Amestecă motorină + benzină sau etanol E85: consumă mai puțin și curăță-ți motorul Diesel

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

Amestecă motorină + benzină sau etanol E85: consumă mai puțin și curăță-ți motorul Diesel




de Capt_Maloche » 05/08/08, 21:37

Consumați și poluați (puțin) mai puțin datorită puținului benzină fără plumb sau etanol E85 din motorul dvs. diesel, aceasta este ideea acestui subiect. Ce procentaj să conduci mult timp fără risc?

Acesta este Toff, am creat acest subiect :D

Este un moment în care încerc să curăț combustibilul murdar care este benzina

La început, am atacat un arzător de combustibil pentru a înțelege și reduce poluarea legată de arderea combustibilului ICI: încălzirea izolației termice / ameliorare-arzător-ulei-reducere-nox-and-co-Blue Flame-t5172.html iar rezultatul a fost reducerea unui factor 20 de poluare (Soot, NOx și CO), vă las să citiți

apoi mi-a venit ideea de a „vizualiza” emisiile provenite de la evacuarea noii mașini de companie, pentru a „vedea” produsul ne-ars specific arderii în 1 ciclu al GO vezi AICI: mânca mai puțin auto / economii de combustibil de-har-al-acetonă-t1151-120.html # p78720

Am montat pe toba de eșapament o cârpă de bumbac de 30x30cm fixată cu un serflex pentru a „vedea” ce resping cu primul amestec la 10%
Montare în 30sesondes

Imagine

Capt_Maloche a scris:Iată ultimul „eșantion” realizat în această dimineață cu GO „normal” pe același traseu de lucru de 25 km, în aceleași condiții

DE LA CEA MAI CULOARĂ LA "CURAT"

Imagine

Se demonstrează că adăugarea unui combustibil mai „volatil” sau mai exploziv permite o combustie mai bună

Rămâne să faceți aceste teste cu:
- gaze reciclate vezi încălzirea izolației termice / ameliorare-arzător cu combustibil-reducere-nox-and-co-Blue Flame-t5172-60.html # p81989

- injectarea vaporilor de apă
Vă las să citiți următoarele pagini 4 ale subiectului, pentru informații și pentru viitor

Cel mai uimitor lucru despre toate acestea este că pentru compania mea 1.5DCI 70Cv 2008 1200Kg clio, conso a căzut în călătoria 4.6 L / 100 Paris, autostradă, + clim, amestecată în timp ce colegii mei sunt la 6.2 L / 100

și faptul că 2.2 150 2004 1850 IV Space 6.7kg a scăzut sub bara 100L / 60 pe o 7.7Km / oră medie (este computerul de margine), foaia producătorului arată 100 L / XNUMX pe care am mereu se străduia să ajungă

În primul caz, mașina este nouă 8500 Km, am făcut mai întâi un test la 10% din SP95, apoi la 6%

Pentru spațiu, am folosit la începutul anului un memento (Metal5) și un dispozitiv de curățare a circuitelor de injecție, apoi am făcut 2 complet cu 5% de SP95, este pe deplin astăzi Am văzut consumul real de 6.7 L / 100 în timp ce computerul de bord afișează 7.3 L / 100, uimitor, iar această schimbare este cea mai marcantă din acest punct de vedere complet.

Cu siguranță, mă rostogolesc folosind inerția vehiculului, anvelope ușor umflate, filtre relativ curate, dar nu mă trag :D

VOI Aștepta la încercările dvs. și la comparații ca rezultat
Ciao, de data asta mă trag în munți 8)
______________________________________________________________________________________________

În cele din urmă, după câteva luni de teste și 16 000 km au parcurs
putem spune cu siguranță că: Vezi AICI


adăugarea 7 la 10% din SP95 în GO permite:
- o mai bună combustie, (mai puțin CO)
- o reducere a substanțelor brute (mai puțin particule)
- o economie de combustibil de aproximativ 5% (legată de o combustie mai bună)
- turații mai rapide ale motorului (care ard mai repede)
- începe impecabil chiar de -16 ° C
Dernière édition alin Capt_Maloche 15 / 02 / 10, 15: 13, editate 4 ori.
1 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 05/08/08, 21:43

Este grozav și nu înțeleg pkoi companiile petroliere nu oferă acest „truc” la pompă ... cu excepția cazului în care ... ultimul este acela! :?:

Și invers? Diesel într-un motor pe benzină, ce vă oferă ceea ce credeți? : Mrgreen: : Mrgreen:

ps: Există un fap pe clio-ul tău?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 05/08/08, 21:51

Nu există FAP pe Clio și nici în spațiu în altă parte

În orice caz, mai puțin arzată = mai bună combustie = economie de combustibil

Nu este nimic magic și costă mai puțin decât capsulele : Cheesy: și nu este toxic (dacă se crede că Nox și Co nu sunt toxice ...)

Capt_Maloche a scris:da, pânza este cel mai bun mod de a „vedea” nepulitul, deci performanța motorului, minunat? Da ! 8)

un așa-numit vehicul „curat” (tu vorbești) care emite 120 g CO2 / km și care consumă 5L / 100Km emite de fapt 12 Kg CO2 / 100km sau chiar în jur de 2.4 Kg CO2 pe litru de combustibil

Sigur că am putea evita cu ușurință emisia în masă a particulelor în aer, zdrențele noastre sunt un exemplu:

Deoarece produsul combustiei GO conține aproximativ 50% apă, „pânza” este umedă la capătul vasului și permite particulelor să se lipească împreună prin aglomerarea lor, pentru a face în cele din urmă aglomerări grele care cad pur și simplu la pământ în loc de pluteste in plamani!

și aici mergem, din nou o idee făcută în Maloche :D


de aceea am de gând să las unul pe durata unui rezervor plin pentru a vedea și, pentru o chestiune de longevitate, acest „zdrență” pe care l-am putea numi „aglomerator :D „ar putea fi doar fibră de carbon
Dernière édition alin Capt_Maloche 05 / 08 / 08, 21: 56, editate 1 ori.
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 05/08/08, 21:53

Nici o fap pe un nou Renault? J'hallucine!

Deci „Eco²” Renault este făcut pentru câini sau ce? (îmi pare rău pentru prietenii noștri câinii!) Nu, este adevărat că în Franța DPF este opțional ... (bine pentru ce este ...)

+ 1 pentru restul, vacanțe bune !! Nu uitați să îndepărtați țesutul înainte de a face 600 km la rând :D
0 x
carburologue
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 14/05/06, 15:23




de carburologue » 05/08/08, 22:04

atenție la amestecul de combustibil diesel, benzina nu unge pompa și injectoarele.
Pe de altă parte, pentru cei care doresc să amestece petrolul cu benzina, ok, dar fiți atenți nu mai mult de 10 la sută :!: :!: :!:

altfel injectorul s-a înfundat
0 x
sfârșitul se apropie, toți vom fi acolo ... nu glumesc ... un pic de umor este bun pentru moral ...

futurist vorbind
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40

Re: Diesel auto: consuma mai putin cu un pic SP95




de Chatham » 05/08/08, 22:46

Capt_Maloche a scris:
Cel mai uimitor lucru despre toate acestea este că pentru compania mea 1.5DCI 70Cv 2008 1200Kg clio, conso a căzut în călătoria 4.6 L / 100 Paris, autostradă, + clim, amestecată în timp ce colegii mei sunt la 6.2 L / 100



îmi amintește de diferența de conso între mine și colegii cu aceeași benzină C35 2L (carb): aș putea transforma 15L / 100, celelalte erau toate 21-22L / 100 ... diferența? o conducere adaptată: anticipare, frânare minimă, accelerare cu 2 / 3 de gaz maxim, în punctul mort înainte de oprire pe inerție, nimic altceva ... timp de parcurs identic ... maaagique!
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40

Re: Diesel auto: consuma mai putin cu un pic SP95




de Chatham » 06/08/08, 09:12

Când să pună gaz în motorină: joc periculos, dar cum nu eu sunt cel care plătește ... : Lol:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 06/08/08, 09:14

Ei bine, asta face Maloche ... T'inquietes nu este el nici cel care plătește (cel puțin pe clio) :)

Căci diferența de consum Maloche este suficient de serioasă și de mare pentru a ști ce a consumat Înainte de a nu crede? Chiar dacă comparația cu colegii este, ai dreptate, nu este foarte semnificativă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 06/08/08, 19:08

Profit de conexiunea Wifi a socrului (în Gers) pentru a răspunde cât pot

într-adevăr, sunt suficient de „bătrân” pentru a măsura riscurile unui amestec de benzină (atât de puțin) în motorina mea

pe clio sunt la 4ème 6% complet al cărui prim 10% și fără griji, conso chiar a căzut la 4,6 L / 100 cu aer condiționat și o bucată de autostradă către 180 pentru 10 mn pentru a vedea dacă a ținut : Cheesy:

În spațiul meu, sunt la 3th complet, primele două 5% și cel pe care îl consum parțial astăzi 6%, bine, vă dați seama că am parcurs 695 km în medie de 103 km / h și mai am mai mult de o treime din rezervor!

Calculatorul afișează 7,8 L / 100, pariez pe 7 ca pe ultimul, schimbarea reală a conso și ordi este importantă cu acest amestec

și apoi, [b] Nu vând nimic, este gratuit, poluează mai puțin și mai demonstrez că este în siguranță, pentru că voi continua pe deplin acum
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12

Re: Diesel auto: consuma mai putin cu un pic SP95




de Andre » 06/08/08, 19:21

bonjour
chatam a scris:Când să pună gaz în motorină: joc periculos, dar cum nu eu sunt cel care plătește ... : Lol:


Îl repet din nou la motoarele cu pompă de injecție auto Rabbit Bosh
VW manualul mașinii permite 20 are 30% maxim de benzină în benzină pe vreme rece.

În manualul Mercedes 300D se recomandă până la maximum 50% de ulei pe vreme rece doar benzină No2


André
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 211