Mai puțină poluare pentru a educa mai bine mediul, vă rog!

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
houpoupa
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 05/02/09, 14:42
Locul de amplasare: munti inalti

Mai puțină poluare pentru a educa mai bine mediul, vă rog!




de houpoupa » 05/02/09, 15:39

Dragi prieteni!
abia înregistrat la dumneavoastră forum și deja o cerere pentru dvs., cunoscători și interesați:
pe scurt, vivien, 29 de ani, educator de mediu;
un proiect: vehicul educațional itinerant în Hautes Alpes.

Prin urmare, mă investesc în acest proiect și sunt la început, în special cu cererea de subvenții;
iată cele două solicitări ale mele:

în primul rând, fără să fiu mecanic (sau într-adevăr minim!), mă uit acum atent de doi ani la o alternativă de a consuma mai puțin și a polua mai puțin cu vehiculul meu (în principal dopajul cu apă);
acest faimos vehicul: un renault r 2087 din 1964 sanitar (tip ambulanță), un tip foarte frumos de vehicul cu roți mari (care va fi transformat într-un gândac uriaș!) pe care, așadar, doresc să îl transform într-un portbagaj pedagogic rulant pentru intervențiile mele cu publicul terenul (într-un fel „marca” mea și firul meu comun; proiect în numele „fiarei”); din păcate, consumul și poluarea excesivă, ceea ce contravine abordării mele educaționale!
acum doi ani, când visez să întâlnesc o organizație sau o persoană care poate modifica acest vehicul și totuși nu poate fi umbra unui mic pas!
adaptarea vehiculului la ideile mele ar fi pentru mine un mare pas înainte și, mai presus de toate, un avantaj pentru un posibil succes profesional pentru persoanele sensibilizate la cetățenia ecologică;

a doua cerere (dacă totuși cineva mă ajută pentru prima!): cine spune că fișierul de subvenționare spune bugetul estimat, dar caut cineva care să-mi ofere o „estimare” a costului acestei faimoase modificări de motor din o organizație adaptată, astfel încât să o pot include în dosarul meu;

Iată-l, îmi este greu să-l păstrez succint (și din nou, am făcut un efort mare, pentru că sunt atât de multe de spus despre acest proiect!), Și sper să vă fi atras atenția și cine știe, poate chiar am găsit pe cineva care ar fi dispus să aibă grijă de vehiculul meu într-o abordare de proiect „durabilă”;

mulțumesc mult
te rog, am motivația și vreau să nu o pierd, susține-mă pentru acest proiect „local” pentru o lume mai bună, mulțumesc tuturor : Mrgreen:

cordialement

houpoupa
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 05/02/09, 18:25

bonjour,

Poate un contact fructuos acolo:
https://www.econologie.com/forums/devenez-po ... t7047.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 05/02/09, 18:30

Uh, nu ar exista o inversare în titlu?

Altfel ideea ta s-ar potrivi bine asociației: https://www.econologie.com/forums/l-associat ... t7049.html
0 x
houpoupa
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 05/02/09, 14:42
Locul de amplasare: munti inalti




de houpoupa » 06/02/09, 20:26

într-adevăr, poate fi o inversare a cuvântului, indiferent dacă aici cred că este puțin pe același principiu ca „oul sau puiul”! : Cheesy:
altfel am putea să o facem așa: poluăm mai puțin pentru a educa mai bine despre mediu, să poluăm mai puțin .... dacă nu este „SVP” la sfârșitul propoziției pe care ai prefera să îl vezi la început. Nu știu prea multe și mă așteptam la altceva ca răspuns

în orice caz, văd că observați mai presus de toate eroarea mea verbală decât interesul real pe care îl am și eu pentru mediu! :?
Sunt ca cine ar spune enervat de răspunsul tău, dar hei, probabil sunt puțin prea pretențios;
pe scurt, sperând să am un pic mai mult confort și motivație de la toată lumea, așadar așteapt cu nerăbdare comentariile tuturor pentru a mă ajuta să merg mai departe, singur sau cu alții și să nu omit să privesc cu interes proiectul tău asociativ; este adevărat că și eu încerc să conduc o asociație educativă. pentru mediul înconjurător și că, pentru moment, acesta este mai mult decât câteva GA decât o adevărată nebunie, dar ne străduim din răsputeri.
mulțumesc oricum și iartă-mă „bâjbâitul meu, dar ceea ce vâslim, suntem la limită : Lol:
merci
biz pentru întreaga echipă
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 235