Stație de epurare a apelor uzate cu efect de seră

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
gentil33
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 09/06/09, 09:17
Locul de amplasare: Bordeaux

Stație de epurare a apelor uzate cu efect de seră




de gentil33 » 11/09/12, 14:47

Bonjour à tous

Sunt într-un proiect destul de ambițios privind o seră care ar fi folosită atât pentru a produce legume, cât și pentru a consuma toate apele uzate din fosa septică.

Prin urmare, fac apel la talentele tale de expert.

Ați putea să-mi spuneți ce părere aveți la prima vedere?

Vă mulțumim!

https://sites.google.com/site/lafindelacrise/francais/ecovillage/l-ecolieu/l-ecollectivite/la-serre-station-d-epuration-sse
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 11/09/12, 15:26

Bună.
O idee: din moment ce există o fântână.
Apa din groapă intră într-o gaură de răspândire după tratamentul cu stuf macrofit.
Pământul își va face munca și apa va fi colectată în fântână.
Acest lucru simplifică sistemul : Idee:
Putem păstra apa de ploaie și o stocare temporară a apei din fântână.
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
gentil33
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 09/06/09, 09:17
Locul de amplasare: Bordeaux

perfecţiune




de gentil33 » 11/09/12, 15:41

da, știu, dar vreau să ajung la sfârșitul procesului meu și să demonstrez că putem elimina complet poluarea cauzată de apele uzate. În acest fel, nimeni nu-mi poate reproșa nimic. Pentru că știu că într-o zi mi se va cere un impozit pe apă din propria fântână, întrucât în ​​cele din urmă folosesc indirect serviciul comun de salubrizare și vreau să am argumente reale de opus.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 11/09/12, 19:52

Evitați să folosiți această apă pentru praz. Am incercat . Prazii lor
am apreciat. Au fost superbi. Dar după consum am avut
problema tifonului intestinal. Cred că se datorează faptului că
prazul a avut prea mult azot. Prin urmare, trebuie să testăm și să vedem.

Ține-ne la curent.
0 x
gentil33
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 09/06/09, 09:17
Locul de amplasare: Bordeaux

răspuns




de gentil33 » 11/09/12, 21:08

Prazul face parte din legumele rădăcinoase, dar am spus că doar legumele aeriene vor primi apă pretratată.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/09/12, 21:37

dacă circuitul este prea scurt între toaletă și legumele dvs. există un risc prea mare ca bacteriile sau virusii răi să circule de la producător la consumator

este necesar să se ia măsuri de precauție pentru apa cu toaletele culturilor nealimentare ... sau numai pentru hrana animalelor

o altă soluție, de a face mai bine decât un simplu rezervor septic: rezervorul septic este doar un rezervor: când vă spălați toaleta, acesta ajunge în acest rezervor unic și o parte din ceea ce se întâmplă poate găsi ieșire direct fără purificare

cu un sistem cu mai multe gropi ar fi imposibil să mergi prea direct de la intrare la ieșire, iar un timp de trecere suficient de lung în fosa septică nu permite supraviețuirii bacteriilor patogene: putem pulveriza cu apă dintr-un bun sistem de purificare ... dar nu o fosă septică prea simplă

Ei bine, este doar povestea unei bacterii normale, nu belgiene, nu Togene, ci aproape ...
0 x
gentil33
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 09/06/09, 09:17
Locul de amplasare: Bordeaux

răspuns




de gentil33 » 12/09/12, 05:06

Vedeți că în schema mea trec mai întâi printr-un bazin de pretratare realizat din stuf cu minimum 50 cm de sol de traversat, care nu este suficient pentru a „curăța” apa suficient pentru a uda legumele aeriene?

https://sites.google.com/site/lafindelacrise/francais/ecovillage/l-ecolieu/l-ecollectivite/la-serre-station-d-epuration-sse
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 12/09/12, 07:04

Un tratament ultra-violet este, de asemenea, un bun complement, care necesită un consum redus de energie (vezi pentru iazuri / piscine): am înțeles că scopul tău este să fii independent din toate punctele de vedere (pompe manuale ... ). :P
Pentru pompe, o mică turbină eoliană de pompare / extragere poate fi interesantă chiar dacă funcționează puțin goală (au coada mobilă pentru a fi pusă în perdea / oprită).
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 12/09/12, 12:19

pompa manuala? prin urmare, cantitate mică de apă, utilitatea sistemului derizoriu ... dacă nu petreceți ore făcând schadok!

există mai multe lucruri care sunt deosebit de eficiente la un debit regulat scăzut și nu la un debit mare numai la pompare

Deci oricum, indiferent de energia utilizată, aveți nevoie de o mică pompă electrică

Nu spuneți că o pompă manuală este mai simplă: pentru același debit mediu, o mică pompă electrică este mai mică și mai ușor de fabricat decât o pompă manuală ... și nici măcar nu trebuie să o fabricați cu toate pompele de golire ale mașinii de spălat ușor de colectat!

și nu există doar pompa: pompa electrică va funcționa cu țevi mici

cu o pompă manuală aveți nevoie de țevi mult mai mari și, prin urmare, mai scumpe
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 12/09/12, 14:03

chatelot16 a scris:dacă circuitul este prea scurt între toaletă și legumele dvs. există un risc prea mare ca bacteriile sau virusii răi să circule de la producător la consumator

Plasmanu a scris:Tratament ultra-violet

Practic, vom rescrie ceea ce a fost deja scris acest fir ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 144