Prezentare și întrebări despre un arzător de ulei

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
boul38
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/01/10, 21:06
Locul de amplasare: Grenoble

Prezentare și întrebări despre un arzător de ulei




de boul38 » 12/01/10, 21:35

Bonjour à tous,

Numele meu este Benoît, sunt brutar și sunt foarte nou în acest sens forum.

Dacă am decis să vin la tine, este pentru că am avut o idee nu cu mult timp în urmă și care încetul cu încetul îmi germină în cap. Acolo e :

Așa cum am spus mai sus, sunt brutar, iar cuptorul meu are un arzător de ulei. Întrebarea mea ar fi dacă aș putea rula ultimul cu ulei de prăjit?

Cuptorul meu consumă aproximativ 1000 de litri de păcură pe lună.

Aș putea colecta în jur de 400 de litri de ulei pe lună.

Cu toate acestea, mai multe întrebări îmi trec prin minte (dacă, desigur, este posibil):

_ În primul rând, există un impact real asupra mediului? (Care este obiectivul meu principal, pentru că astăzi suntem cu toții preocupați ...)

_ Există vreun pericol?

_ Există o anumită proporție de respectat?

_ Arderea uleiului de prăjire degajă un miros și, dacă da, acest miros ar ieși din arzător sau coș de fum?

_ Există vreo întreținere suplimentară de făcut pe arzător?

_ Este legal?

Sunt conștient de faptul că, dacă această operațiune este fezabilă, vor exista anumite constrângeri, cum ar fi recuperarea petrolului, filtrarea acestuia etc ... dar vreau cu adevărat să mă angajez în aventura de a ne conserva planeta (așa cum am făcut-o. spus mai sus) fără a uita un aspect financiar care pe gustul meu nu este neglijabil).

Aici nu mai am întrebări care îmi vin, apoi vă mulțumesc celor curajoși care vor fi citit acest mesaj până la sfârșit și foarte repede.

Benedict.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6516
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1638




de Macro » 13/01/10, 04:32

Treceți la uleiul de prăjit pe un arzător de combustibil .. Nu este ușor. Pe de altă parte, pentru o taxă relativ mică, puteți face un arzător cu bile care, în cazul dvs. (utilizare continuă), ar fi cu adevărat potrivit nevoilor dumneavoastră. Filtrarea ar fi mai simplă. Un dezavantaj ... trebuie să funcționeze în camera în care se află cu dopuri pentru urechi
0 x
boul38
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/01/10, 21:06
Locul de amplasare: Grenoble




de boul38 » 13/01/10, 17:14

Vă mulțumesc pentru aceste detalii, cu toate acestea, fără să simt deloc sufletul unui mare bărbat, nu sunt foarte dornic să mă angajez într-o aventură precum arzătorul cu bile (deși sistemul este interesant ...)

Mai degrabă voi fi să-mi păstrez actualul arzător.

De ce nu este atât de simplu?

În timp ce vă plimbați pe forum Am văzut că uleiul trebuia filtrat la cald.

Aceasta este singura constrângere sau există altele?

În orice caz, vă mulțumesc că ați făcut timp să-mi răspundeți.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6516
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1638




de Macro » 14/01/10, 11:17

Arzătorul dvs. actual este echipat cu o pompă prevăzută pentru păcură, care nu tolerează uleiul ...
În plus, arzătorul de combustibil injectează combustibilul printr-o duză foarte mică care se înfundă foarte repede cu ulei slab filtrat.

În cele din urmă, reglajele sunt delicate, iar combustia este mediocră, murdărirea numeroasă arsă a corpului de încălzire vede uleiul care se găsește în gudron în partea de jos. Ori aveți nevoie de un arzător de ulei greu sau trebuie să aveți probleme ...
0 x
boul38
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/01/10, 21:06
Locul de amplasare: Grenoble




de boul38 » 16/01/10, 18:37

Ok văd ...

Cred că voi opta pentru un arzător multi-combustibil.

Acum rămâne să știu dacă mă întorc la legalitatea nivelului fumurilor respinse și, de asemenea, nu știu dacă arzătorul va emite un miros. Rețineți că arzătorul meu actual nu emite niciun miros ...

Dacă cineva are vreun sfat ... Vă mulțumim anticipat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6516
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1638




de Macro » 18/01/10, 08:33

Mediul fericit a avut un arzător multi-combustibil ... El a tăiat-o pentru a face un arzător cu bile, deoarece era atât de fiabil cu ulei uzat ..

Puii arși corect nu miroase mai mult decât combustibil ...
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 144