Și unde este motorul cu aburi?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
noapte bună56
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 07/01/10, 23:47

Și unde este motorul cu aburi?




de noapte bună56 » 08/01/10, 01:39

Convertiți un motor termic în abur
0 x
noapte bună56
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 07/01/10, 23:47




de noapte bună56 » 08/01/10, 01:48

V-ați adus înapoi toate ideile pentru a putea transforma un motor pe benzină în 4 timpi într-un motor cu aburi cu o modificare cât mai mică posibilă

Toate ideile sunt binevenite, cine știe că vom ajunge acolo într-o zi

mulțumesc
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 08/01/10, 02:09

farenight56 a scris:V-ați adus înapoi toate ideile pentru a putea transforma un motor pe benzină în 4 timpi într-un motor cu aburi cu o modificare cât mai mică posibilă

Toate ideile sunt binevenite, cine știe că vom ajunge acolo într-o zi

mulțumesc


farenignt56

Bine ați venit la Ecologie!

Este mult mai ușor să faci un motor cu aburi de la zero decât să modifici un motor pe benzină.

Vitezele de rotație mult mai mici necesită o volantă imensă și o cursă mai lungă a pistonului.

Ai un proiect?
:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
noapte bună56
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 07/01/10, 23:47




de noapte bună56 » 18/01/10, 18:45

Am crezut că, cu o deplasare destul de mare, va fi posibil să nu atingeți arborele cotit
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 18/01/10, 19:46

farenight56 a scris:Am crezut că, cu o deplasare destul de mare, va fi posibil să nu atingeți arborele cotit



Trebuie să trecem în revistă totul; cursa pistonului supapele, arborele cotit și în plus trebuie să reziste apei!

Este foarte ușor să construiți un motor cu aburi și foarte ieftin.


Ce folos vrei să-i faci?
:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Pierre-Yves
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 120
Înregistrare: 06/12/07, 17:13
Locul de amplasare: Rennes-Quimper




de Pierre-Yves » 18/01/10, 20:39

Alain G a scris:Este foarte simplu să faci un motor cu aburi și foarte ieftin.

buna seara Alain
producția este bună, dar necesită material și know-how! Știți dacă puteți găsi motoare cu aburi de ordinul a 1 sau 2 kW, cu o eficiență și un cost corect?
0 x
optimizare, economii de energie
http://www.avel-vor.fr
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 18/01/10, 22:55

Pierre-Yves a scris:
Alain G a scris:Este foarte simplu să faci un motor cu aburi și foarte ieftin.

buna seara Alain
producția este bună, dar necesită material și know-how! Știți dacă puteți găsi motoare cu aburi de ordinul a 1 sau 2 kW, cu o eficiență și un cost corect?


Îmi pare rău Pierre-Yves


Este ușor pentru mine, care este foarte bine echipat să o facă și uit adesea că puțini oameni o pot face din lipsă de echipamente de prelucrare.

Cuvântul ușor este mai concentrat pe comparația dintre modificarea unui motor existent și construirea unuia de la zero.

Fac dozatoare de alimente, deci realizarea unui cilindru și a unui piston este destul de ușoară pentru mine, dar pentru o persoană obișnuită ......

Nu, nu știu unde să găsesc aceste motoare și asta implică un ceainic și dispozitive de siguranță.

Căutând pe net îl puteți găsi cu siguranță!

:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 18/01/10, 23:08

un motor cu aburi este destul de simplu, dar motorul cu ardere internă nu este potrivit

motoarele cu aburi au efect dublu: aburul care reușește să treacă prin inelele pistonului nu se pierde, este încă în circuitul cu abur

cu un motor cu ardere internă transformat într-un motor cu aburi, orice scurgere a pistonului ar face apă în vasul de ulei: maioneză mare!

viteză mică pentru motoarele cu aburi mari, dar motorul cu aburi mici ar putea funcționa și foarte repede

un motor cu abur bun trebuie să fie cel puțin dublu expansiune: prima expansiune într-un prim cilindru cu efect dublu, a doua expansiune într-un cilindru mai mare

iar pentru o presiune ridicată 3 cilindri succesivi nu sunt răi

cilindrul de înaltă presiune trebuie să rămână foarte fierbinte și să aibă o izolație termică bună: nimic de-a face cu blocul motor al unui 4 cilindri

Așa că văd 3 cilindri cu acțiune dublă în tandem pe aceeași bielă

presiunea scăzută este lângă tija de legătură, presiunea medie puțin mai mare și presiunea ridicată în partea de sus

problema celor 3 cilindri în tandem pe aceeași tijă este imposibilitatea echilibrării masei

2 vee bag nu este rău: presiune scăzută pe o parte, presiune înaltă și medie pe cealaltă parte

Îmi place cilindrul de înaltă presiune foarte fierbinte în tandem deasupra cilindrului de presiune medie
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 19/01/10, 09:09

De câteva săptămâni mă uit la posibilitățile de fabricare a unui lanț de cogenerare de biomasă și abur.

În ceea ce privește aburul, nu găsesc companii care să lucreze în abur mic. Singura companie pe care am găsit-o a fost în Germania, http://www.spillingwerk.de/english/produkte.php dar nu vor să facă nimic sub 1 MW, deoarece, potrivit lor, prețul nu scade odată cu dimensiunea din cauza lipsei pieței de masă.

Am găsit o companie în SUA: http://www.dynamicenergy.us/Steam-Turbine.html dar managerul s-a retras. Încă vrea să lucreze la asta, în cele din urmă ne poate ajuta.

Singura țară despre care știu că are încă vehicule cu abur în producție este China. Dar nu pot găsi un contact în acest moment.

În Europa, singurii specialiști în abur sunt fanii modelelor la scară, cu dimensiuni care ar fi destul de potrivite pentru cogenerarea internă: locomotivă mică, barcă.

Am găsit următoarele link-uri:
- http://www.cav-escarbille.com/
- http://www.association-abv.com/
- http://www.le-petit-train.be/accueil.html

Nu am contactat încă aceste asociații, dar am vorbit cu o mică companie belgiană, numită préirail, care mi se pare un expert, în special pentru cazane. Ea nu are un site pe care știu eu, sunt meseriași.

Am văzut și un motor mic cu cilindri în formă de 2x2 V, fiecare pereche de cilindri având 2 trepte (compuse), diametru 45mm apoi 65mm. Motorul datează din 2009, din oțel inoxidabil, dat pentru 15 până la 18KWh la 12 bari. A fost făcut de un pensionar din Germania: după părerea mea, ar fi perfect să mergem mai departe.

În caz contrar, pe partea hardware, am identificat alternatoare foarte impresionante de simplitate și eficiență, care ar regla deja partea electrică:
http://www.alxion.com/bin/alternateur_kit_stk.html

În ceea ce privește aburul, cred că este absolut necesar să se urmărească un circuit închis și sigilat, cu cât mai puțină apă posibil pentru a rezolva problemele legale legate de siguranță: ar semăna mai degrabă cu un circuit de mașină frigorifică, unde fluidul este apă și unde descompresia este utilizată pentru a produce mișcare.

De asemenea, mă uit la îmbogățitori de oxigen pentru a crește temperatura de ardere, reducând în același timp posibila poluare cu azot și dioxină.

Iată inventarul de partea mea :-)

Să mergem înainte împreună!
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 19/01/10, 19:41

uitați de oxigen: este prea scump pentru un cazan cu abur: este bine doar pentru cuptoarele cu temperatură foarte ridicată, unde este important să reduceți fluxul de azot inutil: dar oxicombustia nu este chiar cea mai bună soluție: recuperatoarele de căldură ale cuptoarelor martin siemens sunt la fel de eficiente ca oxicombustia

pentru abur, reglementările de siguranță sunt complet nepotrivite pentru dimensiuni mici: totuși, mașina frigorifică este dovada faptului că este posibil să se producă mașini mici sub presiune fără nici un pericol

prin urmare, orice motor mic cu abur mic nu va putea fi vandut conform reglementarilor actuale: este necesar sa inventam fluidul Rxxx si sa nu spunem ca este apa

cam ca dealerii cu pompe de căldură vând utilaje R290 fără să spună că R290 = propan

edit: nu este nevoie să-l inventezi! există deja: R718 = apă
Dernière édition alin chatelot16 06 / 01 / 11, 17: 04, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 252