Și dacă asta se dovedește a fi adevărat

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 04/11/07, 11:35

Aceasta este gunoi (cu alte cuvinte: este pipo nu-ți pierde timpul) ... și este anti-economic să scazi prețul combustibilului ...

Prețul petrolului depinde mai puțin de legea cererii și ofertei decât de alte considerații, geopolitice printre altele ...
0 x
Eloi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 10/04/07, 19:12
Locul de amplasare: Toulouse




de Eloi » 04/11/07, 12:06

Nu sunt sigur ce să cred despre acest document. Aș spune că autorul minte sau este ignorant, deoarece spune că există mai mult petrol decât înainte, în timp ce petrolul nu este regenerabil, cantitatea de petrol este doar în scădere.

Eloi
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 04/11/07, 14:20

Este la fel de veche ca lumea și se arată la fiecare creștere a petrolului.

Efectiv din punct de vedere economic nu există nici un avantaj în scăderea prețului benzinei (dimpotrivă), dar mai presus de toate nu văd de ce companiile concurente nu își vor crește prețul, deoarece nu vor putea nu urmați noua solicitare.

În plus, shell și total sunt cu siguranță companiile care furnizează majoritatea celorlalți distribuitori (în amonte adesea chiar și dintr-o sursă de petrol, după ce distribuitorul și-a pus numele), astfel încât cu siguranță nu se va schimba mult.

În cele din urmă spun că nu spun nimic, fac mai complet :D
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 04/11/07, 15:35

Eloi a scris:Nu sunt sigur ce să cred despre acest document. Aș spune că autorul minte sau este ignorant, deoarece spune că există mai mult petrol decât înainte, în timp ce petrolul nu este regenerabil, cantitatea de petrol este doar în scădere.

Eloi

Lucrez la Total de 25 de ani ... nu ca inginer, nu, ci petrol, mai sunt multe ... :|
Există încă o mulțime de puțuri valide, care sunt închise temporar.
Când începem o fântână, luăm doar o parte din uleiul care este sub presiune, doar pentru un anumit număr de ani încercăm să eliminăm și mai mult „suc”, în injectarea apei, de exemplu ....
Dar există, de asemenea, o mulțime de petrol în părți ale lumii, care încep să fie greu de accesat (fundul oceanelor).
Așadar, tehnicile de extracție încep să devină scumpe și, prin urmare, prețul butoiului crește.
Există un DAR ... companiile petroliere fac profituri gigantice chiar acum ... deci de ce nu fac mai multe explorări, pentru a produce mai mult petrol, deoarece au banii să o facă? ...
Pentru mine, poate este doar o modalitate de a câștiga mulți bani, fără a obosi; se numește speculație.
Acum 25 de ani, mi-a spus șeful meu, există încă rezerve pentru 25 de ani ....
Dacă ai ști ce pot face pentru a câștiga mai mult ...
0 x
Eloi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 10/04/07, 19:12
Locul de amplasare: Toulouse




de Eloi » 04/11/07, 15:48

Nu eu sunt cel care i-ar învinui pentru că nu exploatează tot petrolul de pe planetă. Fiecare litru de ulei ars corespunde unei anumite cantități de CO2 eliberate în atmosferă.
Deci, dacă păstrăm o rezervă de petrol neexploatată, este destul de pozitiv pentru planetă.
Dar nu cred că companiile petroliere o văd așa.

Eloi
0 x
the-scribbler
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 21/04/07, 10:54




de the-scribbler » 04/11/07, 18:31

Fiind un novice, tocmai puneam întrebarea.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 04/11/07, 18:45

nonoLeRobot a scris:În plus, shell și total sunt cu siguranță companiile care furnizează majoritatea celorlalți distribuitori (în amonte adesea chiar și dintr-o sursă de petrol, după ce distribuitorul și-a pus numele), astfel încât cu siguranță nu se va schimba mult.


Toutafé ... 100% din rafinăriile franceze aparțin acestor 2 grupuri dacă nu mă înșel ...

Deci mă face să râd când E.Leclerc se ia la televizor pentru un concurent Total ...

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 04/11/07, 19:53

Cu siguranță vă interesează cardul, dar nu este (foarte) lizibil.

Dribbler, nu există nicio problemă, dimpotrivă este interesant de știut.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 04/11/07, 20:45

nonoLeRobot a scris:Cu siguranță vă interesează cardul, dar nu este (foarte) lizibil.


Știu, dar nu am reușit să găsesc mai bine ... oricum vorbește doar despre capacitatea de rafinare și nu despre proprietarii rafinăriilor ... așa că un pic defalcat de fapt ...
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 213