efect benefic poate” se poate întâmpla numai cu un singur compromis, inclusiv viteza și sarcina (viteza numai pentru un motorină atmosferică)

acest efect va apărea la o viteză cu atât mai mică cu cât secțiunea minimă de trecere este mai mică, știind că este apoi imposibil să depășim această viteză

vezi explicația aici:
http://www.ozone.ch/gasandwater/venturispecialties/laval.htm
faptul că încercăm să facem un ciclon nu schimbă nimic în acest sens, deoarece este o chestiune de viteză

(nu uitați că efectul venturi singur nebulizează perfect)

acum, să presupunem că efectul sonic nu face nimic pentru arderea noastră, să vedem ce poate produce ciclonul:

vom presupune că cu cât se întoarce mai repede, cu atât mai bine:
1) pentru a centrifuga picăturile de benzină rămase
2) ionizarea ipotetică prin fricțiunea a ceea ce ar putea fi susceptibil de a se ioniza împotriva pereților
3) pentru a provoca un anumit efect Ranque Hilsch:
principe
aparent, acest lucru mărește T ° la periferie și îl scade în centrul fluxului rotativ:
ceea ce este foarte interesant pentru noi, deoarece forța centrifugă a pus picăturile să se evapore împotriva acestei periferii, exact acolo unde T ° este cel mai mare
Aș adăuga chiar: din moment ce efectul Ranque Hilsch separă fluxul în 2 T °, ​​punând cea mai mare T ° împotriva peretelui, acest perete devine fierbinte, deci ar fi suficient să-l răcească cu aer proaspăt bine direcționat , ar urma ca debitul periferic să se răcească oarecum, apoi să se amestece din nou cu debitul central, odată ajuns în cilindri, media finală T ° ar putea fi mai mică și ar îmbunătăți umplerea cilindrilor

Gândindu-vă la asta, creați un adevărat sistem Ranque Hilsch (cu o ieșire a tubului de retur rece care trece prin centrul elicei fixe pentru a face ciclonul, tubul să iasă din colectorul de admisie în amonte către elice și să se reinjecteze la în aval de elice:
efectul a 2 fluxuri de aer la T ° și direcție diferite, nu vă amintește nimic :P :Când masele de aer cald și rece din natură se ciocnesc în timp ce se deplasează în direcții opuse, are loc o descărcare electrică, fie un jet, fie o minge de energie. Depinde dacă masa de aer are o conductivitate corespunzătoare unui tip de descărcare radial sau longitudinal. Multe astfel de descărcări nu sunt vizibile pentru noi, altele sunt amplificate de umiditate și radiază într-un câmp energetic perceput ca lumină colorată.

punctul de plecare este de a trece elicea (turbulator, CU)
pentru a genera viteza maximă de rotație cu căderea minimă de presiune

bolț
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 20/01/07, 02:59

Ceea ce mi se pare surprinzător mai presus de toate este că putem totuși să credem că o invenție eficientă într-un domeniu referitor la aerodinamica internă a motoarelor, inventată pentru a rezolva o problemă din 1922, poate aduce încă ceva 85 de ani mai târziu. .. :|
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 20/01/07, 07:28

bonjour
Gândindu-vă la asta, creați un adevărat sistem Ranque Hilsch (cu o ieșire a tubului de retur rece care trece prin centrul elicei fixe pentru a face ciclonul, tubul să iasă din colectorul de admisie în amonte către elice și să se reinjecteze la în aval de elice


Acestea sunt realizate din tuburi Ranque cu cele două ieșiri pe aceeași parte în periferia fierbinte și în mijlocul rece.


André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vttdechaine
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 162
Înregistrare: 23/03/06, 16:01
Locul de amplasare: Est de Franța, aproape de Elveția




de vttdechaine » 20/01/07, 12:20

Bucheron a scris:Ceea ce mi se pare surprinzător mai presus de toate este că putem totuși să credem că o invenție eficientă într-un domeniu referitor la aerodinamica internă a motoarelor, inventată pentru a rezolva o problemă din 1922, poate aduce încă ceva 85 de ani mai târziu. .. :|


Paginile publicațiilor periodice (1919-1935) sunt pline de inovații care și-ar avea locul astăzi în automobil. Aproape totul a fost inventat la acea vreme, dar nu am știut neapărat cum să o realizăm. Am văzut studii de motoare din acea vreme și vă pot spune că inginerii au înțeles totul și că nu am făcut prea multe progrese decât în ​​producție și managementul electronic, desigur.
0 x
Marty
bolț
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 357
Înregistrare: 01/02/06, 20:44
Locul de amplasare: Pas-de-Calais




de bolț » 20/01/07, 13:50

Andre a scris:bonjour
Gândindu-vă la asta, creați un adevărat sistem Ranque Hilsch (cu o ieșire a tubului de retur rece care trece prin centrul elicei fixe pentru a face ciclonul, tubul să iasă din colectorul de admisie în amonte către elice și să se reinjecteze la în aval de elice

Acestea sunt realizate din tuburi Ranque cu cele două ieșiri pe aceeași parte în periferia fierbinte și în mijlocul rece.
André


buna André
M-am gândit la asta: http://www.southstreet.freeserve.co.uk/rhvtmatl/thchap1/page3.htm

dar ca și în acest caz, cele 2 fluxuri (fierbinți și reci) merg în aceeași direcție, am crezut că este necesar să complicăm neapărat lucrul pentru a putea reproduce cele 2 fluxuri, cu în același timp: diferite T ° și contra curentului (referindu-se la ceea ce a spus Pantone)

dar pentru a avea un anumit efect, presupun că ar fi interesant să injectați un debit minim de apă la intrarea elicei ciclonului: să aveți o producție de ioni în timpul nebulizării (sau pantonului sistemului) :P

bolț
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 183