Apăsați controlul între 2 cicluri

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
arkia31
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 26/05/17, 20:44

Apăsați controlul între 2 cicluri




de arkia31 » 26/05/17, 20:55

bonjour,

Asamblare simplă pentru a-mi uda peluza: pompă, presă și automat.

Între 2 cicluri de udare - distanțate la 24 de ore - Controlul apăsării se oprește. Dacă resetez manual Controlul apăsării, acesta se activează și pot începe un ciclu de udare. Rețineți că nu am nicio problemă cu lipsa de apă (bine pe apa subterană cu cicluri> 1 oră fără nicio problemă)

Așa că am presupus că controlul presei a detectat absența apei în coloana situată între ea și pompă. Motivul ar putea fi, prin urmare, un defect al supapei de reținere a pompei. Așa că am pus o supapă de alamă pe coloana mea dintre pompă și butonul de presare pentru a preveni golirea coloanei. Acest lucru nu a schimbat nimic.

Ce sa fac? Nu mai știu. Multumesc pentru ajutor
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Apăsați comanda oprită între 2 cicluri




de Forhorse » 27/05/17, 08:32

Eu personal aș transfera controlul de presă
Chestia-integrată-care-o-face-toate-dar-nu-știm-cum nu-mi place este o sursă de probleme.
Dar hei, nu acesta este răspunsul la care te așteptai, cred.
0 x
arkia31
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 26/05/17, 20:44

Re: Apăsați comanda oprită între 2 cicluri




de arkia31 » 28/05/17, 20:37

Bonsoir,

La acea vreme, l-am ascultat pe grădinarul meu dorind să aibă 2 robinete în grădină furnizate de apă din fântână ... Și într-adevăr îmi pun întrebarea de a întoarce comanda presei pentru că este o bestie de durere a cărei greu de înțeles lucrări.

Acum, cum fac - electric - să transfer comanda de presă? Am văzut că cablul care vine de la pompă a intrat în controlul presei și într-adevăr cablajul se întoarce la PLC. este suficient pentru a restabili continuitatea electrică?

din punct de vedere fizic, odată ce butonul de presare nu mai este alimentat, acesta este neutralizat sau trebuie să îl îndepărtez fizic? În acest din urmă caz, am observat că ridicarea pompei pentru controlul apăsării a fost în 32, în timp ce ieșirea controlului presei a fost în 25. Ce ar trebui să fac?

vă mulțumesc pentru ajutor
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Apăsați comanda oprită între 2 cicluri




de Forhorse » 28/05/17, 21:58

Deconectați-l electric, acesta poate rămâne la locul său, nu va mai avea niciun rol. Pe de altă parte, acesta trebuie înlocuit cu un presostat.
0 x
arkia31
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 26/05/17, 20:44

Re: Apăsați comanda oprită între 2 cicluri




de arkia31 » 28/05/17, 22:10

Mulțumesc pentru sfat. Imi imaginez ca presostatul va regla presiunea pompei, in functie de utilizare ... Este montat pe alimentarea cu apa imi imaginez ... ei bine, trebuie doar sa merg la magazin pentru a-mi explica asta :D
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 90