Pământ pentru rezervorul de apă de ploaie de 10 L.

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
JulienPilette
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 27/06/12, 20:06
Locul de amplasare: Lille

Pământ pentru rezervorul de apă de ploaie de 10 L.




de JulienPilette » 19/07/12, 12:10

bonjour,

Ce sfaturi îmi puteți da pentru a pregăti sosirea unui rezervor de apă de ploaie din beton de 10 L (mai mult de 000 tone goale)?
Faceți o gaură exact de dimensiunea rezervorului?
Furnizați o marjă de X m în jur?
Puneți pietriș în fund și nivel?
Se toarnă o placă de beton în fund? (ce zici de Dale? Dimensiune?)

etc

Obiectivul este ca firma să nu coboare definitiv rezervorul din camion în gaură definitiv.

Mărfuri.
0 x
Julien Pilette
Construirea unei case ecologice în inima orașului Lille
www.lacabanedemilieplume.fr
Facebook: cabina lui Milie Plume
Twitter: #MiliePlume
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 19/07/12, 13:15

Dacă pânza freatică crește mai mult de 1/3 din înălțimea cisternei, va fi necesar să se facă o plută de beton suficient de mare și să se ancoreze rezervorul de ea pentru a lupta împotriva forței de arhimede (un rezervor de beton gol plutește, există chiar și barci cu pânze de beton) în caz contrar, trebuie așezat pe un pat de nisip (15cm) și planificați să umpleți cu nisip în jurul rezervorului pe o perioadă de minimum douăzeci de cm.

Acum, că știu, personal aș oferi un compartiment de decantare a nămolului înaintea rezervorului pentru a preveni intrarea deșeurilor în rezervor.
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
JulienPilette
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 27/06/12, 20:06
Locul de amplasare: Lille




de JulienPilette » 19/07/12, 13:43

multumesc pentru sfaturi! :o)

cum pot cunoaște nivelul pânzei freatice? imi va spune studiul solului? Primăria ?
strada de alături se află într-o zonă declarată inundabilă, are asta un rol?

Merci.
0 x
Julien Pilette

Construirea unei case ecologice în inima orașului Lille

www.lacabanedemilieplume.fr

Facebook: cabina lui Milie Plume

Twitter: #MiliePlume
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 19/07/12, 13:45

În primul rând aș întreba producătorul / constructorul care va livra rezervorul (să facă ceea ce este necesar). Și aș face-o în scris, astfel încât el să își asume responsabilitatea (vezi și cine își asumă responsabilitatea transportului / eur).

În plus, există un element prea mic în acest fir în contextul local (observăm, de asemenea, că unele informații culese pe un forum, seamănă puternic cu abordarea cuiva care nu-și cunoaște subiectul și „navighează prin vedere” având în vedere întrebările puse). Prin urmare, macro-ul are dreptate să fie atent.

Ce înseamnă „zunul inundabil„În ceea ce privește asigurarea, răspunderea intrinsecă a proprietarului, standardele”fara gheata»(Adâncimea de înmormântare) în raport cu regiunea în care se află construcția etc.

Nu este ceva de luat cu ușurință. Crăpăturile de beton se fac cu ușurință în timp, în funcție de constrângeri (exprimă această teamă în scrisoare), deci o mare precauție în implementare ......!

, Ultimul, dar nu cel din Există garanție? Compania care livrează această cisternă este solidă? A existat de mult? Este bine să știi unde îți pui picioarele ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 19/07/12, 14:15

Terenul de lângă casa mea este susceptibil de inundații ... Dar este la 4 metri sub al meu ...

Constructorul trebuie să vă ofere instrucțiuni pentru instalarea și ancorarea rezervorului dvs. ... (în orice caz, am avut unul cu al meu)
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160