Utilizarea unui rezervor de apă de ploaie cu mașină de spălat

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2

Utilizarea unui rezervor de apă de ploaie cu mașină de spălat




de netshaman » 30/05/11, 17:27

Ei bine, în luna următoare voi avea instalat un rezervor de 3000 litri pentru colectarea apei de ploaie.
Este un rezervor de plastic utilizat în principal pentru fosele septice.
Deci, mai puțin costisitoare decât un rezervor dedicat.
Apoi intenționez să-l conectez printr-o conductă la apometrul (chiar în spatele acestuia), pentru a putea alimenta întreaga casă.
O supapă manuală va fi utilizată pentru a întrerupe accesul la rezervor în cazul în care.
O pompă cu rapel va furniza presiunea necesară pentru a o avea la robinet.
Această apă va fi utilizată pentru tot ceea ce este duș, toaletă, mașină de spălat etc.
Un robinet suplimentar cu microfiltrare va fi instalat pe chiuveta de bucătărie, astfel încât să poată fi folosit pentru băut și să fie și pe chiuveta de baie, astfel încât să mă pot spăla pe dinți.
În ceea ce privește mașina de spălat, m-am gândit să dezactivez rezistența și să pun un termostat pe care să-l pot regla după bunul meu plac din rezervorul solar.
În acest fel voi putea alege între un program la 30 sau 60 ° C pe mașină.
Pe de altă parte, niciun program la 90 ° C, cu excepția cazului în care reconectați rezistența.
Dar cine se spală la 90 ° C în aceste zile?
Pe de altă parte, principala problemă: cum să clătești cu apă rece?
Putem clăti la final cu apă fierbinte?
Cum ne putem asigura că apa rece este selectată automat?
M-am gândit în cazul unui întrerupător electromecanic, să fac o conexiune de la termostatul de rezistență și să lipesc o pompă / supapă pentru a alege tipul de apă.

PS / Edit: Iată care ar putea face trucul:

http://www.alfamix.france-allemagne.net/alfamix.php
RE edit: Iată celălalt lucru!

http://www.solaire-connexion.com/docume ... ine_open=8

Dezavantaje, nu știu care este tipul de operație.
Cu ceas?
Deci, cum poate să știe când să folosească apă rece?

Opiniile dvs.?
Dernière édition alin netshaman 30 / 05 / 11, 18: 04, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Folosirea unui rezervor de apă de ploaie




de Gaston » 30/05/11, 17:55

netshaman a scris:Apoi intenționez să-l conectez printr-o conductă la apometrul (chiar în spatele acestuia), pentru a putea alimenta întreaga casă.
Este strict interzis (în Franța) să conectați (chiar și cu supape și supape anti-retur) un circuit de apă la ambele sosiri (pentru a asigura imposibilitatea de a vă returna apa în rețeaua publică).

Există doar două soluții juridice:
- un circuit dublu de apă în casă
- deconectați fizic contorul de apă.

netshaman a scris:M-am gândit, în cazul unui comutator electromecanic, să joc cu o conexiune de la termostatul de rezistență și să lipesc o pompă / supapă acolo pentru a alege tipul de apă.

Părerile dvs., domnilor ingineri?
Din păcate, este foarte dificil să automatizezi alimentarea cu apă caldă a unei mașini de spălat.
În funcționare „normală”, rezistența este furnizată numai după umplere, deci este prea târziu pentru a alege sursa de apă.

Am văzut jucând cu un cronometru pentru a asigura spălarea în apă fierbinte și apoi clătește în apă rece, dar asta necesită cunoașterea duratei diferitelor programe (și trebuie să schimbați setarea temporizatorului) .

De asemenea, puteți număra de câte ori se deschide electrovalva pentru a trece la apă rece :|

Poate că cel mai simplu mod este să folosiți aceeași temperatură a apei pentru clătire ca și pentru spălare ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Utilizarea unui rezervor de apă de ploaie cu mașină de spălat




de Gaston » 30/05/11, 17:57

netshaman a scris:PS / Edit: Iată care ar putea face trucul:

http://www.alfamix.france-allemagne.net/alfamix.php

Dezavantaje, nu știu care este tipul de operație.
Cu ceas?
Da, exact.

netshaman a scris:Deci, cum poate să știe când să folosească apă rece?
El nu știe: trebuie să-i spui de fiecare dată când te speli (vezi instrucțiunile disponibile pe același site).

netshaman a scris:Opiniile dvs.?
Mult prea scump :se încrunta:
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 30/05/11, 18:07

Este strict interzis (în Franța) să conectați (chiar și cu supape și supape de reținere) un circuit de apă la ambele intrări


Cum au făcut doi sosiri?

Și apoi am spus după contor, deci după robinet.
Odată ce robinetul contorului este închis, nu există riscul amestecului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 30/05/11, 18:40

1) Mi-am rupt dinții la întrebarea LL.

Alfamix este supraevaluat și este nevoie de un secol de economii de energie electrică pentru a recupera miza (aproximativ 200 EUR).

Clătirea cu apă fierbinte: ferește-te de dușurile reci! Srokc de apă fierbinte s-a epuizat rapid pentru că 2 sau 3 clătiri!

Pentru moment, „trăsătura” mea cu mixer termostatic + by-pass nu a fost urmărită: trebuie să rămâneți așezat lângă el și, la sfârșitul ciclului de spălare, comutați două robinete cu un sfert de tură. Prea multe constrângeri. Dar depinde de motivație, de situația mașinii (într-o bucătărie, puteți pune sunetul și citiți ziarul; într-un subsol murdar, este mai deprimant!).

Așadar, aștept moartea mașinii mele actuale pentru a o înlocui cu o mașină cu două intrări (se democratizează - mai multe mărci germane în special, la prețuri acceptabile).

2) Vă puteți imagina că, în Franța, toate reglementările sunt făcute pe baza presupunerii că cetățeanul trișează [ceea ce nu este în întregime fals]. Deci, „atingeți” nu este un argument. Demontezi și returnezi contorul, asta e regula!
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 30/05/11, 19:01

Super, luăm cetățeni cinstiți pentru hoți, e frumos!
Și în acest timp, acești dragi legislatori care ne iau pe niște hoți, escrocă cu toate mâinile ...
Este cel care spune cine este, ca de obicei!
Dacă ar exista mai puține inegalități, oamenii ar avea o tendință mai mică de a elimina, cred, deoarece ar fi mai puțin brutali.
Este dovedit, frustrările succesive pe care le generează această companie sunt cele care determină creșterea „criminalității” față de aceasta.

Cumpărați acest lucru, cumpărați-l, ultimul telefon mobil / mașină / iphone etc., nu puteți, luați un credit, nu puteți plăti înapoi, luăm totul de la dvs., s-a făcut pentru voi și cerșim
Ben voila, au probleme!
A crede că totul este organizat pentru a agrava această stare de lucruri și a declanșa o ciocnire / revoluție, de parcă ar fi dorită chiar de cei care nu o doresc (inconștient).


Alfamix este supraevaluat și este nevoie de un secol de economii de energie electrică pentru a recupera miza (aproximativ 200 EUR).



Ah bine pentru că descoperiți că este scump în comparație cu o mașină nouă sau cu un sistem solar?
De la 1200 la 5000 €?
Uh, nu exagerați puțin aici?
Câte zeci de secole pentru mașină și sistemul solar?
Dacă continui cu acest raționament, este mai bine să rămâi pe combustibili fosili, costă mai puțin și nu merită să te ecologizezi!


Demontezi și returnezi contorul, asta e regula!


Ok, nu mă deranjează!
Dacă funcționează, nicio problemă, acesta este scopul meu!
Nu aș mai avea nevoie de acest contor până la urmă!
Și mă va economisi bani!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 30/05/11, 22:05

netshaman a scris:
Ah bine pentru că descoperiți că este scump în comparație cu o mașină nouă sau cu un sistem solar?
De la 1200 la 5000 €?
Uh, nu exagerați puțin aici?
Câte zeci de secole pentru mașină și sistemul solar?
Dacă continui cu acest raționament, este mai bine să rămâi pe combustibili fosili, costă mai puțin și nu merită să te ecologizezi!



Alegere proastă, băiețelul meu: am un CESI, mi-am vândut cazanul de combustibil (funcțional) cu un cazan cu peleți în condensare, printre altele ...

Când mi-am instalat CESI, aș putea să o fac în aproximativ 15 ani (în comparație cu combustibilul) ... nu eram sigur că va rezista atât de departe, dar hei, hai să mergem ...

Cazanul cu peleți, condensul, ei bine, voi recupera cel mai bun în 10 ani (la prețul actual al peleților) ... Deci, „nu pentru că o resursă este regenerabilă, ar trebui risipită (scris mai mult sau mai puțin acum 3 sau 4 ani undeva pe acest site) "... Hai să mergem ...

Dar alfamix, pentru ce este, în comparație cu economiile care pot fi așteptate, Nu mi s-a părut rezonabil. Am jucat ceva, ceea ce în cele din urmă s-a dovedit a fi dezamăgitor.

NB: un CESI, pe 50% din consumul dvs. de apă caldă menajeră vă recuperați miza (dar, așa cum am spus, instalat la cheie, este dificil de „amortizat”! Dar putem spera ...).

S-ar putea să mă înșel, dar la acest echipament, caut să văd dacă costul suplimentar este recuperabil pe durata de viață a echipamentului. Dacă da, voi merge cu ochii închiși. Dacă nu este cazul, uneori o fac prin simpla convingere [de exemplu, am pus un C1 pe GPL; consumă prea puțin pentru a fi cu adevărat „profitabil”, dar am vrut să-mi reduc emisiile fără să plătesc un electric pentru 35 € și oferindu-mi luxul de a polua mai puțin decât un Prius pentru 000 €]. Uneori, nu, nu (ex: alfamix).

Pentru a fi perfect transparent, dacă nu aș avea nicio dificultate la sfârșitul lunii, mi-aș plăti totul. Acolo, întrucât nu este cazul, încerc să văd unde are 1 € investit, în situația mea pentru mine, cel mai bun impact (știind că nu am 36, euro ...). Am tradus asta destul de incorect prin „amortizare”. Sau, uneori, mai corect, prin „timpul până la rambursare”

Pe scurt, nu spun: nu-l cumpărați. Spun că găsesc că pentru mine este prea scump (a fost implicat pentru ceea ce este). Aș fi lipsit de grijă dacă aș descuraja pe oricine de a consuma mai puțină energie electrică (nucleară) dacă nu ar lua în calcul cheltuiala. Foarte bine.

Aflați, noile mașini cu intrare dublă pot fi găsite de la 550 € (sau cu aproximativ 50 € mai mult decât o mașină de același calibru / aceeași marcă) ...

Deci, mai degrabă decât să cumpăr un alfamix pentru o mașină care are 10 ani, aștept până moare și îl înlocuiesc cu un model adecvat, pentru un cost mult mai rezonabil. Dacă durează prea mult, s-ar putea chiar să o ucid!

Aceasta este întreaga poveste ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 30/05/11, 22:13

netshaman a scris:Super, luăm cetățeni cinstiți pentru hoți, e frumos!

Dacă ar exista mai puține inegalități, oamenii ar avea o tendință mai mică de a elimina, cred, deoarece ar fi mai puțin brutali.


1) Spun doar: toate reglementările sunt făcute pe ipoteza că, în mod natural, oamenii sunt predispuși să trișeze.

Nu mi-aș fi permis să vă spun hoț ...

2) Mă tem, din păcate, că este puțin mai complicat. Cunosc o mulțime de oameni care își permit și înșală ...

Comunismul s-a bazat pe un excelent principiu filozofic („pentru fiecare în funcție de nevoile sale” ...) ...

Dar să mergem mai departe, nu acesta este subiectul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 31/05/11, 10:23

netshaman a scris:Și apoi am spus după contor, deci după robinet.
Odată ce robinetul contorului este închis, nu există riscul amestecului.
Robinetul contorului se poate scurge ...

netshaman a scris:Super, luăm cetățeni cinstiți pentru hoți, e frumos!
În acest caz, nu este un risc de furt, ci un risc pentru sănătate.
Dacă apa dvs. de ploaie revine la alimentarea cu apă și îl îmbolnăvește pe vecin, cine este responsabil? :?:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 221