Carbonil (creozot?)

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
Caroual
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 22/03/07, 18:59

Carbonil (creozot?)




de Caroual » 22/03/07, 19:22

bonjour,
Deținând de mult timp un vechi cabinet, ale cărui spate sunt atacate de capricorni, la momentul respectiv nu găsisem nimic mai bun pentru o soluție radicală decât să-l periez pe acesta din urmă cu CARBONIL. Dându-mi seama prea târziu de amploarea gestului meu în comparație cu mirosul greață, am decis apoi să aplic 2 sau 3 straturi de vopsea gliceroftalică neagră, gândindu-mă că pot prinde mirosul. Toate aceste operațiuni au fost efectuate de aproximativ douăzeci de ani, odată cu achiziționarea piesei de mobilier destinate dormitorului meu și care se află și astăzi.

Deși supărarea mirosului a dispărut practic până în prezent, vă rog să-mi spuneți dacă am riscat sănătatea mea și dacă această situație continuă.

Substanțele chimice utilizate în compoziția CARBONIL sunt următoarele:

- xilene

- fenoli și crezoli (5%)

-xilenoli

- toluidine

- aniline



Multumesc in avans .
0 x
caroual
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 22/03/07, 20:58

Da, ați luat-o și continuați să o luați.

Căutați pe Google cine este prietenul nostru și dumneavoastră
va ști la ce să se aștepte.

Dar, în general, nu este deloc grozav.
0 x
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 23/03/07, 01:03

Mai ales pentru dormitor, nu este cel mai bun lucru pe care îl facem în viața noastră !!! :? (vezi numărul de ore petrecute dormind într-un loc claustrat noaptea ...)
Nici acesta nu este cel mai rău, deoarece putem modifica prostii ... : Wink:

Deși spun asta, dar dacă verificăm toate produsele din jurul nostru, putem găsi multe altele ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 23/03/07, 23:40

Grăbește-te și scoate garderoba aia din camera de dormit, dacă nu este prea târziu.

Este evident că toate aceste produse sunt foarte dăunătoare sănătății, mai ales într-un dormitor.

În case există în prezent o cantitate mare de produse dăunătoare difuzate de vopsele, mobilier, lacuri ... etc ... probabil induce multe probleme moderne de sănătate (cancer, astm, alergii, etc. etc) .
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 24/03/07, 00:15

jean63 a scris:Grăbește-te și scoate garderoba aia din camera de dormit, dacă nu este prea târziu.


Nu pot fi de acord decât cu asta ... :se încrunta:
Numărul 37 al „Casei ecologice” de pe chioșcurile de moment menționează la pagina 41 doi compuși chimici ca având „efecte neurologice”.
Aceasta este o problemă majoră de sănătate publică care nu a fost menționată prea mult!

Astăzi, există un Observator al calității aerului interior (OQAI) care se ocupă de această problemă.
Site-ul air-interieur.org abordează și subiectul. : Idee:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 24/03/07, 10:51

citro a scris:
jean63 a scris:Grăbește-te și scoate garderoba aia din camera de dormit, dacă nu este prea târziu.


Nu pot fi de acord decât cu asta ... :se încrunta:
Numărul 37 al „Casei ecologice” de pe chioșcurile de moment menționează la pagina 41 doi compuși chimici ca având „efecte neurologice”.
Aceasta este o problemă majoră de sănătate publică care nu a fost menționată prea mult!

Astăzi, există un Observator al calității aerului interior (OQAI) care se ocupă de această problemă.
Site-ul air-interieur.org abordează și subiectul. : Idee:

Există chiar și deputați europeni care și-au căutat în sânge urme de substanțe chimice nocive și periculoase pentru sănătate: au găsit o mulțime de ele în toată lumea (inclusiv aerul respirat în orașe, mâncare ... etc).

Cel mai bun este să respirați aerul proaspăt din mediul rural departe de orice fum din fabrică sau altă sursă de poluare (autostradă) ... deși am găsit mercur și plumb în laptele femeilor inuite și Alăptarea sugarilor din nordul îndepărtat (Alaska) a devenit periculoasă din cauza țărilor industrializate.

Planeta noastră merită mai bine decât am făcut-o, dar se va răzbuna.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 24/03/07, 14:27

Pentru a reveni la carbonil.
Acesta va conține 2-5% creozot.
Vă sugerez să recitiți această postare https://www.econologie.com/forums/la-creosote-t955.html
pentru a vă face o idee despre problemă.
0 x
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 24/03/07, 14:38

caroual a scris:
... vopsea gliceroftalică neagră, considerată a fi capabilă să prindă mirosul.

Nu acesta este și sursa unor poluări?! Doar pentru a-i citi numele, compoziția sa trebuie să conțină glicerol și ftalați nu?!
0 x

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 46