Sfat simplu pentru a economisi combustibil

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Ghilgameș
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 144
Înregistrare: 11/07/07, 19:51

Sfat simplu pentru a economisi combustibil




de Ghilgameș » 13/07/07, 23:42

Salut tuturor,

Aceasta este prima mea postare - însoțesc forum de ceva timp și mă face să îmi doresc să particip cu propria experiență. Se știe că preîncălzirea combustibilului furnizează o combustie mai bună și economisește combustibil, deoarece amestecul va fi mai slab, deoarece combustibilul mai cald este mai puțin dens. În plus, combustibilul se vaporizează mult mai bine și adăugăm energie la explozie. Am avut un încălzitor care a venit cu un kit de rapel, dar era imposibil de instalat așa că îmi imaginez un mod foarte simplu de a completa același lucru. Cumpăr niște contoare 4 de furtun, îl conectez la ieșirea caroseriei - apoi îl înfășoară în jurul tubului radiatorului și apoi mă conectez la carburator. Acest montaj l-am făcut pe un honda civic și îmi oferă un consum de aproximativ 6,5 litri / 100km urban. În mod normal, această mașină face 8,5 litri în aceeași stare. De asemenea, măresc presiunea în pneuri la 35 psi. Mă întreb dacă acest sistem ar putea crește și economia pantonei. Este foarte ușor de făcut - 10 minute și asta este. bun venit comentariile ..
0 x
nu există adevăr absolut în domeniul fenomenelor

Ghilgameș
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 13/07/07, 23:53

hi
Pentru un sistem mai „pro”, puteți instala și un suport pentru filtru diesel Renault Clio 1,9D sau Super5D, R19D.
Lichidul de răcire intră într-un schimbător de căldură și permite preîncălzirea motorinei.
Nu am făcut-o încă pe mașinile mele, dar trebuie să o fac.
Vă imaginați că un Diesel Golf 97 nu are așa ceva ... : Lol:
Și lumina diesel de nivel scăzut nu o cunosc nici despre Golf3. :x
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Sfat simplu pentru a economisi combustibil




de Flytox » 14/07/07, 11:30

Salut Gilgamesh

Gilgamesh a scris: Se știe că preîncălzirea combustibilului furnizează o combustie mai bună și economisește combustibil, deoarece amestecul va fi mai slab, deoarece combustibilul mai cald este mai puțin dens. În plus, combustibilul se vaporizează mult mai bine și adăugăm energie la explozie. .... Cumpăr niște contoare 4 de furtun de combustibil, îl conectez la ieșirea caroseriei - apoi îl învelesc în jurul tubului radiatorului și apoi mă conectez la carburator. Acest montaj l-am făcut pe un honda civic și îmi oferă un consum de aproximativ 6,5 litri / 100km urban. În mod normal, această mașină face 8,5 litri în același lucru


Potrivit nu-mi amintesc cine pe asta forum, există restricții de reglementare atunci când încălziți combustibilul (în special benzina). Riscurile de incendiu nu sunt neglijabile, iar punctul de aprindere al benzinei este 55 °. :şoc:

Dacă utilizați lichidul de răcire la 80 ° nu vă deranjează că schimbul de căldură nu este prea bun ...

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 14/07/07, 13:59

dupa parerea mea, nu te ingrijora prea mult

1) vor exista pierderi

2) esența se va răci prin vaporizare

3) benzina „doar trece”

desigur, nimic nu împiedică să pună o sondă termostatică pentru a face testele

pe de altă parte, Gilgamesh a scris:
O conectez la ieșirea din corp - apoi îl înfășoară în jurul tubului radiatorului și apoi mă conectez la carburator


nu am înțeles totul acolo, inclusiv această „ieșire din caroserie”

în ce an este Honda Civic? 8,5 litri este mult pentru unul recent, nu?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Ghilgameș
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 144
Înregistrare: 11/07/07, 19:51




de Ghilgameș » 14/07/07, 22:06

bonjour,

Vă mulțumim pentru răspunsuri. Honda Civic este de la 1986. Am greșit din cauza puterii de caroserie, - desigur este eliberarea bombei de combustibil (mecanică). Din cauza pericolului - îl folosesc așa de mai bine de un an și funcționează bine fără probleme. Este, de asemenea, un mod de a polua mai puțin prin cumpărarea de mașini uzate și utilizarea lor până la sfârșit, deoarece energia necesară pentru producerea unui vehicul nou trebuie să fie foarte considerabilă.

Am încercat diferite metode de a salva hidrogen, vortex, aceton, combustibil preîncălzit - concluzia mea este că toate au aproape același efect, dar nu sunt cumulate - adică economisim 15- 20% maxim, chiar dacă sunt utilizate împreună. Putem îmbunătăți combustia, dar când este completă, este acolo. Din această cauză, mă interesează să știu dacă, cu pantonul, este același lucru - de exemplu, vortex combinație / panton sau preîncălzire combustibil / panton sau aceton / panton sau hidrogen / panton - dacă ar da o economie suplimentară sau nu? Ce crezi despre asta :?:
0 x
nu există adevăr absolut în domeniul fenomenelor



Ghilgameș
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 15/07/07, 06:38

bonjour

Pe un Buick 3,8litres am combustibil care încălzește trecerea într-un câmp magnetic și turbulatorul
Tot acest sistem nu este cumulativ, turbulatorul singur a făcut principala economie, celelalte sunt minime,
pentru încălzirea combustibilului un motor cu injecție are un randament important, deci o circulație mare în încălzitor.

Pe Chevrolet predomină dopajul apei față de celelalte accesorii ...

Imagine

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 15/07/07, 15:30

Gilgamesh a scris:

Am încercat diferite metode de a salva hidrogen, vortex, aceton, combustibil preîncălzit - concluzia mea este că toate au aproape același efect, dar nu sunt cumulate - adică economisim 15- 20% maxim, chiar dacă sunt utilizate împreună. Putem îmbunătăți combustia, dar când este completă, este acolo. Din această cauză, mă interesează să știu dacă, cu pantonul, este același lucru - de exemplu, vortex combinație / panton sau preîncălzire combustibil / panton sau aceton / panton sau hidrogen / panton - dacă ar da o economie suplimentară sau nu? Ce crezi despre asta?


Ce ați încercat ca sistem de hidrogen? cu ce rezultate?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Eloi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 10/04/07, 19:12
Locul de amplasare: Toulouse




de Eloi » 15/07/07, 20:55

Aș dori să-ți pun câteva întrebări despre sfatul tău, gilgamesh.
Honda Civic dvs. este benzină sau motorină. Injecție sau carburator?
Personal conduc Peugeot 104 (benzină, carb) și mă va interesa să-mi economisesc combustibilul într-un mod simplu.

Eloi
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 16/07/07, 06:47

hi
Cu bujii noi, o aprindere nouă și o mică curățare a carbohidratului, ar trebui să limitezi deja pierderile.
Nu ezitați, faceți schimbarea. Dacă nu merge, va fi întotdeauna timp să ne întoarcem.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 16/07/07, 12:39

și dulce și pe ciupercă:

o mașină carburată nu are niciun rezultat / accelerație: carburatorul oferă și motorul ia și în cele din urmă restabilește o masă de ars ...
la zgomotul mediului și portofelului tău.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 189