Acid boric - insecticid care economisește combustibil

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Acid boric - insecticid care economisește combustibil




de Christophe » 20/08/07, 10:39

Mai degrabă, acidul boric (H3BO3) este cunoscut ca un insecticid destul de comun. În mod surprinzător, oamenii de știință de la Laboratorul Național Argonne al Departamentului Energetic al SUA au găsit o modalitate de a-l utiliza pentru a limita fricțiunea la motoare și, astfel, a reduce consumul de combustibil. Cheia pentru a face din acest produs un „super lubrifiant” este reducerea dimensiunii sale până la nanoscală.


Recent, Ali Erdemir a realizat că prin adăugarea acestor nanoparticule nu mai mult la uleiul de motor, ci la combustibilul în sine, a fost posibil din nou să se reducă frecarea acestuia.


Continuarea

Secretul MPG Caps? :D
0 x
Colmant
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 101
Înregistrare: 05/09/06, 10:40
Locul de amplasare: vaucluse




de Colmant » 20/08/07, 12:56

salut
Știm ce pun Total sau alte companii petroliere în motorina lor de tip „plus”?
și că, evident, vând mai mult
Le folosesc cu ochii închiși, pe buna lor credință și nu am măsurat niciodată nimic.
Mă înșel?

înfundarea
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 20/08/07, 13:26

Într-adevăr, pare să facă „foi” ca pentru grafit, dar la scară moleculară.
Având în vedere că capacele MPG sunt formate din „plante”, nu aș fi surprins dacă o anumită plantă ar produce mult acid boric. Care și de ce, nu știu, dar asta ar fi mai ieftin pentru mine decât pentru minerale bogate în bor.
Conform „cuvées” ale acestei plante, ne-am putea imagina, de asemenea, că cantitatea de acid boric este mai bună sau mai proastă. Acest lucru ar explica rezultatele aleatorii în funcție de sosirea peletelor.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 20/08/07, 15:55

Bof Abyssin ... testul arderii în aer liber a unui amestec de capace + benzină realizat de Maloche a dezvăluit un miros de plastic ars ... Mă îndoiesc că un astfel de miros vine de la „plante”, dar hei nu știi niciodată ... care este mirosul de a arde o pungă „din plastic” făcută din amidon vegetal?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 20/08/07, 17:15

borul este într-adevăr un material interesant:

este extrem de rezistent și foarte ușor: mai mult decât fibra de carbon (compozit bor)
nitrură de bor mai dură decât diamantul

Îmi amintesc că am văzut acid boric folosit pentru a aluneca gresia la petreceri de dans

Vă invit să citiți bor și acid boric pe wikipedia
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 20/08/07, 17:58

Iată uleiul alb lăptos despre care am vorbit pe forum acum câteva luni nu se bazează exact pe bor?

Edit: bingo și a fost deja acum un an ...

https://www.econologie.com/forums/huile-0w40 ... t2153.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 14/09/07, 15:06

Găsit pe mpgresearch(in engleza) :
Unii oameni încearcă să adauge acid boric (borat sau sare de bor) în uleiul de motor sau mai bine, în apa injectată sub formă de abur, așa cum fac mulți aici.
Nu am analizat încă prea mult rezultatele (mile pe galon, nu este ușor de convertit), dar pentru cei interesați, vă las să parcurgeți aceste câteva pagini.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 14/09/07, 15:27

bonjour

Ar trebui să se uite la suc de barba sau acid oxalic
în loc să pună oțet în apă. există și ceva mic, deși nu știu nimic în chimie, dar încerc cu toate riscurile pe care le implică acest lucru (Strivirea coroziunii tijei durează aproape 800 km pentru a înlocui o tijă murdară sub sarcină grea. )

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 14/09/07, 15:37

Dar oțetul este mai degrabă acid acetic (de asemenea acid, dar nu același lucru). Mai mult, oțetul din uleiul de motor probabil nu ar avea un efect fantastic. :şoc:
Acest punct m-a surprins.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 14/09/07, 16:07

bonjour
Christophe a scris:Iată uleiul alb lăptos despre care am vorbit pe forum acum câteva luni nu se bazează exact pe bor?

Edit: bingo și a fost deja acum un an ...

https://www.econologie.com/forums/huile-0w40 ... t2153.html


Uiți uleiul tăiat pe care Zac l-a testat în apa pantonului
Ulei solubic care devine ca laptele.

Dar oțetul este mai degrabă acid acetic (de asemenea acid, dar nu același lucru). Mai mult, oțetul din uleiul de motor probabil nu ar avea un efect fantastic.
Acest punct m-a surprins.

Am uitat să specific că acidul sau oțetul se află în apa reactorului cu panton (nu în uleiul de motor) în cantități foarte mici
(temperatura de ieșire a reactorului crește în comparație cu apa distilată)
Nu sunt convins că ar trebui să curățăm bulele, acestea funcționează mai bine în mizeria lor.

André
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 216