Motor magnetic cu dezechilibru constant

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
edfed
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 16/12/09, 10:05

Motor magnetic cu dezechilibru constant




de edfed » 04/04/10, 15:30

după cum arată titlul, mi-a trecut astăzi prin cap o idee (nu nouă) de a discuta despre o posibilă posibilitate de proiectare a unui motor cu magnet.

Principiul de bază, toate piesele mobile ar fi polarizate, iar prin mecanică sau electronică, câmpurile magnetice ar fi inversate în timpul rotației motorului.

efectul care trebuie căutat este un dezechilibru constant, așa cum se poate întâlni în sistemele planetare, o planetă este într-un dezechilibru constant în jurul stelei sale și, prin urmare, se va învârti în jurul ei pentru o durată infinită.

acelasi lucru exista la nivelul atomului, electronii sunt in rotatie constanta in jurul nucleului.

scopul ar fi să creăm o mașină la scara noastră cu caracteristicile unui sistem planetar și odnc, un fel de mișcare perpetuă.

dar mișcarea nu ar fi perpetuă deoarece magneții au o durată de viață limitată.
Acest lucru nu va echivala cu crearea de energie din nimic, deoarece magneții au o cantitate impresionantă de energie latentă.

prin urmare, (re)lansez dezbaterea despre „motoare magnetice cu dezechilibru constant”, este mai științifică, și deci, mai relevantă decât să le numesc „motoare cu magnet”.

asta e pentru (a)'(re)introducerea subiectului. :D
0 x
Lounes
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 24/07/09, 19:08




de Lounes » 04/04/10, 16:23

Bună dimineața!

Se poate roti la nesfârșit, dar asta tocmai pentru că nu există nicio forță de rezistență.
Ei bine, nu tocmai! Luna se rotește în jurul pământului și provoacă o deformare a suprafeței sale, această deformare va elibera energie. și încetul cu încetul pământul va prezenta întotdeauna aceeași față lunii, în același mod în care în prezent luna prezintă întotdeauna aceeași „față” pământului.
Este acelasi fenomen care, daca nu ma insel, face ca luna sa se indeparteze putin cate putin de pamant. Dacă vrei să recuperezi energia din mișcarea Lunii „direct” (pentru a te apropia de ceea ce vrei să faci) o vei încetini, se va prăbuși, dar nu vei avea o energie infinită!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
edfed
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 16/12/09, 10:05




de edfed » 04/04/10, 17:34

cu siguranță, dar cum rămâne cu electronii care s-au învârtit constant în jurul nucleelor, încă din zorii timpurilor?

și acolo există energie de rezervă, în ruine.

drept dovadă, îl folosim în fiecare zi într-o etapă foarte rudimentară numită Electricitate.

adică dacă comparăm un electron cu o planetă și un atom cu un sistem solar.
vom vedea planete la fel de mari ca Jupiter mișcându-se de la un sistem la altul pentru a alimenta un computer cosmic uriaș.

legea gravitației, fie la nivel atomic, fie la nivel planetar sau galactic, rămâne aceeași, lege pe care nu o înțelegem cu adevărat.
în ciuda tuturor progreselor din știință, nu-l putem explica cu adevărat, în ciuda formulelor pe câmpuri apropiate și îndepărtate, interacțiuni puternice și slabe etc.
nimic nu poate explica cu adevărat de ce funcționează, așa că să nu încercăm să înțelegem cum nu ar funcționa, să încercăm pur și simplu să o facem să funcționeze prin copierea a ceea ce există deja.

atunci, descendenții noștri ipotetici se vor ocupa să găsească o explicație.

:D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
cuarţ
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 20/01/07, 14:38
Locul de amplasare: Regiunea Paris




de cuarţ » 04/04/10, 19:15

Bonjour à tous,

Da de ce nu, nu ne faci „Hateemite”
Léon Raoul Hatem cu acea teorie a degravitației,
La ultimele știri reușește să facă 4KW consumând 1kw.

Va trebui să mă întorc să-l văd pentru a face câteva măsurători.

A+
0 x
Fiecare minut care trece este o oportunitate de a schimba cursul vieții tale.
Pagina YouTube, Dailymotion Page, Albumul Picasa, Pagini personale, Viktor Schauberger
Tagor
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 06/04/07, 12:31




de Tagor » 04/04/10, 19:59

cuartul a scris:Bonjour à tous,

Da de ce nu, nu ne faci „Hateemite”
Léon Raoul Hatem cu acea teorie a degravitației,
La ultimele știri reușește să facă 4KW consumând 1kw.

Va trebui să mă întorc să-l văd pentru a face câteva măsurători.

A+


bonjour

prietenul nostru Raoul ia măsurători!
asta este o veste grozavă ...
cât de fiabil este acest anunț?
Sunt gata să mă întorc să-l văd
0 x
Ptilu
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 196
Înregistrare: 15/01/10, 14:23




de Ptilu » 05/04/10, 00:16

Lu
Modelul atomic despre care vorbiți este cel al lui Rutherdov (sau ceva de genul acesta) datând din 1909. În 1911 Borh stabilește un nou model în care electronii nu mai sunt pe orbită, ci la niveluri de energie și pune bazele a teoriei cuantice. Vom ști câțiva ani mai târziu că, de fapt, dragii noștri electroni au în principal o zonă de probabilitate de prezență în jurul nucleului ...

Nu știu detaliile, dar când vorbim despre fizică, nu amestecați infinitul de mic, care se supune mecanicii cuantice, și relativitatea generală, care guvernează infinitul de mare. Pentru că acestea sunt perfect incompatibile în forma lor actuală. Ca să citez modelul standard, am crezut că știi asta ;)

PS: scuze pentru această remarcă fără rost, dar când vorbim despre ceva, trebuie să evităm să spunem prostii atât de enorme... Sunt, totuși, deschis la sincronizarea ta a magneților statorului cu rotorul. Dar cred că acest lucru a fost adesea încercat fără rezultate...

PS bis: Îmi place cum acest subiect, mișcare perpetuă/motor magnetic, are o viață grea...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
edfed
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 16/12/09, 10:05




de edfed » 05/04/10, 08:33

dsl pentru această remarcă fără rost, dar când vorbim despre ceva, trebuie să evităm să spunem asemenea prostii.

ha la la, acești francezi atunci, mereu o glumă pentru acești francezi.


Întotdeauna ai nevoie de un model american, britanic, rus sau alt model, și acolo, s-ar putea să încerci să-l faci să funcționeze, și apoi, timid, trăiește Franța... M-am săturat de această țară a vițeilor.
Nu știu detaliile, dar când vorbim despre fizică, nu amestecați infinitul de mic, care se supune mecanicii cuantice, și relativitatea generală, care guvernează infinitul de mare.


fizica cuantică este la început, în ciuda consorțiilor de oameni de știință, rămâne ceva care nu înțelege absolut nimic. doar bine să deschidem subvenții de stat pentru a continua să joace pe LHC-uri la CERN.


o probabilitate nu exclude în niciun caz o gravitație și o orbită.

cât este probabilitatea ca pământul să fie pe orbita sa?

Cât de mare este probabilitatea ca universul să se întoarcă infinit, fie către mic, fie către mare? cine ar îndrăzni să propună ipoteza unui infinit de mare care ar reapărea prin infinitul mic? a viitorului foarte îndepărtat care se întoarce prin trecutul foarte îndepărtat?
că întregul univers este în buclă. si ca prin urmare, toate legile „fizicii” ar fi aceleasi pentru toate dimensiunile, cu conditia cunoasterii parametrului „X” care ne-ar permite sa trecem din lumea celulara la cea a super-clusterelor de galaxii.
de la atomic la cel al sistemelor solare.
de la moleculă la constelație.

etc ..
0 x
Avatar de l'Utilisateur
cuarţ
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 20/01/07, 14:38
Locul de amplasare: Regiunea Paris




de cuarţ » 05/04/10, 10:06

Bonjour à tous,

edfed, nu foarte tare raspunsul tau pe franceza e adevarat care sunt departe de a fi perfecte, dar hei
tâmpitele sunt în toate culorile, iar religia ...

Ieri ți-am dat o idee concretă de realizare și nici măcar nu cauți ce e în spate!!
Sunt surprins să văd ICI et acolo,
Originalul și franceza scuze, copia provine din Statele Unite sau Canada.
Spun asta și o afirm pentru că îl cunosc personal pe Raoul și lucrează la munca lui de 50 de ani.
Bunicul are 85 de mături la ceas și pescuit incredibil.
Pe scurt, există o altă companie care lucrează la un rezonator mecanic, care arată similar de la distanță, dar are o conotație.
Nu mai am linkul acum, imediat ce găsesc, vă anunț.

Vă las pentru că acest subiect se va învârti ca de obicei pe subiect.
Christophe va fi nevoit să-l închidă, nu sunt întotdeauna de acord cu vocabularul lui verdet,
dar trebuie să recunoaștem că unii încep puternic.

Un hao
0 x
Fiecare minut care trece este o oportunitate de a schimba cursul vieții tale.

Pagina YouTube, Dailymotion Page, Albumul Picasa, Pagini personale, Viktor Schauberger
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 05/04/10, 10:52

Quartz a scris despre Christophe:

sa verdeaţă vocabular


lipsă de experienţă! :D , verdeață, este fără îndoială când povestește despre salate! :D

În sfârșit, este primăvara! :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
edfed
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 16/12/09, 10:05




de edfed » 05/04/10, 11:36

Ieri ți-am dat o idee concretă de realizare și nici măcar nu cauți ce e în spate!!
Sunt surprins să văd AICI și AICI,

Am observat legătura ta.
nu vă faceți griji, sunt chiar foarte fericit că l-am citit.
Aș vrea să-l cunosc pe acest domn, dar locuiește foarte departe de mine.

Am observat îndelung comportamentul magneților, iar studiile sale îmi confirmă concluziile, motorul cu magnet este posibil.

Mă consolează să văd că unii încearcă în ciuda opoziției oamenilor care înțeleg doar „oficialitățile”.

pe de altă parte, mă exaspera să văd oameni pronunțând adevăruri efemere precum științele fundamentale.

de ce vrei mereu să închizi un subiect care intră în „rotire”?

de ce vrei mereu să cenzurezi comentariile nepotrivite?
A fi rănit în stima de sine nu ar trebui să fie baza acțiunilor tale „științifice”.

acest subiect nu intră într-o rotire. Franța da. cocoico!

Originalul și franceza scuze, copia provine din Statele Unite sau Canada.

originalul era francez. vremurile s-au schimbat foarte mult de atunci.

cenzura este franceza, nu am vazut niciodata atatea subiecte inchise, blocate sau moderate ca pe forums Franceză.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 164