Gândindu-te la habitatul tău

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

Gândindu-te la habitatul tău




de elefant » 25/10/06, 18:01

Vă dau un link către Yahoo, publicat astăzi, care explică o mulțime de lucruri despre situația actuală.
Acest articol rezumă bine o parte a situației, cred.

http://fr.news.yahoo.com/24102006/202/l ... ement.html
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 25/10/06, 19:01

Minunat, m-am gândit la asta de mult timp, că a locui într-o casă cu grădina ei mică pentru a-ți cultiva produsele pseudo-organice este mai mult un lux decât o ecologie. (Bine, a locui în centrul orașului ar fi și un lux)
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 25/10/06, 20:54

Da și nu. Pentru că grădinile cu gard viu, copaci etc. nu sunt mai rele decât câmpurile de porumb de câteva hectare, fără copaci, fără viață și pline de fosfați.

Problema ar fi mai degrabă ce fac oamenii cu grădina lor: asfalt, iarbă, erbicide ...

În caz contrar, pentru călătorii, mă gândesc de multă vreme că drumurile naționale ar trebui să fie neapărat căptușite cu o pistă de biciclete. Deoarece în mediul rural este adesea imposibil să te deplasezi pe jos, cu bicicleta, cu role etc. Dacă treci prin câmpuri, riști să conduci la fese și dacă încerci drumul este mai probabil să ajungi la spital decât la destinație, pentru că mașinile merg cu o viteză nebună.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 25/10/06, 21:27

Christine a scris:În caz contrar, pentru călătorii, mă gândesc de multă vreme că drumurile naționale ar trebui să fie neapărat căptușite cu o pistă de biciclete. Deoarece în mediul rural este adesea imposibil să te deplasezi pe jos, cu bicicleta, cu role etc. Dacă treci prin câmpuri, riști să conduci la fese și dacă încerci drumul este mai probabil să ajungi la spital decât la destinație, pentru că mașinile merg cu o viteză nebună.

:şoc: Periculos în mediul rural.
Trecerea câmpurilor spre casa mea nu este o problemă și am văzut chiar vara asta o vânătoare înflorită unde „turiștii” s-au oprit să facă poze .... și câteva flori 8)

Pe de altă parte, este destul de adevărat că „șoferii” reținuți pe drumurile principale de radare au scos abur pe drumurile mici
: Evil:
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 25/10/06, 23:57

Christine a scris:Da și nu. Pentru că grădinile cu gard viu, copaci etc. nu sunt mai rele decât câmpurile de porumb de câteva hectare, fără copaci, fără viață și pline de fosfați.


Da, dar hei, dacă doriți o cultură mai puțin intensivă, veți avea nevoie de mai multă suprafață, mai ales dacă doriți să faceți biocombustibil. Și mai sunt fermieri care încă mai lasă gard viu pe margini chiar dacă sunt mult mai mari (și hei e tot mai rar recunosc). Atunci oile mici sau vacile sunt frumoase, vezi mai mult decât o casă de locuințe.


Pentru bicicletă, este clar că nu aș vrea să merg pe național :se încrunta:
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 26/10/06, 11:18

Am degresat repede articolul. De fapt, este exact aceeași problemă ca suburbiile din SUA, cu consecințele lor asupra mediului și cercul vicios al automobilului pe care îl implică.

Toate acestea sunt tocmai subiectul tratat, sub un „ulei de vârf” destul de orientat, al excelentului film canadian (există cu subtitrări în franceză): The End Of Suburbia.

Pentru a vedea, revizui și arhiva revizui atât de mult încât ceea ce pare problematic acolo este găsit caracteristică pentru caracteristică în suburbiile noastre.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 26/10/06, 19:33

Când locuiți în Ile-de-France într-un departament „agricol”, vă dați seama rapid de problema și importanța reală a acesteia: este catastrofală! :(

Din fericire, o licărire de speranță, acum începem să întâlnim niște aleși care sunt conștienți de problemă și care, deși sunt obligați să construiască locuințe în municipalitățile lor (altfel vor pierde cetățeni, săraci ...), nu acceptă că proiectele care favorizează densificarea centrelor orașelor cu „clădiri ale orașului” cu puține etaje, plăcute să locuiască și care consumă mult mai puțin spațiu și rețele variate (drumuri, apă, canalizare PE și UE, telecomunicații, tehnologie ...) decât eternul „vilă” pe care o consider din ce în ce mai mult un capriciu egoist ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
LUG
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 26/10/06, 14:24
Locul de amplasare: undeva în mijlocul vacilor ... în Normandia

câteva cuvinte despre consolidarea rurală și urbanism




de LUG » 28/10/06, 20:01

Am fost, de asemenea, implicat în operațiuni de consolidare a terenurilor rurale în calitate de topograf
consolidarea rurală face agricultura mai rațională, este un fapt, dar duce la dispariția gardurilor vii și la scufundarea terenului arabil: mașinile folosite sunt mai grele, provocând o compactare a terenului care nu mai absoarbe apa.

aceeași problemă pentru subdiviziunile din mediul rural: benzi de circulație asfaltate (impermeabile)
+ acoperișurile și rețelele de drenaj cu dimensiuni reduse sau calibrate prost constituie un spațiu gigantic pentru colectarea precipitațiilor sau inundațiilor

puține spații pământești, pajiști etc. pentru a absorbi excesul

acestea sunt întrebările pe care mi le pun în timp ce urmăresc știrile despre inundații, deoarece toate acestea au un cost, reflectat în impozitele și primele noastre de asigurare

Cred că, în ciuda modelelor tot mai sofisticate, puțini aleși sau promotori se gândesc cu adevărat la consecințele deciziilor lor
LUG
0 x
pentru copiii noștri, să aibă un aer pur și o pământ fără deșeuri
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 28/10/06, 20:30

Trebuie să recunoaștem că totul a decurs foarte repede în comparație cu timpul necesar unei companii pentru a se adapta:

în 1960, eram 6 acasă, puteam merge cu autobuzul sau bicicleta la școală, aveam 2 mașini mici, a merge la bunica mea la Liège a fost o expediție bianuală, urcarea la Bruxelles o ispravă. Brutăria și producătorul de bere livrau cu o căruță trasă de cai (până în 1963). Menajera și soțul ei muncitor feroviar nu aveau mașină. Mama mea, deși era inginer, ar desface pulovere vechi pentru a colecta lână. În casă era un radio și un recordator.

45 de ani mai târziu (timp mic pe scara istoriei ocupației umane a planetei: un fulger):
Populația planetei are triplat! Între noi 5 (tatăl meu este mort), avem în total 3 case mari și 2 apartamente, împreună cu copiii noștri, avem cel puțin zece mașini. Conducerea fiicei mele înapoi la „kot” -ul ei din Liège a devenit o simplă formalitate (2 X 1 oră). Nu mai număr radiourile CD din casă și cele 3 calculatoare din casă sunt conectate în rețea. Suntem cu siguranță de 10 ori mai „eficienți”, dar suntem cu adevărat mai fericiți?

Sunt sigur de un singur lucru: a sosit momentul să mă gândesc la o serie de lucruri: să lucrezi 4 X 9 ore, să faci mai multe apeluri, să accepți să fii rece pe holuri, să investești în modificarea casei tale, să renunți la anumite locuri de muncă îndepărtate, să iei trenul sau bicicleta pentru „a merge la țară”
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
iotă
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 269
Înregistrare: 16/08/06, 13:45
Locul de amplasare: planeta pământ




de iotă » 29/10/06, 08:42

Bună ziua tuturor în această duminică cu ceață,

Sunt de acord cu tine elefant, vremurile s-au schimbat și totul merge foarte repede, din ce în ce mai repede.

Cand spui:

„Sunt sigur de un singur lucru: a sosit momentul să mă gândesc la o serie de lucruri: să lucrezi 4 x 9 ore, să faci mai multe apeluri, să accepți să fii rece pe holuri, să investești în modificarea casei tale, să renunți la anumite locuri de muncă îndepărtate , luați trenul sau bicicleta pentru a „merge la țară”.

Asta înseamnă să lucrezi 4 zile pe săptămână și nu 5? (dacă am înțeles corect că sunteți în Belgia, nu știu dacă timpul de lucru este distribuit ca în Franța).
Într-adevăr, este perfect valabil din punct de vedere ecologic și pentru portofelul meu, evită deja 1 călătorie dus-întors pe săptămână și o „gammelle”. Pe de altă parte, din punct de vedere economic, pentru caseta care angajează ...

Telefon mai mult ?? neinteles...

Renunțați la câteva locuri de muncă îndepărtate:
heuuu, din pacate iau ce gasesc si asta nu este un lux! Nu cer mai bine decât să am un loc de muncă lângă mine !!!

Fiind deja în mediul rural și trăind într-o casă de două secole, nu simt că fac rău mediului.
Deja mănânc mult din grădina mea, mă scutește să merg înainte și înapoi la cumpărături (tendință vegetariană, dar un cârnat bun nu dăunează).
Locuind anterior în regiunea Parisului pe atunci pe Riviera Franceză și în cele din urmă în Burgundia, astăzi știu diferența din punct de vedere al sănătății și liniștii, este de neegalat (chiar și pe Riviera Franceză).

Aș dori să subliniez că, în prezent, portofelul meu și sănătatea familiei mele decid dacă iau un apartament în oraș sau o casă de două ori mai ieftină și de două ori mai mare în mediul rural.

Poate că este egoist, dar nu intenționez să-mi sacrific familia și modul de viață, care, deși foarte modest, pentru ecologia națională sau mondială pb.
Și mă îndoiesc foarte mult că toată lumea de aici va fi gata să se sacrifice.
Acum încerc încetul cu încetul să adopt un comportament responsabil, să găsesc soluții, să le împărtășesc aici și să vorbesc despre ele în jurul meu într-un mod rațional (altfel trecem pentru un blocat).

Cred că fiecare ar trebui să încerce să facă cu propriile mijloace, fiecare caz este diferit și fiecare are propria opinie despre ecologie.

Acum, când mă trezesc și aud că un transportator și-a golit produsele toxice de-a lungul Coastei de Fildeș, mă întreb de ce îmi rup fundul și totuși asta nu mă împiedică să continui.
0 x

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 46