Pesticide în apropierea caselor

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
gaby
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 22/03/16, 17:08

Pesticide în apropierea caselor




de gaby » 22/03/16, 17:43

bonjour,

După ce am urmărit mai multe rapoarte despre pericolele pentru sănătate ale pesticidelor, în special asupra copiilor (perturbatori endocrini, cancerigeni), îmi pun multe întrebări.
Locuiesc în mediul rural înconjurat de câmpuri cultivate, inclusiv la câțiva metri de casa mea și este clar că atunci când tractorul pulverizează picăturile sunt proiectate în grădina mea ...
Chiar ezit să mă mut, chiar dacă îmi iubesc casa, dar începe să-mi facă anxietate, în special față de fiul meu.

Ce crezi?
Reacția mea este disproporționată?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: pesticide în apropierea caselor




de Gaston » 22/03/16, 18:14

Este foarte dificil să răspunzi la o întrebare de genul acesta.

Indiferent de argumentul meu, puteți crede întotdeauna că mint sau că greșesc.

Dacă anxietatea dvs. este într-un punct în care nu o puteți gestiona, este mai bine să vă mutați pentru sănătatea dvs. psihologică ... evitând cu atenție, pe lângă campanie, orașul și poluarea acestuia cu particule fine, centralele nucleare și risc de accidente, văi cu un baraj în amonte, apropierea de antenele cu releu telefonic, construcții din partea stâncilor și deasupra minelor abandonate, fabrici clasificate Seveso, aeroporturi, zone seismice, zone de inundații, rafinăriile și emanațiile lor, DOM-TOM și virusul lor Zika, Bretania și radonul său, litoralele și riscul lor de tsunami, soare și UV, ... (zgâriați mențiunile inutile).
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Pesticide în apropierea caselor




de Ahmed » 22/03/16, 20:40

Gaston, nu ai terminat de demoralizat acest sărac Gaby? :)

Este adevărat că această problemă a pesticidelor agricole nu este în curs de soluționare, chiar dacă actualul ministru al agriculturii pretinde că este sprijinit pentru agricultura ecologică, „dorește” o reducere a utilizării produselor. substanțe chimice, în timp ce fac lobby pentru contrariul, ca recent:
În timp ce a manevrat - rețineți că politicianul rezultat nu este celebru - cu FNSEA Beulin, el nu are nimic de negat agribusiness. Și pe lângă asta, nu a ezitat să trimită o scrisoare deputaților. Cei care discutau în aceste zile cu privire la o posibilă interdicție a albinelor ucigătoare de pesticide neonicotinoide în conformitate cu Legea biodiversității. În această scrisoare - ce înșelăciune, oricum! - a solicitat aleșilor să nu voteze această interdicție. Ceea ce în cele din urmă s-a realizat în mod restrâns, cu efect 2018.

Sursă.

Cred că, cel puțin, ar trebui să ia măsuri de precauție la împrăștiere (închide ferestrele ...) și să fie puțin jignitor atunci când răspândirea are loc pe vreme de vânt. Pare, din păcate, iluzoriu să ajungem la o interdicție în apropierea unei locuințe individuale ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Pesticide în apropierea caselor




de chatelot16 » 22/03/16, 20:54

o modalitate de a vedea mai multe practici, vorbește cu fermierul care are câmpurile din jurul casei tale, astfel încât acesta să fie la curent cu problema

nu pulverizează produsele în fiecare zi pe toată suprafața la un moment dat: principalul lucru este să evitați zilele proaste

cu reglementările actuale este deja interzisă pulverizarea în zilele în care există vânt, dar este și mai important să nu pulverizați în apropierea locuințelor când există vânt

un dialog cu fermierul ar fi constructiv! nu folosește neapărat produs toxic radioactiv activ sau mai rău ... poate folosi produse mai simple fără pericol mare

discuta putin inainte de a face paranoia

perturbatorul endocrin este supus serios unei multitudini de aditivi din materiale plastice, vopsele și mai rău în produsele de curățare ... produsele de curățare sunt poate cea mai rea murdărie pe care unii o au acasă
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Pesticide în apropierea caselor




de Ahmed » 22/03/16, 21:10

s-ar putea să folosească produse mai simple fără prea mult pericol

Nu este interzis să visezi ... :D
... bine, există reglementări, dar infractorii sunt rareori supărați, de unde recomandarea mea de fermitate. În ceea ce privește discuția, este în regulă, dar actualul sistem agricol condamnă utilizarea acestor produse, indiferent de voia bună sau rea a fermierului.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
gaby
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 22/03/16, 17:08

Re: Pesticide în apropierea caselor




de gaby » 22/03/16, 21:22

În primul rând vă mulțumesc pentru răspunsuri.
De fapt ar fi frumos dacă aș discuta puțin cu fermierul pentru a ști ce folosește ca produse.
Ceea ce spune Gaston răsună din ceea ce îmi spune soțul meu. De fapt, mediul a devenit atât de poluat și atât de periculos pentru om, încât mă întreb dacă nu voi face alte neliniști în altă parte ... aerul orașului este mai sănătos decât casa mea? ?

Dar tot cred că pesticidele sunt un real pericol și consider că este inacceptabil să nu mai existe reforme pe acest subiect, chiar dacă se mișcă puțin așa cum spuneți Ahmed pentru albine
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Pesticide în apropierea caselor




de Ahmed » 22/03/16, 21:34

În ceea ce privește albinele, nu este încă clar dacă interdicția neonicotinoizilor este pronunțată: este doar un pas. Mai mult, nu există dovezi că o posibilă interdicție este suficientă pentru a rezolva o problemă mult mai mare, care este legată de practicile agricole globale, cum ar fi reducerea biodiversității plantelor și extinderea monoculturilor. ..
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025

Re: Pesticide în apropierea caselor




de Christophe » 22/03/16, 22:09

gaby a scris:Dar tot cred că pesticidele sunt un real pericol și consider că este inacceptabil să nu mai existe reforme pe acest subiect, chiar dacă se mișcă puțin așa cum spuneți Ahmed pentru albine


Bun venit aici Gaby!

Vă invit să răsfoiți, pe lângă aici, acest subiect al 2008 unde am discutat deja despre întrebarea: Poluarea aerului / pesticide coabitarea-agricultură-standard de-case-t5937.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Pesticide în apropierea caselor




de chatelot16 » 22/03/16, 22:12

pentru neonicotinoizi nu riscați nimic care să ucidă doar albina ... nici măcar nu-i omoară direct, doar îi face să piardă nordul și ei nu se întorc în stup și nu mor nicăieri

neonicotinoizii nu se pulverizează pe câmpuri, ci se acoperă semințele înainte de semănarea lor ... iar planta în creștere devine o otravă pentru albine!

cea mai proastă carne de porc nu este cea pe care o vedem sau o simțim ... când un fermier își plimbă pulverizatorul, semănând o ceață care miroase rău, poate fi ceva sigur, iar cel mai prost produs visceral nu simte nimic

o problemă suplimentară, fermierul nu este chimist ... le vindem și chiar le impunem ceva ... cei care vor să înțeleagă să facă mai bine sunt rare și avem greutăți să nu li se impună nimic
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Pesticide în apropierea caselor




de Ahmed » 23/03/16, 10:52

Neonicotinoizii sunt de fapt folosiți pentru acoperirea semințelor, dar de asemenea în împrăștierea convențională. Sunt insecticide, deci substanțe potențial agresive în comparație cu anumite alte produse „fitosanitare”.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 26