Irigați o seră cu o fosa septică?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
gentil33
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 09/06/09, 09:17
Locul de amplasare: Bordeaux

Irigați o seră cu o fosa septică?




de gentil33 » 27/08/12, 15:43

Bună ziua tuturor,

Am o idee pe care aș vrea să o știu dacă poate fi folosită.
Voila, aș dori să pompez în mod regulat apa uzată din fosa septică în apă în picătură cu picătură legumele aeriene pentru ca aceasta din urmă să consume toată apa uzată prin evaporarea de către frunze și materialele ca nutrienți. Între groapă și legume trec apa reziduală în ploaie pe un pat de nisip (suport de bacterii aerobe) pentru a denitrifica apa cât mai mult posibil.
Crezi:
- că o seră de 140 m2 este suficientă pentru a absorbi zilnic 240 litri de apă uzată pe zi?
- că legumele care nu vor intra niciodată în contact cu apa uzată vor fi bune de mâncat?

Editați prin moderare: titlul subiectului s-a schimbat
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 27/08/12, 18:20

Totul depinde de ceea ce trece prin groapă!


Dacă există detergent, nu este recomandabil, la fel cum umplerea legumelor cu bacterii rele poate provoca boli.


Nu sunt expert în domeniu, dar gestionez tratarea apelor uzate la uzină, iar nămolul trece prin compostare, care are avantajul de a încălzi pentru a distruge bacteriile și microbii răi, iar lichidul este trecut prin ea. oxigenare pentru a reduce DBo5 care consumă oxigen și este dăunător înainte de a reveni la râu.

Dezavantajele pentru udarea plantelor nu este nicio problemă!


De obicei, pământul cu bacteriile și râmele sale are grijă să facă acest lichid potabil pentru sol.
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 27/08/12, 22:31

Luați apa uzată direct din groapă Mă îndoiesc că este o idee bună, atât pentru groapă, cât și pentru legumele udate (ca să nu mai vorbim de cei care le vor mânca)
Folosiți apa de la ieșirea sistemului de canalizare autonom (de exemplu, după un filtru vertical de nisip) de ce nu.
Știu că este posibil cu apa care iese dintr-o fito-purificare.

Dar volumele implicate mi se par relativ mici pentru a uda o astfel de suprafață.

În prezent acasă nu am salubritate (știu că nu este bine), așa că toate apele uzate sunt direct în afara casei (cu excepția toaletei suntem pe toalete uscate) terenul nu este foarte drenant (lut) și totuși zona umedă este foarte mică: iarba este foarte verde peste 20m², iar restul este la fel de uscat ca în altă parte.

Dorința de a recicla această apă este o idee bună (aș dori, de asemenea, să o fac în cele din urmă), dar în opinia mea este imperativ să adăugăm recuperarea apei de ploaie pentru a face un supliment.
0 x
gentil33
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 09/06/09, 09:17
Locul de amplasare: Bordeaux

multumesc pentru raspunsuri




de gentil33 » 28/08/12, 07:27

Vă mulțumim pentru răspunsuri.
Vă liniștesc, groapa mea conține materiale „curate”, adică excremente umane și deșeuri de bucătărie pur organice și non-grase (totul vine din grădină), deci nu există risc chimic.
Singura întrebare reală pe care mi-o pun este la nivelul suprafeței. Plănuiesc să pun în seră containere aeriene mari, care vor transforma 40% din cei 140 m2. Așa că voi avea de fapt 96 m2 de cultură reală hrănită de fosa mea septică. Deci, legumele aeriene clasice (roșii, castraveți, vinete etc.) vor fi suficiente pentru a consuma 240 de litri de apă pe zi?
Tocmai am făcut calculele. Este nevoie de aproximativ 1/4 litru de apă pe plantă de roșii. Pe 96 m2, pot spera să plantez în jur de 1000 de picioare (bineînțeles că nu voi planta doar asta!), Sau în toți cei 250 de litri necesari pentru a-mi cultiva roșiile, în comparație cu cei 240 de litri din groapă, căd direct! !! Grozav !
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: vă mulțumesc pentru răspunsuri




de Gaston » 28/08/12, 08:58

gentil33 a scris:Vă liniștesc, groapa mea conține materiale „curate”, adică excremente umane și deșeuri de bucătărie pur organice și non-grase (totul vine din grădină), deci nu există risc chimic.
Ferește-te de oamenii care consumă droguri :se încrunta:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: vă mulțumesc pentru răspunsuri




de chatelot16 » 28/08/12, 12:37

gentil33 a scris:Vă liniștesc, groapa mea conține materiale „curate”, adică excremente umane și deșeuri de bucătărie pur organice și non-grase (totul vine din grădină), deci nu există risc chimic.


curat ???

nici un risc chimic nu poate fi, dar un risc bacteriologic mare ... am evacuat o mulțime de bacterii prin excrementele noastre ... și nu este recomandabil să le reabsorbim ... altfel reveniți la epidemii de boală de orice fel, cum ar fi unde apă de puț și murdărită de lipsa de igienă ...

dacă apa din fosa septică urmează să fie folosită pentru udarea legumelor, trebuie să o facă printr-un circuit suficient de lung, astfel încât bacteriile patogene pentru oameni să nu poată prolifera acolo

cel mai lung și mai simplu ciclu este să lăsați apa uzată să se scurgă în pământ și să pompați apa de care aveți nevoie într-o apă subterană!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2

Re: vă mulțumesc pentru răspunsuri




de iepure » 28/08/12, 13:20

chatelot16 a scris:cel mai lung și mai simplu ciclu este să lăsați apa uzată să se scurgă în pământ și să pompați apa de care aveți nevoie într-o apă subterană!


:şoc:

Imagine
Dernière édition alin iepure 28 / 08 / 12, 13: 38, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Irigați o seră cu o fosa septică?




de sen-no-sen » 28/08/12, 13:27

gentil33 a scris:Bună ziua tuturor,

Între groapă și legume trec apa reziduală în ploaie pe un pat de nisip (suport de bacterii aerobe) pentru a denitrifica apa cât mai mult posibil.


Da, ai grijă la bacterii, nisipul nu filtrează totul ... și trebuie să te curățe la rândul tău.

Cealaltă problemă este că, dacă pompați în groapă, va exista automat o lipsă de apă care poate încetini serios funcționarea acesteia.

Ceea ce funcționează bine în zilele noastre sunt lagunele de decantare sau rezervoarele de reținere plantate cu trestie de papură, stanjenel sau pădure care îmbunătățesc dezvoltarea microorganismelor și permit captarea nitraților și a fosfaților. Prin urmare, este în întregime posibilă furnizarea unei grădini de legume la ieșirea din bazin.

Aproape 20% din municipalitățile franceze cu mai puțin de 2000 de locuitori folosesc acum acest tip de concept pe construcții noi.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 28/08/12, 14:00

Este „privat” sau „comercial” ???

Vânzarea este strict interzisă, mi se pare. Avem nevoie de o pauză în ciclu. De exemplu, puteți iriga plantele pe care urmează să le compostați. Se poate folosi compostul.

De exemplu, într-o stație de digestie anaerobă, toate deșeurile „biologice” (resturi de bucătărie, deșeuri de abator) trebuie pasteurizate înainte de a intra în digestor, pentru a putea răspândi digestatul la ieșire pe culturile comerciale.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 28/08/12, 14:52

Did67 a scris:De exemplu, într-o stație de digestie anaerobă, toate deșeurile „biologice” (resturi de bucătărie, deșeuri de abator) trebuie pasteurizate înainte de a intra în digestor, pentru a putea răspândi digestatul la ieșire pe culturile comerciale.


De asemenea, auzisem că digestatul trebuia „dezinfectat” după ce lăsasem digestorul pentru a fi folosit la răspândire ...
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 132