Piatra de alum, un țânțar anti apă în picioare

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025

Piatra de alum, un țânțar anti apă în picioare




de Christophe » 19/08/13, 09:51

În ceea ce privește piatra de aluminiu: https://www.econologie.com/shop/pierre-a ... -p-99.html

Iată un extras dintr-un e-mail pe care tocmai l-am primit:

În prezent sunt în Vietnam și, în timp ce vizitau sate care colectează apă de ploaie (pentru că nu există apă curentă), i-am întrebat cum au reușit luptați împotriva țânțarilor care trebuie să fi proliferat în borcanele lor (pentru că, în ciuda faptului că am văzut foarte multe borcane pline, nu am văzut nicio larvă) și mi-au răspuns că au pus „piatra de 'alaun"...


A auzit cineva vreodată de această utilizare?
A testat cineva? (Am pietre de alum, dar mi-e dor de apa stagnantă cu larve de țânțari ...)
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 116