Problema puțului forat pe teren nisipos

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
lovi cu piciorul
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 03/12/11, 20:33

Problema puțului forat pe teren nisipos




de lovi cu piciorul » 06/12/11, 22:07

Sunt în proces de a face o fântână pe un teren nisipos. Când am ajuns la apă (4m de la sol), am pus un tub din PVC de 160 mm pe care am făcut mici crestături de 1,5 mm. Îndepărtez mult nisip, țeava pe care am pus-o a coborât un metru bun, dar îngrijorarea mea este că nisipul este atât de fin încât trece prin găurile din țeavă, dar acest nisip mă împiedică să cobor Mai Mult. Dacă cineva mă poate sfătui, mulțumesc anticipat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 06/12/11, 22:32

o sapi in apa?

Puneți o țeavă de aer comprimat în fund și aruncați sosul.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 06/12/11, 22:39

Citiți detaliat cele 11 pagini ale:
https://www.econologie.com/forums/post216304.html#216304
și citiți linkurile din acesta.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 150