Brevetele îngropate

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Brevetele îngropate




de lejustemilieu » 06/12/08, 11:37

:? :? Partea inversă a brevetelor
bonjour,
Brevetele sunt bune, permit unei persoane inventive să-și câștige existența cinstit și să protejeze interesele LUI.
Dezavantajul este că companiile industriale cumpără toate brevetele care ar putea dăuna companiilor lor ...
rezultat: o încetinire serioasă a dezvoltării tehnologice, și în cazul planetei noastre, haosul.
În această dimineață, i-am arătat stewardesului meu benzină ce fel de combustibil folosesc. (Zuile resto)
Era foarte interesat, pentru că un mecanic confirmat ...
După toate explicațiile mele, mi-a spus, am un prieten care a făcut o instalație care „transformă” păcura și, în loc să consume 10 litri la 100, are nevoie de 3 litri.Capul lui a trecut prin hârtii și ...BOSCH și-a cumpărat sistemul ...
Acum nuca de cocos are o mașină mare, el nu mai lucrează ...
Uităm prea des problema brevetelor îngropate.
Eu o numesc non-asistență pentru o planetă pe cale de dispariție.
Este timpul să dezgropăm aceste brevete ...
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 06/12/08, 11:51

Dezgroapă, vreau, dar cum ????
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 06/12/08, 12:26

Gregconstruct a scris:Dezgroapă, vreau, dar cum ????

Bine văzut ...
Avem nevoie de o mare schimbare de mentalități ... poate de mase ...
Dar știu că am dezgropat niște rahaturi mari ...
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1




de crispus » 06/12/08, 13:08

Dezgroapă, vreau, dar cum ????

Desigur, în numele interesului public!

Apropo, armata are dreptul să inspecteze fiecare depunere de brevet. Și nu ezită să îngroape orice invenție care ar putea interesa „secretul apărării”.

Ce împiedică ministerul sănătății să facă același lucru?

___________

Astăzi, în afara multinaționalelor, cred că depunerea unui brevet este o greșeală:

- Costă sume exorbitante deponentului său, care îl obligă să renunțe după câțiva ani, nereușind să convingă un partener financiar.

- Se aplică numai în țările pentru care am plătit.

În paranteză, „a plăti pentru protecție” se numește racket! : Lol: : Evil:

Consecință: imaginați-vă că depun un brevet „FR” pe o componentă a motorului. Ford a depus același lucru, dar „global” la scurt timp, apoi a exportat motoarele modificate în Franța. Voi primi drepturi? : Mrgreen:

- Industriașii și-au înlocuit inginerii cu o armată de avocați, responsabili de recuperarea acestor brevete expirate și de încălcarea oricărui proces care pare îndeaproape sau de la distanță propriile brevete. Ceea ce un utilizator de Internet a numit „vampirism industrial”.

- Dacă nu pot aștepta, cumpără drepturile imediat ce sunt publicate, doar pentru a le îngropa timp de 20 de ani. Cu puțin noroc, cei care au cunoscut-o vor fi retrași și această inovație va fi uitată ... : Cheesy:

Majoritatea brevetelor depuse astăzi sunt numite „brevete de blocare”: nu intenționez să finalizez acest proiect, dar nu voi lăsa niciun concurent să o facă ...

Cu toate acestea, potrivit Wikipedia
În plus, legea brevetelor în aproape toate țările conține dispoziții care prevăd acordarea de licențe obligatorii pentru a preveni astfel de abuzuri. Această acordare a acestor licențe obligatorii este totuși supusă unor condiții restrictive.
:?:

- Multe brevete sunt alcătuite dintr-o juxtapunere de brevete care au intrat în domeniul public. Prin adăugarea de extensii la brevetele existente, blocăm în mod eficient orice dezvoltare ulterioară.

- în cele din urmă, când sunteți mulțumit de invenția dvs., cea mai mică scurgere se poate dovedi fatală, deoarece depunerea unui brevet necesită secretul prealabil. Dacă miza o justifică, multinaționala nu va ezita să trimită pe cineva să te închidă. Nu mă gândesc la „teoria conspirației”, ci la „capitalism ticălos” sau la „mafie corporativă”. Nu este complicat să faci pe cineva să dispară pentru câteva mii de euro când poți câștiga miliarde ... : Evil:

Mai bine privilegiați formula dreptului de autor: protecția este gratuită, internațională și durează dincolo de viața inventatorului.

Singura constrângere este că prezentarea se face pentru ca articolul să fie acceptat ca „creație literară”, nu doar o schiță vagă cu 2 declarații de creanță ... Astfel încât să se detalieze circumstanțele invenției, implicațiile acesteia etc. ...

Odată ce articolul este publicat, dreptul este dobândit. Dificultatea constă în justificarea datei de publicare a acesteia, mai ales în cazul internetului în care nu sunteți niciodată ferit de o eroare de server.

Dar, în cazul unei invenții de interes pentru mai multe companii, este în interesul lor să li se recunoască acest drept pentru a împiedica unul singur să își însușească prin depunerea unui nou brevet.

Drepturile de autor nu împiedică concurenții să dezvolte același produs, ci doar cu condiția plății drepturilor, care să fie definite, dacă este necesar, printr-un proces legal.

Pe scurt, cu legea brevetelor, tehnologia actuală nu este pe cale să progreseze ... Este urgent să treceți la open source!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: Brevete îngropate




de bham » 06/12/08, 14:13

lejustemilieu a scris: După toate explicațiile mele, mi-a spus, am un prieten care a făcut o instalație care „transformă” păcura și, în loc să consume 10 litri la 100, are nevoie de 3 litri.Capul lui a trecut prin hârtii și ...BOSCH și-a cumpărat sistemul ...

Nu poți încerca să afli mai multe de la acest tip, ... dacă este necesar sub tortură eh eh eh! : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5244




de Remundo » 06/12/08, 14:27

În brevetul de tip Dam ... Siemens pare să știe ...
http://www.invention-europe.com/Article273564.htm
37 de invenții / zi în 2008 (mulțumindu-le pentru 7 invenții / zi (ceea ce este deja uriaș) cred că mai degrabă cel puțin 30 de bețișoare în roțile concurenților ...) : Cheesy:

Peste 5000 de brevete pe an !! Cu adevărat „ingenios” : Idee:
0 x
Imagine
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 06/12/08, 14:44

@Crispus:
Scrii:
„a plăti pentru protecție” se numește un racket!

Când plătiți pentru asigurarea dvs., este și „rachetă”? Nu mi se pare anormal să plătesc chirie pentru a beneficia de un drept. Acest drept este destul de teoretic, îl acord, și aici se ciupesc pantofii, amha.
Drepturile de autor par a fi o bună protecție, dar nu se aplică invențiilor tehnice.

Este adevărat că un industrial care a investit într-un proces nu are neapărat un interes în adoptarea unui proces inovator, atâta timp cât precedentul îi oferă venituri confortabile fără noi investiții. Cu toate acestea, nu este în totalitate corect să scriem că aceste brevete sunt ascunse, deoarece în schimbul utilizării exclusive (timp de 20 de ani) a invenției, inventatorul se angajează să facă publică substanța aceluia aici, astfel încât să fie „reproductibilă de către o persoană pricepută în domeniu ". Dar, după 20 de ani ...

Blocajul real nu este atât rezultatul unor probleme juridice, cât balanta puterii. Când o companie mare este hotărâtă să fure brevetul unui independent, este doar o chestiune de timp și bani ... În orice caz, un brevet nu are niciun interes dacă nu vă puteți permite 1_ să-l apere, 2_ să-l exploateze.

Știați că există și firme care dezvăluie brevete noi, identifică cele mai interesante și apoi propun companiilor care lucrează în domeniul respectiv, așa-numitele brevete de „eludare”?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1




de crispus » 06/12/08, 15:15

@ahmed: Ai uitat zâmbetul de lângă propoziția mea : Lol:
Mă refeream la thriller-urile bune și vechi în care Audiard făcea dialoguri ...

Nu contest faptul plății, cu condiția ca plata să depindă de protecție. Având în vedere trucurile desfășurate de „cei mari” pentru a-i dezbrăca „pe cei mici”, îmi pare rău că este în mare măsură supraevaluat ... Cam ca și cum ai plăti o asigurare care nu va acoperi nicio pierdere : Lol:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 06/12/08, 15:47

@Crispus:
Este celălalt zâmbet al tău : Evil: asta m-a făcut să mă îndoiesc!
Sunt pe deplin de acord cu răspunsul tău.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5244




de Remundo » 06/12/08, 15:52

Ahmed a scris:Drepturile de autor par a fi o bună protecție, dar nu se aplică invențiilor tehnice.

Știați că există și firme care dezvăluie brevete noi, identifică cele mai interesante și apoi propun companiilor care lucrează în domeniul respectiv, așa-numitele brevete de „eludare”?


Bună Ahmed,

Fals pentru drepturile de autor: http://www.celog.fr/cpi/

articolul L111-1 din codul de proprietate intelectuală (drept de autor)
Autorul unei opere a minții se bucură de această lucrare, prin singurul fapt al creației sale, de un drept exclusiv de proprietate intangibilă și aplicabil împotriva tuturor.

Artă. L. 112-1. Prevederile acestui cod protejează drepturile autorilor asupra tuturor operelor intelectuale, indiferent de gen, formă de exprimare, merit sau destinație.

Artă. L.112-2. Sunt considerate în special ca lucrări ale minții în sensul acestui cod:
1 ° Cărți, broșuri și alte lucrări literare, artistice și oamenii de știință ;
2 ° Conferințe, adrese, predici, pledoarii și alte lucrări de aceeași natură;
3 ° Lucrări dramatice sau dramatico-muzicale;
4 ° Lucrări coreografice, numere și trucuri de circ, pantomime, a căror interpretare este fixă ​​în scris sau altfel;
5 ° Compoziții muzicale cu sau fără cuvinte;
6 ° Lucrări cinematografice și alte lucrări constând din secvențe animate de imagini, cu sau fără sunet, denumite împreună opere audiovizuale;
7 ° Lucrări de desen, pictură, arhitectură, sculptură, gravură, litografie;
8 ° Lucrări grafice și tipografice;
9 ° Lucrări fotografice și cele produse folosind tehnici similare fotografiei;
10 ° Opere de artă aplicată;
11 ° Ilustrații, hărți geografice;
12 ° Planuri, schițe și lucrări plastice referitoare la geografie, topografie, arhitectură și știință;
13 ° Software, inclusiv material de proiectare pregătitoare;
14 ° Creațiile industriilor de îmbrăcăminte și ornamente sezoniere. Industriile de îmbrăcăminte și ornamente sezoniere sunt acele industrii care, datorită cerințelor modei, reînnoiesc frecvent forma produselor lor, în special cusut, blană, lenjerie, broderie, modă, îmbrăcăminte. încălțăminte, mănuși, articole din piele, fabricarea de țesături de înaltă noutate sau de înaltă modă, producțiile de croitori și cizmari și fabrici de țesături de mobilier

Cartea a VI-a a IPC

Artă. L. 611-1. Orice invenție putea să facă obiectul unui titlu de proprietate industrială emis de directorul Institutului Național de Proprietate Industrială care conferă titularului sau succesorilor săi un drept exclusiv de exploatare.

În drept, can înseamnă „este posibil”. Protecția operelor industriale nu este exclusiv un brevet.

În acest caz, articolul L611-1 ar trebui modificat prin înlocuirea lui may cu „trebuie”, ceea ce în termeni legali înseamnă obligație.

Pentru descuamarea brevetelor, acest lucru se numește absolut ceas tehnologic prezent în toate marile companii.
0 x
Imagine

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 224