Contrar: Urgență ecologică

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
Oliver Twist
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 30/07/09, 14:12

Contrar: Urgență ecologică




de Oliver Twist » 30/07/09, 14:50

Cu toții am observat că, după trecerea multor avioane, cerul devine tulbure și lumina este modificată.

Observ de la o vreme cerul și studiez problema, iar concluzia mea este că nu există chemtrails în sensul răspândirii voluntare, ci contrails, rezultate din traficul aerian excesiv.

Că există experimente militare la scară mică: cu siguranță. Însă cerul văruit de avioane este albit de contracoluri „clasice”. Nu este mai puțin dramatic.

Într-adevăr, excesul de trafic aerian este astfel încât, din jurul anului 2006/2007 pentru Franța și pentru o perioadă mai lungă de timp în SUA, a fost depășit pragul de saturație a atmosferei în vaporii de apă ai aeronavelor, ceea ce oferă vremea rece, umedă și acoperită acea
vedem din ce în ce mai mult, inversând tendința de încălzire pe care o observasem încă din anii 2000 și cu celebrul val de căldură (uscat) din 2003.

Cerul albastru senin este rarificat peste tot, chiar și în locuri renumite pentru cerul lor albastru impecabil.

Situația este foarte gravă și consecințele sunt multiple și incalculabile.

-Soarele și-a schimbat aspectul, lumina sa este albă (chiar și atunci când cerul este senin) în loc de galben. Acum este o pată albă în loc să fie un cerc galben îngrijit. De ce? Deoarece razele sale în mod normal verticale sunt difractate în toate direcțiile de picături de vapori de apă de kerosen și funingine care nu mai sunt evacuate.
Acest lucru schimbă umbrele care nu mai sunt ascuțite, reflexii uriașe cu irizări cu hidrocarburi sunt vizibile pe mașini sau pe orice suprafață reflectorizantă. Această lumină este mai slabă decât în ​​mod normal.

-Această lumină ciudată are efecte asupra plantelor, cei mai mulți heliofili deja se risipesc și cel mai grav este poate efectul asupra albinelor și altor insecte cu ochi fațetați, care sunt complet orbiți de această lumină și, ca urmare, sunt decimați ...

-Când nu sunt contravalori, vaporii de apă din kerosen se condensează sub formă de nori artificiali.
Acești nori sunt negri, abrupți și nu sunt risipiți de vânturi, chiar și puternici. Tocmai a apărut un nou nor monstruos, „Asperatus”.

Acolo, din nou, consecințele sunt numeroase: decese în munți din cauza prezenței norilor neobișnuiți, agravarea incendiilor forestiere din cauza pierderii vitalității plantelor ...


-De mult timp primim kerosen semi-ars sub formă de ploaie fină constantă, mici pete translucide pe frunzele copacilor (kerosen neîncălzit în timpul decelerării) și mici pete negre rezultate din degazare. Acesta este motivul pentru care mobilierul de grădină și fațadele sunt acoperite cu mici puncte negre și puteți mirosi funingine atunci când mânuiți un obiect depozitat afară pentru o vreme.


Toate fenomenele menționate mai sus vor crește foarte brusc în anii, lunile și săptămânile următoare odată cu explozia anunțată în traficul aerian (X3 în următorii 10 ani, X10 până în 2050, dar nu vom supraviețui).

Mai multe detalii aici:
http://www.eauseccours.com/
0 x
Lounes
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 24/07/09, 19:08




de Lounes » 30/07/09, 17:18

Conform lecțiilor mele de optică, difracția tinde mai degrabă să separe diferitele componente ale luminii, mai degrabă decât să le grupeze [ceea ce ar da un alb mai intens, în conformitate cu ceea ce ne spuneți acolo]

Și pentru asperatus, între noi, m-ar surprinde sincer că s-a datorat traficului aerian, arată mai mult ca o nebunie decât orice altceva această afirmație, ați văzut vreodată fotografii ale norilor săi celebri? Dacă aruncați o privire bună, există încă nori și au existat întotdeauna nori ... și la nivelul norilor monstruosi, uitați-vă la cicloni, veți vedea că și el este destul de răcoros ...

Și pentru difracție, în afară de schimbarea culorii care ar putea fi perceptibilă, va rămâne ușoară, nu există niciun fenomen de amplificare în difracție.

Și pentru a termina:

(kerosen ne-ars în timpul decelerării)


Deci, acolo nu știu nimic despre asta, dar în acest caz, proiectanții motoarelor de aeronave trebuie să fie bătute serios în degetele pentru a pierde inutil.
0 x
Oliver Twist
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 30/07/09, 14:12




de Oliver Twist » 31/07/09, 09:26

Te-ai uitat la link-ul din partea de jos a primei mele postări?

Norii nu mai arată așa cum erau, cel puțin în zonele cu trafic intens. Luați cartea care tocmai a ieșit „Nori, un ghid de identificare” de Richard Hamblyn. Nu este special un ecologist, dar recunoaște că cirii sunt compuși din vapori de apă din avioane și ultimul capitol vorbește doar despre asta !!! nori artificiali de avioane și efectele lor (imprevizibile) asupra climei!

Cum explicați că apare un nou nor, când clasificarea norilor datează de acum 100 de ani? Este neapărat un nor rezultat din activitatea umană.

Arderea nu este niciodată perfectă și având în vedere milioanele de tone de kero arse deasupra capului nostru, nu este de mirare că primim o ploaie de kerosen din cauza arderii incomplete, chiar mai importantă în faza de abordare (decelerare). Se estimează că primim 10 tone de funingine pe zi pe Ile de France (și din nou acestea sunt cifre vechi, traficul s-a dublat de atunci).


"Și pentru difracție, în afară de schimbarea culorii care ar putea fi vizibilă, va rămâne ușoară, nu există un fenomen de amplificare în difracție."

Nu am spus că lumina a fost amplificată, ci slăbită:
Lumina este albită în loc de galbenă, asta e un fapt, uită-te.
Razele sunt făcute omnidirecționale de picăturile de vapori de apă de kerosen, ba chiar sunt admise de oamenii de știință.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Contrails: Urgență ecologică




de Christophe » 31/07/09, 10:19

Oliver Twist a scris:Observ de la o vreme cerul și studiez problema, iar concluzia mea este că nu există chemtrails în sensul răspândirii voluntare, ci contrails, rezultate din traficul aerian excesiv.


+1 Mi-a fost frică să nu cad, citind titlul subiectului, pe un al n-lea complot de chemtrails!

Deci, sunt fericit să citesc acest lucru (bine, suntem mai mulți pe forum a fi împotriva complotului chemtrail ... pur și simplu din motive aeronautice și meteorologice pe care „comploterii” le ignoră adesea).

Aburul, Noxul, particulele și sulful din traficul aerian joacă de fapt un rol important în atmosferă ... deși aburul, cel mai vizibil dintre poluanți, are un rol% care poate fi mult mai mic decât celelalte în comparație cu evaporarea naturală. .. cu excepția cazului în care are un rol catalitic ... (adesea contrailele se transformă în nori reali mai târziu ...).

Pe scurt: toate acestea nu sunt banale ... dar refuz teza pulverizării voluntare !!
0 x
Oliver Twist
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 30/07/09, 14:12




de Oliver Twist » 31/07/09, 10:43

De fapt, avioanele nu trebuie să răspândească produse suplimentare pentru a polua. Scurgerile sunt deja chemtrails !!
Problema este că această teză a conspirației discredită complet pb.

Autoritățile sunt deja conștiente de gravitatea pb și de faptul că mergem direct în zid pe termen scurt, dar practicați politica strutului și lăsați-o la următoarele ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 31/07/09, 10:56

Oliver Twist a scris:Problema este că această teză a conspirației discredită complet pb.


Acesta este motivul pentru care lupt (ais) împotriva lor ...

Un subiect „imens” de 46 de pagini a fost discutat aici: https://www.econologie.com/forums/chemtrails ... t3986.html

Oliver Twist a scris:Autoritățile sunt deja conștiente de gravitatea pb și de faptul că mergem direct în zid pe termen scurt, dar practicați politica strutului și lăsați-o la următoarele ...


Dacă ar exista doar această problemă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 03/08/09, 21:30

Am mutat subiectul la poluarea aerului, deoarece dacă nu puteai să condensezi contravaloarea pentru a face apă utilizabilă în grădina ta, era în locul greșit. : Mrgreen:
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: Contrails: Urgență ecologică




de tăietor de lemne » 05/08/09, 12:12

Oliver Twist a scris:[...] Cerul senin albastru este rar peste tot, chiar și în locurile renumite pentru cerul lor albastru impecabil. [...]
În acest gen de discurs, asta mă enervează puțin ... :se încrunta:

Cu excepția cazului în care mă aflu într-un loc „foarte conservat”, cerul este foarte albastru acasă când vremea este frumoasă (deci practic pentru două săptămâni aici ...)
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 39