Udarea grădinii cu apă de clătire de la mașina de spălat?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
badatruc
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 31/05/11, 22:31

Udarea grădinii cu apă de clătire de la mașina de spălat?




de badatruc » 05/06/11, 17:25

Bonjour à tous,

Totul este spus în titlu!

M-am uitat pe net, dar nu am găsit nimic care să corespundă acestei întrebări ... Mulți subiecți se ocupă de această posibilitate cu apă de vase sau apă de duș (apă gri), dar nu mașină de spălat...

Precizie, folosesc detergent "organic", aceasta înseamnă că este inofensiv naturii și, prin urmare, ar putea fi folosit pentru udare, deoarece este extrem de diluat cu apa de spălat și mai ales cea a clătirilor succesive care este și mai puțin concentrată?

Vă mulțumim anticipat pentru feedback!

Cordialement
Didier
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 05/06/11, 20:34

problema este separarea apei de spălare de apa de clătire ...

electrovalvă mare pe circuitul de scurgere ... prea repede înfundată cu apă murdară

o altă soluție, 2 pompe de scurgere

Am făcut-o deja pentru o altă funcție: să colectez apa din ultimele clătiri pentru a face spălarea și prima clătire a următoarei rufe
0 x
badatruc
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 31/05/11, 22:31




de badatruc » 05/06/11, 21:03

apa de spălare fiind foarte diluată, întrucât amestecată în același rezervor cu apa de clătire, nu este utilizabilă în același timp, fără a încerca să le separați? Utilizarea unui detergent „organic” are vreun interes?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 147