Combustiune clorurată de hârtii, cataloage ...

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Combustiune clorurată de hârtii, cataloage ...




de Christophe » 09/07/09, 14:22

Tocmai am făcut niște teste de ardere a hârtiei.

Rezultate în imagini (nu este ușor să fotografiați o flacără):

Imagine
Imagine
Imagine

Ca memento: o flacără verde = prezența clorului.

Ce am ars?

a) plicuri:
Imagine
Imagine

b) sfârșitul cataloagelor (hârtie subțire „semi” lucioasă)
Imagine

În ambele cazuri, în ciuda aparențelor (aceeași textură, aceleași culori, arderea uneia dintre cele 2 eliberează clor, iar cealaltă nu).

Cred că clorul provine mai ales din cernelurile (sau din solvenții de cerneală?) Utilizați în hârtie: unii par să rețină clorul (cel puțin este vizibil în combustie) mai mult decât altele ...

Arzând coperțile „înghețate” ale cataloagelor: pe de altă parte, nu există flacără verde ...

Afaceri de urmat (dacă aveți idei de lucruri de „testat”?). Un videoclip ajunge la aceste teste.

Toate acestea pentru a spune că arderea anumitor hârtii, a priori inofensive, nu este lipsită de impact asupra mediului înconjurător ... chiar și asupra sănătății noastre (posibilitate de dioxine? Merg mai departe, dar nu știi niciodată)?

Fotografie mică a contactului pentru a arăta extragerea:
Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024




de Christophe » 09/07/09, 16:41

Iată videoclipul, putem vedea flăcările verzi destul de bine: https://www.econologie.com/pollution-au- ... -4102.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 09/07/09, 18:25

Rămân un pic nedumerit, am crezut că o flacără verde se datorează prezenței clorurii de cupru, în principal a cuprului, al cărui clor ar avea doar funcția oxidantă.

Dar hei, nu sunt chimist, m-aș fi făcut fumat din punct de vedere intelectual? : Cheesy:
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024




de Christophe » 10/07/09, 10:46

Ei bine, nu știu exact ce este, cu excepția faptului că este un compus care conține clor.

Care este funcția cuprului sau a clorurii de cupru din cerneluri sau din hârtie?
0 x
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 10/07/09, 12:48

Clorul și compușii săi sunt folosiți pentru decolorarea hârtiei

http://fr.wikipedia.org/wiki/Blanchiment_(papier)

Cuprul este, mi se pare, un pigment pentru cerneluri

Și din ceea ce îmi amintesc este nevoie de cupru și clor pentru ca flacăra să devină verde.
Mai mult, dacă vrem să știm dacă un compus conține clor, îl punem pe un fir de cupru și îl încălzim, acesta este testul Beilstein.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024




de Christophe » 10/07/09, 12:58

Da pentru albire, dar conform pro (a se vedea mesajul de la pierre-ernest) al fiicei, nu mai există clor în hârtie odată albit ... Vezi dezbaterea (aprinsă) aici:
https://www.econologie.com/forums/bilan-ecol ... t4840.html

Ah, da, el vorbește despre clorură ... dar despre sodiu ... nu despre cupru ...

1) după ce și-a jucat rolul de „albire”, adică oxidant, dioxidul de clor utilizat pentru albirea pastei de hârtie este neutralizat la clorură de sodiu, sau sare de mare. Acesta îl puteți încălzi dincolo de punctul său de topire (801 ° C) fără ca acesta să se descompună.
Dar oricum, deoarece pulpa este clătită după albire, nu mai există clorură în hârtie, albită sau nu.


Și întrucât flacăra verde apare doar cu o hârtie albă pe 2, aș avea tendința să cred acest lucru.

În caz contrar, am avut și acest subiect: https://www.econologie.com/forums/bruler-du- ... t5975.html

Ok pentru pigmentul cernelurilor, asta ar explica de ce unele hârtii dau o flacără verde și nu altele ...

Cupru = albastru cred? Ar trebui să vedem dacă hârtia „albastră” este mai verde decât celelalte ... nu a fost cazul cu 2 plicuri „albastre în interior”
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 16