[PPE] Mașină curată

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
sakenplet
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 23/10/06, 11:03

[PPE] Mașină curată




de sakenplet » 01/03/08, 13:03

À tous Salut!

Subiectul meu PPE este să conduc o mașină radio controlată (bazată termic) pe un coridor de 40 m în mai puțin de 2 minute, datorită energiei curate :)
Pe măsură ce tocmai am început, am identificat mai multe idei pe care trebuie să le dezvoltăm înainte ca profesorii să ne aleagă unul dintre aceste sisteme. 8)



constrângeri:
-Nu aveți dreptul de a utiliza rețeaua EDF
- Aveți dreptul să vă reîncărcați sistemul (bateria de exemplu cu o sursă nepoluantă, o manivelă sau un panou solar de exemplu: p) dar în mai puțin de 1 oră



Ideile și problemele noastre : Lol:}:

-Pila de combustibil
{în această parte, nu avem nicio problemă}

-Sistemul „rachetă de apă”: folosim principiul rachetelor de apă pentru a roti o turbină care conduce mașina.
{ Întrebare 1 : Aș dori să știu cum să asamblu un sistem de acest gen, în special pentru etanșare și pentru alegerea turbinei}

-Utilizarea bateriei
{ Întrebare 2 : cum să alegi bateria? dar mai presus de toate ce procese nepoluante pot fi folosite pentru încărcarea acestuia în 1 oră?}

-Utilizarea energiei mecanice
{Ne-am gândit la două lucruri: volanta care poate fi adaptată de exemplu cu sistemul „rachetă de apă” sau sistemele cu motor cu arc.
Întrebare 3 : cum putem face un motor cu arc (ca în jucăriile lui Mc Donald, de exemplu lol: p), putem găsi unele și este suficient de puternic pentru a parcurge 40m?}


Iată-te :D
Ar fi grozav dacă ați putea răspunde la câteva dintre aceste 3 întrebări : Mrgreen:
Multumesc frumos
++
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 01/03/08, 13:37

motor cu bandă de cauciuc + inerție ... îmi amintește de jucării din copilărie ... : Cheesy:
0 x
Eloi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 10/04/07, 19:12
Locul de amplasare: Toulouse




de Eloi » 21/03/08, 17:20

bonjour,

Te-ai gândit la puterea pneumatică?
Cred că 2 sau 3 sticle de sifon umplute cu aer comprimat folosind o pompă pentru bicicletă conțin suficientă energie pentru a-ți lua mașina 40m. Problema ar fi găsirea unui motor pneumatic care să transforme această energie pneumatică în energie mecanică.

Eloi
0 x
sakenplet
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 23/10/06, 11:03




de sakenplet » 11/04/08, 15:21

Vă mulțumim pentru tot.
În cele din urmă, profesorii ne-au îndreptat către un sistem pur electric, deoarece chiar și cu un sistem pneumatic sau mecanic, direcția rămâne obligatorie, deoarece coridorul conține derveri, dar servomotorul funcționează datorită energiei electrice.

Mai mult, există încă o problemă.
O baterie sau acumulatori trebuie încărcați folosind un panou solar timp de o oră sau folosind o mașină de curent continuu în modul generator.

O oră de expunere în plin soare a unui panou solar (cu dimensiuni de 30 cm * 15 cm aproximativ) ar putea roti un motor pentru a acoperi 50 m în maxim 2min50. La fel, va fi suficientă rotirea unei manivele timp de 1 oră?

Nu prea știu cum să aleg bateriile sau generatorul. Un mic ajutor ar fi binevenit.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15989
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5186




de Remundo » 11/04/08, 15:39

Bună ziua, studenți DIY!

1m² de panouri fotovoltaice vă oferă aproximativ 100W în plin soare. De aceea, timp de 1 oră aveți 100 Wh.

Dar încărcarea bateriei risipește puțin energia ... Să presupunem că vă puteți aștepta la 80 Wh cu panourile PV de 1 m².

80 Wh este 288 Jouli
(1Wh = 3600 J)

Toto-ul dvs. trebuie să acopere 40 m în 1 minut, adică o viteză de 40/60 = 0,66 m / s. La această viteză, fricțiune foarte mică, cu condiția ca roțile toto-ului dvs. să fie pe rulmenți, în orice caz cu rulmenți disipativi puțini.

Dacă cântărește m = 1 kg, trebuie să i se dea o energie de 0,222J = 1 / 2mv².

Puteți vedea că mai aveți 99% din energie ... Un panou fotovoltaic de 1/4 m² este încă mai mult decât suficient.

Puteți utiliza acest tip de calcule pentru a vă rafina dimensiunea.

Mult noroc!
0 x
Imagine

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 126