Controlul țânțarilor

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
neonavy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 19/08/13, 12:38

Controlul țânțarilor




de neonavy » 19/08/13, 12:47

bonjour,
După o călătorie în Vietnam, am descoperit că țăranii care colectau apă de ploaie (neavând apă curentă) au pus o piatră de aluminiu în borcanul lor pentru a ucide larvele de țânțari.
După ce a pus întrebarea „mai multor surse științifice”, rezultă că s-a făcut un studiu ( http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3081732/ ), dar în ciuda rezultatelor încurajatoare nu au dus nicăieri ... Acestea fiind spuse, rezultatele sunt acolo și cred că este o metodă care merită să fie cunoscută prin dimensiunile sale economice și ecologice (și de aceea vin pe această temă forum)! ;-)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 19/08/13, 13:17

Bine ai venit aici! Tocmai am vorbit despre e-mailul dvs. în această dimineață aici: https://www.econologie.com/forums/pierre-d-a ... 12699.html

8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
neonavy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 19/08/13, 12:38




de neonavy » 19/08/13, 13:22

lol
Am urmat doar sfatul tău ;-)
Apoi, sunteți liber să ștergeți mesajul în exces.
(rețineți că ar fi bine să păstrați linkul către studiu)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 19/08/13, 13:33

Nu vă faceți griji, putem păstra cei 2 subiecți! Acest lucru s-ar putea dezvolta spre un control mai general al țânțarilor ...

Vă mulțumim pentru linkul de studiu!

ps: în general vorbim între noi pe a forum 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 19/08/13, 14:33

care este principiul pietrei de aluminiu împotriva țânțarilor?

pentru a clarifica apa ca orice floculant cu aluminiu, sulfat de aluminiu sau clorură de polialuminiu?

dacă este periculos: efectul floculant funcționează numai dacă pH-ul apei este aproape de 7 ... dacă PH-ul este acid sau bazic, aluminiul alumului sau al floculantului este dizolvat în apă fără efect util
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 19/08/13, 14:42

Răspunsul trebuie să fie în link-ul de studiu, nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
neonavy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 19/08/13, 12:38




de neonavy » 19/08/13, 15:00

chatelot16 a scris:care este principiul pietrei de aluminiu împotriva țânțarilor?

pentru a clarifica apa ca orice floculant cu aluminiu, sulfat de aluminiu sau clorură de polialuminiu?

dacă este periculos: efectul floculant funcționează numai dacă pH-ul apei este aproape de 7 ... dacă PH-ul este acid sau bazic, aluminiul alumului sau al floculantului este dizolvat în apă fără efect util

În ceea ce privește utilizarea apei făcute astfel tratate în Vietnam, nu aș putea spune, dar pentru "acasă" trebuie doar să tratăm punctul de apă neutilizat (nici pentru băut, nici pentru grădină), și asta e bine, deoarece acasă am 45M3 pe care le am folosiți numai pentru a crește țânțari! ;-)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 19/08/13, 16:27

Găsesc doar în acest link un pdf de 4 pagini

Văd o doză în PPM de alum care dă o anumită mortalitate a larvelor de țânțari, dar fără a da influența altor caracteristici ale apei

Mă tem că alumul va fi eficient numai în apă destul de pură și nu va avea niciun efect în apa murdară care îi place țânțarilor, cu excepția cazului în care puneți cantități uriașe
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 19/08/13, 19:07

Christophe a scris:Nu vă faceți griji, putem păstra cei 2 subiecți! Acest lucru s-ar putea dezvolta spre un control mai general al țânțarilor ...

Vă mulțumim pentru linkul de studiu!

ps: în general vorbim între noi pe a forum 8)




Cuvânt cheie: "" capcana pentru tantari "casă ecologică


EX: 1
*** http://www.zinfos974.com/Un-piege-a-mou ... 21842.html ***
"" 200 ml apă,
50 de grame de zahăr brun,
1 gram de drojdie (drojdie de pâine, veți găsi în orice supermarket) și o sticlă de plastic de 2 litri ""

EX: 2 "" pune guppies. într-o capcană „improvizată” „acvariu” : Mrgreen:
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113




de oli 80 » 19/08/13, 21:34

Bună seara, există, de asemenea, lumânări și ulei de lampă citronella ca un produs respingător, cu o lampă de ulei veche
Mă îndoiesc că va fi eficient sau apoi să crească lemongrass în grădină, mai natural 8)

există și lămpi UV dar solare
care prăjește țânțarii

vând, de asemenea, brățări anti-țânțari cu sunet ultra, dar hei probabil un gadget

unele plante carnivore : Mrgreen: : Mrgreen:
pot fi alte plante respingătoare precum citronella
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 183