Dar nu, nu, totul este normal :)

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Trecerea
x 17

Dar nu, nu, totul este normal :)




de Trecerea » 28/12/05, 21:37

Inundații în ..sahara?
Totul este bine ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 28/12/05, 22:00

hmm .. este adevărat că trebuie să fie rar, ar trebui să tragem concluzii din ea?
Cu noi nu putem spune că ne plângem de o iarnă dificilă pe care am anunțat-o a fost severă (deocamdată); această mini vraja rece se va încheia sâmbătă; nici măcar 1 săptămână nu a trecut! : Roll:
În Provence, a devenit mai uscat în ultimii 5 ani, mai ales iernile care la sfârșitul anilor 90 nu au fost niciodată atât de ploioase ... și acum este invers. În lunile iunie iulie, când nu mai există nici o scădere ..
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1

Da




de freddau » 29/12/05, 09:31

Sincer, habar n-am .......

Am auzit în Știrile că Amazon era în secetă ... a fost comunicată o cifră de 5 - 10 m care lipsea pe Amazon.

Am citit, de asemenea, că Canalul Panama suferea de lipsă de apă, deoarece apele lacurilor care reglementau canalul nu aveau apă ...
Am încercat să o explicăm prin defrișarea pădurilor din jur.

De fapt, consider că sistemul este atât de complex încât nu știm absolut nimic, sau aproape: o mică dovadă:

am auzit de la consultanți care spuneau: cu mai mult CO2 în atmosferă, plantele vor crește mai repede, deoarece fotosinteza va fi îmbunătățită .....
După 2003, am văzut că seceta nu a ajutat la creștere și, prin urmare, la păstrare, la final plantele au avut probleme de creștere.
Pe scurt, oricum ne-am plantat în frumusețe pentru plantele din Franța, dar asta trebuia testat mai întâi ...

Ulterior nu m-a întrebat dacă consultantul a fost plătit de Esso și Co.
0 x
Trecerea
x 17




de Trecerea » 29/12/05, 09:34

Între timp, în campaniile noastre, nivelul apei este cel mai scăzut de mai bine de un an acum, iar aceasta nu este chiar o situație obișnuită. Bazinele sunt uscate, este neauzit! (Cel puțin în Indre și Loira)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 29/12/05, 10:20

Ciudat, dar este într-adevăr dăunător pentru repopularea și „regenerarea” Saharei? Dacă este acest fenomen este pur punctual, într-adevăr, prezintă doar dezavantaje .... dar dacă apare în mod regulat, ar putea da un început nou "agricol" locuitorilor din regiune ...

Ce vrei ... încerc să fiu optimist ... și să văd aspectele pozitive ale tulburărilor climatice (pentru că există unele) .... oricum nu vom schimba prea mult în excesul de carbonul respins în ultimii 150 de ani ... cu excepția cazului în care găsiți un proces pentru a „extrage” CO2 din aer folosind filtre gigantice :D
0 x
paotop
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 139
Înregistrare: 15/11/05, 11:35
Locul de amplasare: sud-vest




de paotop » 09/01/06, 14:16

în urmă cu câteva zeci de mii de ani, au existat păduri verzi unde Sahara este astăzi .............. roata se întoarce ... :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 09/01/06, 15:05

chiar și magnetismul terestru se schimbă, busolele nu ar mai avea dreptate.
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Trecerea
x 17

Si asta, de obicei sau nu ???




de Trecerea » 09/01/06, 17:37

Normal sau nu?

Creastă de munte

Provincia Xinjiang sub 60 cm de zăpadă

Provincia Xinjiang din nordul Chinei este îngropată în zăpadă. O furtună care afectează mai mult de șase milioane de oameni.

Aproape 60 de centimetri au căzut în orașele Altay și Tacheng. Temperaturile au scăzut la minus 43 grade celcius.

Aproximativ 25 de persoane au fost evacuate din regiunile afectate și apoi relocate. Armata a fost mobilizată pentru a veni în ajutorul populației.


Sursa: http://lcn.canoe.com/lcn/infos/lemonde/ ... 10309.html
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 09/01/06, 20:09

lau a scris:chiar și magnetismul terestru se schimbă, busolele nu ar mai avea dreptate.

Se pare că este un fenomen natural și că polul nord magnetic a rătăcit întotdeauna fără a se fixa. Se pare chiar că acest mic rascal coboară regulat la Polul Sud :D .

Pe mișcările observate:
http://gsc.nrcan.gc.ca/geomag/nmp/long_mvt_nmp_f.php

La inversarea polului:
http://gsc.nrcan.gc.ca/geomag/nmp/reversals_f.php
Dernière édition alin Christine 09 / 01 / 06, 20: 31, editate 3 ori.
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 09/01/06, 20:17

econologie a scris:dar dacă acest lucru se întâmplă în mod regulat, ar putea da un început nou "agricol" locuitorilor din regiune ...


Da, dar este mai puțin fain pentru cei care locuiesc mai la nord. Toate proiecțiile (nu am nicio sursă de citat, este din memorie) spun că zona deșertului african se deplasează spre nord și (pregătește-ți hainele de baie) că va ocupa sudul Europei într-o zi.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 146