Găurirea manuală a unui puț, metodă de lansare cu apă

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
SERGE57
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 06/10/13, 20:38
Locul de amplasare: mosela

Găurirea manuală a unui puț, metodă de lansare cu apă




de SERGE57 » 06/10/13, 21:16

Bună ziua tuturor.
Va avea succes a treia mea încercare? As dori sa fac un melc manual nou pentru a fora o sonda de 10 m. Prima încercare (snecul Kiloutou) și a doua (forare cu berbec) au eșuat din cauza unui strat de calcar sau piatră prea dur, doresc să forez folosind metoda de aruncare a noroiului (metoda manuală, pdf în franceză a fundației Practica [Manual de jetting) foraj PRACTICA FR ] www.practicafoundation.nl ).
Încep să adun materialele pentru capul de injecție, dar nu înțeleg planul (la sfârșitul PDF-ului). Toate părțile par unite. Cine m-ar putea lumina?
Planul :
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 06/10/13, 23:11

Dacă există calcar dur, jetul de apă nu va putea face nimic în acest sens.

există doar 2 soluții: găurire reală cu o mașină de găurit adevărată

sau săpați o fântână destul de largă pentru a săpa cu un ciocan-pilot
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5

Re: Forarea manuală a unui puț, metoda cu jet de apă




de Hic » 06/10/13, 23:20

SERGE57 a scris:Bună ziua tuturor.
Va avea succes a treia mea încercare? As dori sa fac un melc manual nou pentru a fora o sonda de 10 m. Prima încercare (snecul Kiloutou) și a doua (forare cu berbec) au eșuat din cauza unui strat de calcar sau piatră prea dur, doresc să forez folosind metoda de aruncare a noroiului (metoda manuală, pdf în franceză a fundației Practica [Manual de jetting) foraj PRACTICA FR ] www.practicafoundation.nl ).
Încep să adun materialele pentru capul de injecție, dar nu înțeleg planul (la sfârșitul PDF-ului). Toate părțile par unite. Cine m-ar putea lumina?
Planul :
Imagine

Bună SERGE57
Blisterul este o îmbinare pe tubul vertical,

partea de cot se potrivește pe această îmbinare în interiorul tubului vertical
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 06/10/13, 23:48

chatelot16 a scris:Dacă există calcar dur, jetul de apă nu va putea face nimic în acest sens.

există doar 2 soluții: găurire reală cu o mașină de găurit adevărată

sau săpați o fântână destul de largă pentru a săpa cu un ciocan-pilot

sau foraj cu acid
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 07/10/13, 13:32

Am probleme să te urmăresc, Serge57, pe site sunt propuse două metode iar cea pe care o descrieți se aplică solurilor lipsite de roci; aceste din urmă etaje sunt datorate celeilalte metode, folosind percuția...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
SERGE57
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 06/10/13, 20:38
Locul de amplasare: mosela




de SERGE57 » 07/10/13, 13:35

Salut HIC și mulțumesc pentru clarificarea asupra planului DAR nu pot înțelege cum este ținut tubul inferior pentru a preveni separarea acestuia de conducta superioară. Odată cu presiunea apei care circulă în tuburi, rulmentul poate fi scos, mi se pare...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 07/10/13, 14:29

plan amuzant??? se pare că nu au găsit nimic mai bun decât lipire pentru a ține rulmentul

E o nebunie! un rulment își pierde definitiv toată rezistența la căldură

chiar mai rău pentru articulație

echipamentul de foraj se uzează foarte mult: ai nevoie de mecanică bună cu ansambluri înșurubate pentru a schimba etanșarea și rulmentul când sunt moarte
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 07/10/13, 17:19

chatelot16 a scris:plan amuzant??? se pare că nu au găsit nimic mai bun decât lipire pentru a ține rulmentul

E o nebunie! un rulment își pierde definitiv toată rezistența la căldură

chiar mai rău pentru articulație

echipamentul de foraj se uzează foarte mult: ai nevoie de mecanică bună cu ansambluri înșurubate pentru a schimba etanșarea și rulmentul când sunt moarte

AMHA, este un inel O flexibil care este adăugat ulterior
iar piesa maro este o îmbinare plată
Imagine
Tuburile se potrivesc împreună și îmbinarea este comprimată sau strâns cu forță (înșurubat?)
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Avatar de l'Utilisateur
SERGE57
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 06/10/13, 20:38
Locul de amplasare: mosela

Găurirea manuală a unui puț, metodă de lansare cu apă




de SERGE57 » 07/10/13, 21:07

În primul rând, vă mulțumesc tuturor pentru răspunsurile voastre! Deci, în vrac:
- acid pentru a dizolva stratul de calcar, eu l-am folosit! Din păcate, acţionează în toate direcţiile; ar fi nevoie de hectolitri pentru a fi sigur că acţionează bine în jos
-acest tip de foraj nu este ideal in cazul straturilor dure din subsol, am citit-o. De fapt, când folosesc termenul „calcar”, se referă la pietriș fin de calcar aglomerat (diam 2 până la 3 mm)
-Am examinat (încă o dată!) planul capului de injecție și mi se pare că totul este sudat, că rulmentul etanșat este prins într-o cușcă. Asta este ?
- sudarea rulmentului mi s-a parut si ea neortodoxa; cuștile rulmenților trebuie să se topească în timpul sudării...
- Nu am înțeles „Este un inel O flexibil care se adaugă mai târziu
iar piesa maro este o îmbinare plată"
Vă mulțumesc din nou tuturor!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 234