Motor hidraulic cu ramă

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

Motor hidraulic cu ramă




de oli 80 » 28/10/10, 16:50

Bună, tocmai am găsit un motor cu apă destul de special,
http://www.youtube.com/watch?v=APccs3rPwFA&translated=1
după berbecul hidraulic este motorul cu ciocan de apă, desigur am postat aici pentru că are o relație cu apa, dacă m-am înșelat forum, vă rugăm să mutați acest mesaj pe cel corect forum

pe videoclip vedem și un alternator de mașini, așa că acest motor este folosit aici pentru a produce curent, astfel încât „inventatorul” a trecut în fața acestei companii http://www.gpe-waterpumps.com/

dovada că ciocanul cu apă poate fi folosit pentru altceva decât pentru a ridica apa

această soluție te-ar putea interesa Christophe, doar în cazul în care moara cu tamburul mașinii de spălat nu mai este în stare bună
Dernière édition alin oli 80 01 / 12 / 10, 19: 26, editate 1 ori.
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

Motor hidraulic cu ramă




de oli 80 » 01/12/10, 19:26

Bună seara, mi se pare păcat că nu pare să intereseze mulți oameni de aici, acest sistem are avantajul de a folosi diferență de nivel scăzută spre deosebire de turbine

poate că nu este încă pe deplin dezvoltat, ar putea fi un proiect universitar TPE în Chile, autorul videoclipului este de jos

Țările din America Latină sunt mult mai preocupate de aceste noi tehnologii decât credem

Am schimbat titlul, nu că unii cred că este un rous cu un berbec care rulează în interior ca niște cobai : Mrgreen:
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 01/12/10, 20:38

Bună Oli!

Am vizionat videoclipul fără să comentez pentru că nu cred că putem obține mai mult de 6 până la 10 wați max!

Estimez că, dacă pistonul ar fi conectat la un raft cu întoarcere cu arc și că acest arc ar activa roțile în timp ce trecea pe lângă un rulment fără întoarcere (rulment cu clichet), s-ar recupera mai mulți wați cu o stabilitate mai bună a vitezei.


Același sistem ca și pe video poate funcționa și inversând acțiunea pistonului pentru a-l face să activeze întoarcerea arcului, care în sine va activa roata!
:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

concentrare




de oli 80 » 02/12/10, 16:57

Bună ziua, în opinia mea, acest dispozitiv este încă un prototip experimental „versiune beta”, ar fi bine dacă am putea comenta acest videoclip, dar problema trebuie să știți spaniola, altfel nu vom putea sugera acestei persoane să-și îmbunătățească invenția. "

există, de asemenea, legătura de pe pompa glockemann, unde ciocanul de apă este exercitat pe o membrană care acționează o pompă cu piston, astfel încât să putem folosi partea "de acționare" fără pompă și să acționăm altceva cu

explicație video a pompei glockemann
http://www.youtube.com/watch?v=MDfG6nhfdkA
http://www.youtube.com/watch?v=V771FCsdO4M
Dernière édition alin oli 80 28 / 12 / 10, 18: 54, editate 1 ori.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 02/12/10, 17:29

Ai dreptate dar mă întreb dacă o simplă turbină sau o roată cu palete nu ar da mai multă energie!


În opinia mea, randamentul ar fi mult mai mare deoarece folosim mai multă apă pe lângă o rotație mereu constantă!


Christophe a încercat o roată cu palete peste apă, care necesită canalizarea apei pentru a crește performanța, cu o cădere de 2 sau 3 metri și un furtun de 10 cm, ar fi multe de făcut.
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

Motor Ram




de oli 80 » 02/12/10, 20:53

Bună seara, să-l lăsăm în continuare pe acest chilian să-și încerce norocul, dacă motorul său funcționează, ar putea fi folosit, există și fluxuri atât de mici încât forța sa nu este suficient de mare pentru o moară sau turbină, așa cum folosește berbecul hidraulic o mică picătură, așa că cred că același lucru este valabil și pentru acest motor

prin urmare, acest motor ar fi o soluție adecvată pentru acest tip de situație
nu este nevoie să vorbești spaniolă, tipul a făcut același videoclip de trei ori, inclusiv unul în engleză și a comentat mai multe
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 131