Faceți apa de ploaie potabilă

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Cergal
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 23/03/15, 08:22

Faceți apa de ploaie potabilă




de Cergal » 23/03/15, 08:40

bonjour,

Ca parte a unui proiect școlar, trebuie să stabilesc ce acțiuni să iau pentru ca apa de ploaie să fie potabilă.
Apa de ploaie va fi colectată de pe acoperiș, va fi stocată într-un colector de apă și va fi filtrată la ieșirea sa în apă potabilă.
Pentru el, intenționez să folosesc 3 filtre care sunt:
- Un filtru de 5 microni pentru pre-filtrarea apei.
- Un filtru de cărbune activ pentru neutralizarea substanțelor chimice și a metalelor grele.
- Un filtru ceramic pentru filtrarea bacteriilor.

Aș vrea să știu dacă aceste trei filtre sunt suficiente pentru a transforma apa de ploaie în apă potabilă?

Vă mulțumim anticipat pentru răspunsurile dumneavoastră.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 23/03/15, 08:44

Apa de ploaie este potabilă în mod natural, cu excepția poluării grave, cum ar fi ploile acide (care au devenit rare).

Dar apa de ploaie poate fi contaminată în timpul depozitării sau colectării ...

Cele 3 niveluri de filtrare mi se par suficiente.

O altă soluție este osmoza inversă.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13707
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1521
A lua legatura cu:




de izentrop » 23/03/15, 08:59

bonjour,
Depozitarea într-un loc răcoros și întunecat previne deja proliferarea bacteriilor și a algelor.
Clorul este utilizat și pe scară largă http://www.cnrs.fr/cw/dossiers/doseau/d ... itEau.html
0 x
Cergal
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 23/03/15, 08:22




de Cergal » 23/03/15, 09:20

Vă mulțumim pentru răspunsuri.

Nu am ales osmoza inversă pentru că este mai scumpă și mai complexă pentru un proiect școlar.
Am văzut pe un site web că apa de ploaie ar putea conține:
● Particule: diferite prafuri și particule afectează aspectul apei.
● Bacterii și viruși: bacteriile pot fi găsite pe acoperiș. De exemplu, cele mai frecvente sunt coliformele prezente în excrementele de animale (păsări). Este la fel pentru virusurile a căror origine este foarte variabilă.
● Materie organică: insecte, frunze în descompunere etc. Acești compuși afectează gustul și culoarea apei.

Credeți că aceste 3 filtre elimină aceste elemente?

Colectoarele de apă de ploaie vor fi amplasate în exterior, astfel încât să nu fie reci sau protejate de lumină.
Clorul este obligatoriu?
Scopul nostru este să oferim o soluție cu cel mai mic inconvenient posibil pentru utilizator.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 23/03/15, 11:14

O cadă de plastic opacă poate fi furnizată pentru uz alimentar.

Și adăugați înălbitor (de exemplu) conform cantităților prescrise. Țineți cont posibil de pH-ul apei pentru o dezinfecție eficientă.
http://www.wikiwater.fr/e18-le-traiteme ... u-par.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 23/03/15, 18:41

Bună ziua Sergal, bun venit la noi forums.

Ai scris:

Apa de ploaie va fi colectată de pe acoperiș, va fi stocată într-un colector de apă și va fi filtrată la ieșirea sa în apă potabilă


Deoarece acesta este un proiect școlar, va trebui, de asemenea, să revizuim acordul participiului trecut și toate acele tipuri de lucruri .... :strigăt:

În afară de aceasta, există și permanganat de potasiu în loc de clor. Nu știu dacă are un gust mai mult sau mai puțin bun. Pentru rulote, exploratori, expediționari etc., are avantajul de a putea fi transportat într-o formă solidă, ușor de dozat.

http://fr.wikipedia.org/wiki/Permanganate_de_potassium
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Johny
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 23/03/15, 18:34




de Johny » 23/03/15, 19:14

Pentru a filtra apa de ploaie, filtrul de 5µm este insuficient la intrare, deoarece se va înfunda rapid.
Dacă doriți să faceți apa potabilă de ce să o stagnați mai întâi? prin urmare, obligația de a avea stocul dvs. 100% în negru. nu 95% ci Sută la sută.
Apoi filtrați la 50µ apoi la 5µ cu filtre clătibile.
După aceea: Filtrarea cu un filtru de cărbune activ + KDF pentru a captura în mod corespunzător metalele grele (de până la 200 de ori doza de plumb autorizată în rețelele din apa de ploaie ...) KdF este deosebit de eficient și îl durează cărbunele dvs. activ.
Apoi vine sterilizarea: ceramică = cuib de bacterii. (salut copila acasa!) deci:
Fie îți poluezi apa cu peroxid sau clor (cu atât mai rău pentru carcase, cloramine și Cie; provoacă daune pe termen mai mult sau mai puțin lung, dar este legal), fie folosești o lampă UVc care nu poluează, ci care sterilizează - obligația de a schimba becul la fiecare 5000 de ore de utilizare sau în fiecare an. este foarte important să respectați această instrucțiune.
În cele din urmă, în această opțiune nu trimiteți această apă mai ales în rețeaua menajeră; riscă să „călătorească” dacă rămâne în țevi pentru o vreme, dar este deja potabilă în această etapă.
Legea impune un circuit de distribuție separat de rețeaua de aducție, supapele de reținere sunt ilegale.
Posibilitatea de a-l alimenta cu sistemul EWO sau Plocher, de exemplu, astfel încât să se păstreze bine în țevi și să fie mai bine în sănătate.
Posibilitatea de a pune osmoza. mai ales dacă trebuie să pregătiți biberoane cu el.
Toate acestea sunt scumpe, dar nu râdem cu aceste lucruri. Nu improvizăm în acest domeniu. nu trebuie să joci prea mult ucenicul vrăjitorului când vine vorba de sănătate.
Este important, dar nu contează!

Cordialement
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 24/03/15, 09:06

1) ce este KDF?

2) nu vă faceți iluzii, distribuirea apei nu este gratuită. În Belgia, suntem la 4 euro / M³ + 2 X 50 euro taxe de abonament. Așa că, de exemplu, mi-am împărțit consumul la 2, doar prin alimentarea toaletelor cu apă de ploaie, dar nu factura mea!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Johny
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 23/03/15, 18:34

Faceți apa de ploaie potabilă




de Johny » 24/03/15, 09:43

KDF este pilitură de cupru cu pila de zinc preluată în cărbune activ. Ca rezultat, filtrarea moleculelor chimice este mult mai eficientă, deoarece se creează o micro-tensiune electrică între fiecare particulă de cupru și zinc din apă. Acest lucru face capcane pentru molecule poluante.Cărbunele este acolo pentru a bloca totul și, de asemenea, pentru a filtra mirosurile.

Privind capacitatea mea de a-mi iubi prietenii și dușmanii, pot măsura puterea sufletului meu, măreția și micimea lui.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 24/03/15, 10:08

Mulțumesc. Într-adevăr, egiptenii cunoșteau deja virtuțile bactericide ale cuprului.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 144