Acetonă adăugată la combustibil = economii.

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
DAVIO
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 49
Înregistrare: 14/02/05, 21:17
x 1

de DAVIO » 01/09/05, 18:18

Pe motorina mea observasem mai mult pumn și băuturile erau aleatorii, dar pe unele pline era un câștig, iar altele nimic.

Observasem acest lucru când rulam cu 30% rapiță și umpluturile mele nu erau niciodată în același loc.

Pumnul suplimentar. deteriorat după trei zile.

Nu am reușit niciodată să verific motivul acestei povești pentru că am trecut la rapiță 100% după aceea.

Având în vedere puterea de încălzire a rezistenței electrice, am ezitat să iau acetonă din nou imediat, am început din nou încet, voi vedea ce se întâmplă, mă gândesc mai ales să încep bine dimineața cu acetonă.
0 x
Giul
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 16/08/05, 07:27

de Giul » 04/09/05, 18:31

„Lut tuturor

Chiar și pe Zébulon.fr, faimosul site de optimizare a computerelor, unii au testat (citează „econologie.com”)

(există trei pagini de postări)



Voila ;; ne vedem curând
0 x
bel3pc
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 14/09/05, 12:47

de bel3pc » 15/09/05, 08:02

bonjour,

Cred că l-am văzut într-un e-mail pe unul dintre voi făcând un test pe această temă ??
Ce zici de, care sunt rezultatele, există riscuri cu injecțiile? Riscăm, așa cum subliniez JM Moreau, să distrugem componentele.
De exemplu:

Pompa de combustibil, injectoare, diferiții senzori încorporați în sursa de alimentare ??

Vă mulțumim pentru observații și comentarii.


Christian PERET
-------------------------------------------------- -----------

Acetonă adăugată la combustibil = economii ...

Unul dintre cititorii noștri fideli (mulțumesc Jean-Yves!) A găsit următoarele pe 17 martie 2005 și ni le comunică

Un fragment:

Autorul, Louis LaPointe (care se numește expert în domeniu), susține că economisește 15-35% din combustibil (benzină sau motorină) pur și simplu adăugând (puțin) acetonă. El spune că face asta fără probleme de peste 50 de ani.

„Optimul mediu” ar fi în jur de 2.5 uncii de acetonă la 10 galoane (asigurând o economie de combustibil minimă de 20%).

'' După conversia unităților din SUA și, dacă nu mă înșel:
1 galon SUA = / = 3.8 litri
1 OZ (uncie) = 28.35 grame
Densitatea apei 1 (1 litru de apă 1000 cm3 = 1000 grame).
Densitatea acetonei 0.79
2.5 uncii de acetonă =
28.35 * 2.5 = / = 71 grame = / = 71 / 0.79 = / = 90 cm3.
Adică 90 cc de acetonă pentru 3 galoane = 10 litri.
Cu 1 litru de acetonă facem aproximativ 10 pline „mici” de aproximativ 40 de litri de combustibil „normal” și economisim (conform autorului) 20% = / = mai mult de 8 litri pe fiecare plin ....

Uimitor, nu? "

Corespondentul nostru adaugă: Îmi imaginez că, împreună cu sistemul de hidrogen al lui Jean-Marc Moreau, se adaugă economiile? I-am pus întrebarea. ”

Răspuns: Da, într-adevăr, știu acest proces (la fel ca naftalele / anti-molii) pentru a pune combustibilul. A se utiliza de preferință în combinație cu alte molecule de protecție. Există, de asemenea, mai mulți aditivi, pre-dozați și stabilizați, cunoscuți de producătorii de produse auto. Știm cu toții că există o mie și una de modalități de a economisi combustibil. Trebuie să știți că dacă adăugați eter, toluen sau alte produse diferite la combustibilii noștri, același lucru se va întâmpla și se vor vedea câștiguri reale. Cu toate acestea, trebuie să rămânem precauți. De exemplu, acetonă fără alți aditivi este utilizată pentru a dizolva adezivul și a topi îmbinările realizate în multe materiale ... celelalte produse menționate pot fi, de asemenea, agresive dacă sunt prost utilizate. "JM M
0 x
ange
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 12/10/05, 14:55

de ange » 02/11/05, 16:12

Feriți-vă de naftalină și toluen sunt produse foarte periculoase (cancerigene) de evitat cu orice preț !!!

În caz contrar, în umila mea părere, câștigul în utilizarea acetonei se referă mai degrabă la motoarele vechi pe benzină (carburator) și procesul poate fi mai puțin eficient pe motorul actual echipat cu reglare electronică cu sondă lambda.

PS Nu cred că în proporțiile de utilizare acetonă menționate mai sus va avea vreun pericol pentru echipamentele motorului.
;)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

de Christophe » 02/11/05, 18:40

Am combinat, mutat și fixat aceste 2 subiecte identice.
0 x
Kedar
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 74
Înregistrare: 06/09/05, 15:33
x 1

de Kedar » 02/11/05, 21:36

Buna seara am incercat un utilitar 2.3D am economisit 10% cu 60cm3 sau 6cl de acetonă cu 50 L de GO
Repet testul cu 7 Cl și 3 litri de ulei de floarea soarelui pentru a vedea dacă acest lucru afectează principiul tensiunii superficiale
@+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1

de fostul Oceano » 02/11/05, 22:26

Experimentez cu skoda mea Félicia GLXi (1,4L (aproximativ 1400cc) benzină 68 cv (68cp)).

La Marsilia, suntem în mijlocul unei greve cu autobuzele și mă satur de blocaje. Dar deja pot spune că pentru o călătorie făcută între 20min și 30min, parcursă între 1H și 2H din cauza blocajelor de trafic, am consumat 7,5L / 100km.

În mod normal, cu o călătorie lină și fără blocaje nesfârșite, consum în jur de 6,5L.

Pentru mine, este foarte concludent și continu experimentul (puternic sfârșitul grevei).

(Am pus 60ml de acetonă pentru 40L de benzină)

Odată terminat, mă duc la turbulator;)
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6989
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2913

de gegyx » 03/11/05, 00:53

bonjour fostul Oceano
Pentru a fi mai precis (pentru regional): 50kw, 1289cm3, o singură injecție și controlul aprinderii de către un sistem comun Bosch Monotronic. :D

Ați examinat unde este plasată elica dvs. în Flagada?
Odată ce filtrul de aer este îndepărtat, conducta este scurtă, pătrată și coate în unghi drept, cu injecția de combustibil, în mijlocul tuturor acestor coșuri ...: clipire:

Gegyx
0 x
Wish =>
Pentru a mă exprima în mod normal,
fără a fi atacați în permanență de unii oameni, care nu respectă nimic și asta, fără impunitate.
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07

de bob_isat » 03/11/05, 13:01

Permiteți să interveniți:

Mi se pare puțin avertisment să pun aditivi de genul în combustibil:
chiar dacă ionul câștigă 10% din co-consum, ar fi necesar să se ia măsurători ale poluării înainte de a împinge mai departe.
Nu știm cu adevărat ce poate ieși din oală cu acetonă în rezervor ...
0 x
bel3pc
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 14/09/05, 12:47

de bel3pc » 03/11/05, 15:53

bob_isat a scris:Permiteți să interveniți:

Mi se pare puțin avertisment să pun aditivi de genul în combustibil:
chiar dacă ionul câștigă 10% din co-consum, ar fi necesar să se ia măsurători ale poluării înainte de a împinge mai departe.
Nu știm cu adevărat ce poate ieși din oală cu acetonă în rezervor ...

Da, recunosc că nu miroase ca de obicei.

Un alt miros, dar să spun că este mai poluant decât înainte mă îndoiesc.

Pe motocicleta mea cu carburator nu am un catalizator.

Ceea ce sunt sigur este că consum cu 10% mai puțin și poluez cu 10% mai puțin dar ce ???? asta este o altă problemă

creștin
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 235