Motorul fără motor

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Motorul fără motor




de SixK » 19/09/05, 11:23

Inovație tehnologică mică, care din păcate riscă să ajungă foarte târziu, motorul Camless (fără arborele cu came pentru a controla supapele):
- http://www.forum-peugeot.com/soupape-el ... tique.html

Motorul Camless ar reduce, în funcție de motor, consumul cu 10-15%. (20% conform Valeo)

Alte informații despre acest tip de motor:
http://www.mcarsweb.com/mecanique/camless.php

SixK
0 x
rpsantina
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 178
Înregistrare: 17/12/04, 16:11
Locul de amplasare: 81 - South Tarn
x 10




de rpsantina » 19/09/05, 13:05

hi,

o altă invenție puțin datată, dar care nu se va realiza niciodată

șase lovituri : furios:
0 x
RPS (South Tarn 81 Dpt)
I-Doar cei care nu fac nimic nu sunt niciodată greșiți
ii - Totul este posibil dacă petreceți puțin timp
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 19/09/05, 13:42

Nu, pentru mine, această tehnologie ar trebui să ajungă în mașinile noastre, deoarece echipamentele precum Valeo sunt începute.
Dar tehnologia va ajunge puțin târziu, în comparație cu nevoile noastre ...
Ar trebui pus în serie acum pe toate vehiculele ...

Avantajul de a fi camless de a putea dezvolta mult mai ușor dezactivarea cilindrilor de pe un motor.

În cele din urmă, mărcile de mașini vor trebui să înceapă să se miște puțin, chinezii intră pe piață și vor reduce toate prețurile;)
Marile mărci vor avea doar avantajul tehnologic de a spera să își păstreze cota de piață. :)

SixK
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 19/09/05, 13:51

Mi se pare că comenzile electromagnetice sunt deja în funcțiune pe mașinile F1 de câțiva ani.

Pentru o dată F1 va fi folosit pentru ceva ... Această inovație cred în ea, deoarece permite cu ușurință o mai bună adaptare a diagramei de distribuție și aceasta în funcție de viteză, sarcină sau comportament mai bun al motorului și un consum specific ( și, prin urmare, în ansamblu) probabil îmbunătățit.

Dar fiabilitatea? Totul fiind electronic, imaginați-vă un electromagnet (deci o supapă) care se „blochează” în poziția joasă ... ruperea motorului este garantată ... evident, producătorii și-au luat măsurile de precauție și au experiență în F1, dar la fel electronizarea (abuzivă?) nu are doar avantaje ... Motoarele F1 rulează 500 km (o singură cursă) ... rareori mai mult (deși cred că noile reglementări impun un motor pentru a face 2 curse .. .ar aceasta ar fi explicația performanței slabe a lui Schumacher în acest sezon? :P )

În cele din urmă, se susține că această distribuție a consumat mai puțin energie ... dar, având în vedere performanța alternatoarelor de mașini (întotdeauna la maxim 60%), îmi permit să mă îndoiesc de ea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
wirbelwind262
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 238
Înregistrare: 29/06/05, 11:58
Locul de amplasare: Fouras
x 29




de wirbelwind262 » 19/09/05, 18:39

Buna ziua!
va fi drăguț efectul de joule se va încălzi și mai mult și chiar mai multe electronice în mașini, încă nu era suficient!
pentru F1, nu știu dacă se mai folosește comenzile supapei pneumatice ...
ar trebui să se gândească în special la altceva decât motorul cu ardere!
@ + și noroc!
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 20/09/05, 04:57

bonjour,
Producătorii de motoare au încercat mult timp să îmbunătățească distribuția
supape, trebuie să ne amintim de vechiul motor cu supapă laterală atunci, motorul Panhard Knight fără supape cu manta glisantă,
motorul rotativ al chiulasei, apoi vine arborii cu came în plumb,
multi-supape și pentru a evita motoarele cu rotație rapidă
panica controalelor desmodromice.
La motoarele F1 care rulează la turații mari, supapele sunt controlate electro-pneumatic, doar puterea este luată în considerare, în detrimentul economiei și a duratei de viață a motorului. (toate motoarele împinse au o durată de viață foarte limitată, motoarele de aeronave din Primul Război Mondial au avut 30 de ore de viață, Messerchmitt BF109 Daimler-Benz a avut o durată de viață de 180 de ore)
În ceea ce privește fiabilitatea sistemelor de arborele cu came, în prezent mulți producători folosesc arborele cu came la capul controlat de o curea dințată, dacă alunecarea uleiului sau îmbătrânirea curelei trebuie schimbată periodic, o pauză sau o spargere de curaj ocassione spargerea tuturor supapelor care lovesc pistoanele.
Dar, în ceea ce ne privește, fabricarea motoarelor care la viteză mică și la viteză mare ar necesita o camă cu deschideri diferite, acest principiu
este o soluție, în plus, permite izolarea unui anumit număr de cilindri pe un multicilindru, schimbarea rapidă a ROA, RFA, AOE, RFE, (termeni folosiți pentru purificarea distribuției.)
Când consumul electric pentru acționarea acestor supape este neglijabil, pentru randamentul pe care îl obținem, acesta consumă multe luni
o decongelare electrică a geamului spate sau aer condiționat.

André
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 20/09/05, 05:18

Bonsoir,
Acest principiu a fost utilizat pe unele GM Cadillacs în ultimii zece ani și nu am auzit de niciun utilizator care să se plângă de acest sistem.
Trebuie amintit că fricțiunea plăcilor cu came de pe tijele supapei necesită o anumită energie pentru a combate arcurile supapelor.
André
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 20/09/05, 08:11

Andre a scris:Când consumul electric pentru acționarea acestor supape este neglijabil, pentru randamentul pe care îl obținem, acesta consumă multe luni
o decongelare electrică a geamului spate sau aer condiționat.

André

Da, este evident necesar să comparați beneficiul tehnologiei în consum în comparație cu propriul consum excesiv ... Se pare că știți sistemul mai mult decât mine (nu greu, nu știu aproape nimic despre el) și aveți o idee despre putere (sau mai degrabă energie) necesară pentru a face 1 ciclu de deschidere / închidere supapă?
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 20/09/05, 08:58

Mi se pare că distribuția F1, mai exact întoarcerea supapelor este întotdeauna pneumatică în loc să aibă arcuri mecanice pentru a atinge modurile foarte ridicate (mai mult de 15 rpm) și puterea maximă. Chiar nu văd un sistem electromagnetic care să urmeze aceste cadențe. Este făcut mai degrabă pentru diete mai calme. Este adevărat că după sistemele de distribuție mecanică variabilă (BMW, Mercedes etc.) sau camele cu profil 000D (Fiat proto mi se pare) sistemul Camless este ideal, dar producătorii par să ezite din cauza costului cu siguranță , fiabilitate (eu, mă sperie: supape de salată și pistoane în perspectivă) și poate și spațiu. Am citit acum câțiva ani că BMW lucrează la el și rulează prototipuri, dar nu credeam că există sisteme Camless deja utilizate la GM!?
Motoarele vor deveni atât de complexe încât motorul electric mi se pare mult mai economic, mai simplu și mai fiabil, rămâne să dezvoltăm bateriile, veșnică problemă ...
Michel
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 20/09/05, 10:14

Pentru mine, dimpotrivă, motoarele vor deveni mult mai simple în ceea ce privește designul, dacă sincronizează toate acestea la injecție.
Nu este nevoie să vă deranjați să faceți sincronizarea, nu mai există arborele cu came, toată lumea își poate schimba garnitura chiulasei fără probleme;)

În plus, vă puteți regla motorul liber;) Trebuie doar să reprogramați ridicarea supapei pentru a modifica caracteristicile (economice sau sportive) ale motorului.

În cele din urmă, toate acestea se întâmplă în cazul în care constructorul va merge pentru simplitate;) deoarece este bineînțeles posibil să complicăm viața cu un astfel de sistem ...

SixK
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.

Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 266