Monoxid de carbon TPE

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
Avatar de l'Utilisateur
pisoi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 31/01/07, 11:43

Monoxid de carbon TPE




de pisoi » 31/01/07, 11:49

bonjour
Aceasta este ceea ce mă aduce, am un TPE de făcut cu privire la monoxidul de carbon și mă întrebam care este relația dintre CO și efectul de seră :?:
Vă mulțumim pentru ajutor
0 x
Pastekos
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 62
Înregistrare: 30/03/04, 10:57




de Pastekos » 31/01/07, 14:46

hi,

pentru efectul de seră, cred că este mai degrabă CO2 care este responsabil.

De fapt, principiul este că stratul de CO sau CO2 care se află în atmosferă formează o barieră infraroșie care blochează infraroșul, prin urmare, căldura emisă de pământ, care nu intră în mod normal în spațiu.

Acesta este principiul serii.

Nico.
0 x
pirat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 09/03/07, 23:38




de pirat » 13/04/07, 21:09

0 x
Un popor care își sacrifică libertatea pentru siguranța lor nu merită nici unul!
Avatar de l'Utilisateur
Pollux
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 07/05/06, 23:08
Locul de amplasare: Paris
x 1




de Pollux » 14/04/07, 18:35

ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine

când văd asta, îmi doresc cu adevărat să devin un ecologist și fundamentalist ecologic, merg să sparg 4x4 noaptea, să tundem câmpul OMG, să dărâm indicatoarele, lampioarele și ferestrele aprinse noaptea, să așez grape pe toate intrările periferic ...

oricum, îmi spun că peste o săptămână, o să mă eliberez în cabina de vot .... nu va rezolva nimic, dar va ușura puțin.

pentru a răspunde tinerilor: CO nu influențează efectul de seră din simplul motiv că are o durată de viață foarte scurtă. se oxidează foarte rapid prin schimbarea în CO². COXNUMX influențează efectul de seră. CO (monoxidul de carbon) este doar o otravă violentă pentru orice ființă vie care are nevoie de oxigen pentru a trăi.
efectul CO asupra organismului este de a se lega de hemoglobină în loc de O² și de a captura oxigenul deja prezent în sânge. are ca rezultat o otrăvire a sângelui și o necroză rapidă a țesuturilor, ceea ce duce la moarte într-un timp foarte scurt (din fericire fără durere. este cel mai bun mod de a te sinucide ...).
Salut intervenția dvs. care diferă semnificativ de solicitările obișnuite ale studenților care fac tpe ... cel puțin, nu cereți să facem treaba pentru dvs. și este frumos.
0 x
critica este necesară, dar invenția este vitală, deoarece în fiecare invenție există o critică a convenției ...

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 54