406 V6 3.0 210 cv, cum să consumi mai puțin?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Rikku
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 28/05/09, 18:55
Locul de amplasare: Varză creață

406 V6 3.0 210 cv, cum să consumi mai puțin?




de Rikku » 28/05/09, 20:46

Bună ziua tuturor, sunt nou la asta forum ceea ce mă interesează enorm chiar dacă recunosc că nu înțeleg totul :strigăt:

Deci, iată-l, nu știu dacă aceasta este secțiunea potrivită, dar îmi încerc norocul, dacă nu, vă rog să-mi spuneți

Dețin un 406 3.0 V6 cu 210 CP, îmi place această mașină, dar, din păcate, consumă foarte mult și, prin urmare, poluează ca urmare (ca să nu mai vorbim de aspectul financiar)

ce aș putea purta ca să o sug mai puțin?
știind că conduc în modul „ecologic”, nu trag rapoartele (cu excepția nebuniei 8) )
-un sistem de supape vortex?
-un "turbulator"

Am citit o mulțime de note post it și nu prea înțeleg cum funcționează turbulatorul, precum și locația sa
câștigul realizat etc ....

dacă m-ai putea lumina


Cordialement

Mathieu
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 28/05/09, 21:21

Bună ziua Rikku
... Am un 406 3.0 V6 de 210 CP, îmi place această mașină, dar, din păcate, consumă foarte mult și, prin urmare, poluează ca urmare (ca să nu mai vorbim de aspectul financiar)

ce aș putea purta ca să o sug mai puțin?
știind că conduc în modul „ecologic”, nu trag rapoartele (cu excepția loviturilor nebuniei Cool)
-un sistem de supape vortex?
-un "turbulator"

Am citit o mulțime de note post it și nu prea înțeleg cum funcționează turbulatorul, precum și locația sa
câștigul realizat etc ....


Turbulatorul sau VSLA se îmbunătățește în unele cazuri și nu în altele. Explicațiile date ici și colo au meritul de a exista ... și nu sunt toate convingătoare. Totuși, este „ușor” de realizat și de încercat dacă ești un om de mână.

Adesea cel mai ușor loc de instalare este la joncțiunea furtunului (care provine din filtrul de aer) și a galeriei de admisie. Există alte locuri posibile, dintre care cel mai radical este practic la nivelul supapei de admisie. Turbulența indusă poate fi deosebit de importantă acolo. Nu este neapărat mai bine ... cel puțin în toate planurile. Mai întâi trebuie să încerci și apoi să spui dacă funcționează. : Mrgreen:

Oricum, pentru a economisi cu adevărat bani, poluare de fiecare dată și combustibil dacă totul merge bine, ar trebui să vedeți instalarea unui Gillier Pantome. Pe o groapă de combustibil, rezultatul poate fi mult mai marcat decât pe o mașină cu comportament bun.
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Rikku
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 28/05/09, 18:55
Locul de amplasare: Varză creață




de Rikku » 28/05/09, 22:29

Vă mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră

ce vrei sa spui prin Gillier Pantome ??
Sunt în întreținere, dar am 22 de ani, deci nu sunt foarte experimentat .....
este greu?
câștigul minim „promis” ??


mulțumesc
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 28/05/09, 22:51

Dacă vrei să suge mai puțin nu iei un V6 de 210 CP ...

Este o prostie, dar așa funcționează cel mai bine, nu?

Dacă la 22 de ani conduci cu 210 CP sub fund, la 40 ai putea dori 400? : Mrgreen:
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 28/05/09, 22:54

Nici măcar nu răspund
0 x
Rikku
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 28/05/09, 18:55
Locul de amplasare: Varză creață




de Rikku » 28/05/09, 23:26

pentru Christophe:
așa cum scrie „Sunt tânăr”
cu părinții mei, deci fără taxe, chirie etc ...
dacă vreau să plătesc pentru o mașină simplă care funcționează corect, acum este
nu când am 40 de ani cu copii și o chirie


Raymon:
Ei bine, nu răspunde .......... :se încrunta:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 28/05/09, 23:34

Ei bine, trebuie să știi ce vrei: fie wati, fie factura la pompă ... alegerea unei mașini trebuie să fie un compromis ...

În caz contrar, sunt 150 CP hdi care funcționează bine și consumă nu mai mult de o benzină de 120 CP ...

Dacă vrei senzații, fă ca mine: ia o motocicletă ...
: Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 28/05/09, 23:38

Rikku a scris:ce vrei sa spui prin Gillier Pantome ??
Sunt în întreținere, dar am 22 de ani, deci nu sunt foarte experimentat .....
este greu?
câștigul minim „promis” ??


Gillier Pantome este o versiune a unui Pantome mai performant decât originalul, adaptabil la o mașină, tractor etc. ... și nu numai la o mașină de tuns iarba cu viteză fixă ​​(pentru a fi puțin caricatură).

Dacă asta nu înseamnă nimic pentru dvs., trebuie să citiți o mulțime de postări pe acest site care vorbesc despre asta. Acest lucru este esențial înainte de a începe aventura. De asemenea, vă va stabili nivelul de dificultate pe care îl abordați.

Pentru câștigurile în consum puteți avea de la zero la aproximativ 30%. Cei care fac mai multe reclame ... depinde de ei : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Rikku
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 28/05/09, 18:55
Locul de amplasare: Varză creață




de Rikku » 28/05/09, 23:41

bine, mulțumesc pentru tot :)


ps: Christophe, am o motocicletă;)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 28/05/09, 23:44

Flytox a scris:Pentru câștigurile în consum puteți avea de la zero la aproximativ 30%. Cei care fac mai multe reclame ... depinde de ei : Mrgreen:
A+


Da, cu excepția faptului că este o benzină V6 ... și avem foarte puțin feedback pozitiv cu privire la benzină ...

Rah ben, dacă aveți o motocicletă: vindeți-vă cupeul 406 și luați un 206 hdi și deschideți accelerația pe o motocicletă!

Ce este o motocicletă? https://www.econologie.com/forums/les-motard ... t1934.html
: Cheesy:
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 224