Conectarea unei case la o fântână

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
ddufond
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 15/02/09, 19:33

Conectarea unei case la o fântână




de ddufond » 23/12/11, 19:37

Am de gând să-mi conectez casa la fântâna mea (11m săpată în lut), încă ezit să beau apă.
Alimentarea cu apă nu este de foarte bună calitate (conducte de plumb) și cred că cu o filtrare adecvată aș putea bea apă de mai bună calitate din fântâna mea (trebuie să precizez că am 3 copii).
Eu ezit între filtrul de osmoză inversă și o lampă UV.
Ce crezi?
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 23/12/11, 21:51

(țeavă de plumb)

Ce lungime in metri ????
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 23/12/11, 22:02

Sterilizarea UV va avea efect doar asupra poluării bacteriologice.
nu va avea niciun efect asupra altor poluanți (nitrați, etc.)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
AXEAU
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 197
Înregistrare: 06/10/09, 09:04
Locul de amplasare: DROME
x 7




de AXEAU » 24/12/11, 10:33

Analizează-ți apa și compară-o cu cea din municipiul tău.
După aceea, vei ști cum să o tratezi.
Au mai rămas multe conducte de plumb, sunt înlocuite doar pe măsură ce drumurile sunt reabilitate.
jlg
0 x
ddufond
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 15/02/09, 19:33




de ddufond » 26/12/11, 18:46

dedeleco a scris:
(țeavă de plumb)

Ce lungime in metri ????


Locuiesc la țară, țevile orașului sunt vechi... Partea care îmi aparține nu are plumb.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 26/12/11, 18:54

Acum mai bine de 50 de ani, în copilărie, erau mult mai multe țevi de plumb, am băut multă apă care trecea prin ele, sunt în viață și bine, pentru că țevile sunt acoperite cu un strat care oferă suficientă protecție, după părerea mea. mai mult decât plumbul de la benzina cu plumb pe care am respirat-o cu toții, acum mai bine de 20 de ani!!!
Deci, mai puțin catastrofal decât microbii sau mâncarea nedorită.

Insistați cu tărie ca primăria să schimbe aceste conducte.
0 x
ddufond
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 15/02/09, 19:33




de ddufond » 26/12/11, 18:59

Forhorse a scris:Sterilizarea UV va avea efect doar asupra poluării bacteriologice.
nu va avea niciun efect asupra altor poluanți (nitrați, etc.)


Am o unitate de filtrare în amonte de eventuala lampă UV. Plănuiesc să fac o analiză foarte amănunțită a apei înainte de orice conexiune.
Preocuparea mea este că nu vreau să uit ceva (găsești doar ceea ce cauți!) și mă întreb și de eventuala modificare a calității apei (după o furtună mare de exemplu).
În opinia mea, apa de alimentare este supusă acelorași fluctuații.
0 x
St1ngy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 14/12/11, 13:51

Re: Conectarea unei case la o fântână




de St1ngy » 26/12/11, 19:06

ddufond a scris:Eu ezit între filtrul de osmoză inversă și o lampă UV.


Atât căpitane, vă sfătuiesc să citiți literatura despre osmoza inversă și dezinfecția UV pentru a vă face o idee bună despre subiect, dar:

Osmoza inversă face posibilă eliminarea apei de moleculele sale mari din amonte
- un filtru de sedimente pentru a elimina cele mai mari elemente
- un filtru de cărbune activ pentru a elimina clorul care nu este bine susținut de membranele de osmoză,
- anumite membrane sunt certificate pentru filtrarea nitraților.

Dezinfecția UV ajută la eliminarea agenților patogeni precum E.Coli.

O unitate de osmoză inversă se găsește la prețuri accesibile (100 de euro), totuși o dezinfecție UV demnă de acest nume costă în jur de (300 de euro) ... iar lampa singură valorează adesea jumătate din asta și durează în jur de 2000 de ore. Personal am cumparat Sterilight din SUA, este mai ieftin dar iti trebuie un transformator de 220-110v.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 26/12/11, 20:55

Osmoza inversă, se pare, se poate face numai cu apă fără calcar, de aceea este nevoie de un dedurizator de apă în amonte...
St1ngy a scris:
- un filtru de cărbune activ pentru îndepărtarea clorului care nu este bine susținut de membranele de osmoză

Nu există, prin definiție, nicio adăugare de clor în apa de ploaie, dar cărbunele activ poate limita probabil unele lucruri urâte, cum ar fi pesticidele...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
St1ngy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 14/12/11, 13:51




de St1ngy » 26/12/11, 21:50

Ahmed a scris:Nu există, prin definiție, nicio adăugare de clor în apa de ploaie, dar cărbunele activ poate limita probabil unele lucruri urâte, cum ar fi pesticidele...


Bine vazut dar in cazul meu toata apa pompata in fantana nu este destinata bautului, trec doar prin unitatea de osmoza si lampa UV fractiunea bauta si cea a masinii de spalat vase.

Toata apa vine din fantana prin 2 rezervoare de stocare in care clorez la 2 mg/l pentru dezinfectare, cu un simplu filtru de sedimente la iesire. Așa că nu beți apă de la duș, chiuvetă sau chiuvetă.

Pentru a inchide subiectul clorului prin obicei dezinfectez periodic puțul cu înălbitor (200mg/l) precum și rezervoarele cu înălbitor direct de la berlingot.

Nu e grozav dar la 80 de euro o analiza completa a apei... O data pe luna e mai ieftin sa clorezi.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 134