Rugina in vezica suflanta

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
megadec
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 19/10/13, 12:42

Rugina in vezica suflanta




de megadec » 19/10/13, 12:48

bonjour,

În urma demontării pentru curățarea vezicii urinare a balonului meu supresor (orizontal, 100l), am găsit multă rugină.

De fapt, partea care ține vezica (opusă orificiului de alimentare cu apă), cea în care este conectat presostatul, este complet ruginită.

Se pare că oțelul folosit și care este permanent în apă este de foarte slabă calitate, balonul este un Varem.

Știți cum este atașată această parte metalică de vezică, pare blocată, nu îndrăznesc să o ating prea mult pentru că nu vreau să deteriorez vezica. Mă gândesc să cumpăr aceeași piesă din oțel inoxidabil.

Mulțumesc pentru ajutor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 19/10/13, 15:03

atunci când o bucată de fier ruginește împotriva cauciucului, pare să se lipească: treceți o lamă care nu se taie prea mult între cauciuc și fier și se va desprinde

Văd acest tip de lucruri cu plăci de oțel zincat: zincul este suficient la exterior pentru a decora și nu durează mult în interior

o vopsea epoxidică bună în interior poate fi o soluție mai economică decât refacerea în oțel inoxidabil
0 x
rândunicii
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 25/01/09, 00:11




de rândunicii » 19/10/13, 15:06

bonjour,
aceeași problemă cu rapelul meu.

Am găsit multă apă în rezervor, fie prin scurgeri la nivelul gulerului vezicii urinare, fie prin puncția vezicii urinare?
Rezultatul, placa care închide rezervorul, avea grila mică complet ruginită.
În mod normal, vezica nu este lipită de această placă, dar etanșeitatea este asigurată prin strângerea gulerului de rezervor, folosind 6 șuruburi.
Cred că puteți „scoate” vezica delicat, curată și ungere ușoară cu grăsime siliconică (alimente), apoi reasamblați.
Iată câteva informații
Imagine
rândunicii
0 x
megadec
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 19/10/13, 12:42




de megadec » 19/10/13, 17:43

ok datorită ție, asta mă liniștește, într-adevăr o voi trata.


Trat și interiorul mingii, pentru că nu este tratat ....
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 187