Bea apa de ploaie prin tratament UV

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Gilo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 29/04/04, 16:51

Bea apa de ploaie prin tratament UV




de Gilo » 05/05/04, 16:47

bonjour
Am citit în S&A luna trecută că a existat un proces pentru a face apa de ploaie potabilă pentru consum prin simpla trecere sub o lumină
U V.
Cine mi-ar putea spune mai multe?
PRODUSE
Gilo
0 x
59
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 10/09/05, 21:20




de 59 » 16/09/05, 20:47

pentru uv aici este o adresă serioasă și nu prea costisitoare, de furnizat

http://www.bordas.fr/welcome.htm
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 17/09/05, 10:44

Ați putea da un preț pentru dispozitivul pe care l-ați cumpărat.
faceți-vă o idee despre ceea ce oferă.
Voi avea nevoie de 2, unul pentru piscină (vara viitoare) și celălalt
a decontamina apa din fântână (dușuri) înainte de a o încălzi (ai
funk de legioneloză). Plănuiesc să termin instalația mea
cazan pe lemne in aceasta toamna.
0 x
RaStiScar
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 13/09/05, 15:04




de RaStiScar » 17/09/05, 17:17

Nu este nevoie de lămpi UV

în principiu apa de ploaie este deja potabilă. Ce este rău este locul unde este stocat, unde curge etc.

pentru a face apă potabilă luați o sticlă de plasă, o umpleți la jumătate cu apă, vă agitați astfel încât apa să se umple de oxigen și o lăsați la soare câteva ore. Practic ucide toate bacteriile.

Am procedat așa și nu m-am îmbolnăvit din apă (adică și din alte motive)

Există toate detaliile pe onpeutlefaire.com într-un articol care explică cum să aveți apă potabilă sigură atunci când există o inundație.

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
A2E
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 235
Înregistrare: 15/12/04, 11:36
Locul de amplasare: la capătul holului 16




de A2E » 19/09/05, 21:18

un truc foarte simplu constă, de asemenea, în umplerea unei părți a coborârii cu cărbune, precedată de nisip grosier, apoi mai fin
înlocuiți totul din când în când, deoarece nu merită nimic
este o tehnică folosită de militari atunci când nu mai au apă potabilă
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 06/10/06, 13:54

Bună ziua,

în ceea ce privește tratamentul UV, acesta este un bun anti-bacterian tue orice este viu în apă (bacterii, germeni, viruși etc.), dar aveți grijă să nu filtru nimic !! , deci dacă nu există filtrare în aval de UV, ei bine, tot beți toate cadavrele ...... și nu acționați asupra „poluanților” ......

RaStiScaR a scris:în principiu apa de ploaie este deja potabilă.

feriți-vă .... nu este sigur să spuneți că .... nu este !!

A2E a scris: un truc foarte simplu constă, de asemenea, în umplerea unei părți a coborârii cu cărbune, precedată de nisip grosier, apoi mai fin

cel mai bun mod de a opri coborârile .....

amicalement

: Wink:
0 x
Bună ziua acasă! ...
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 06/10/06, 23:06

p'tit pierrot a scris:Bună ziua,

în ceea ce privește tratamentul UV, acesta este un bun anti-bacterian tue orice este viu în apă (bacterii, germeni, viruși etc.), dar aveți grijă să nu filtru nimic !! Deci, dacă nu există filtrare în aval de UV, ei bine, tot beți toate cadavrele

da, ca atunci când mâncăm :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lio74
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 333
Înregistrare: 15/03/06, 23:16
Locul de amplasare: HTE-SAVOIE și Viena




de lio74 » 07/10/06, 18:17

gilo a scris: bonjour
Am citit în S&A luna trecută că a existat un proces pentru a face apa de ploaie potabilă pentru consum prin simpla trecere sub o lumină
U V.
Cine mi-ar putea spune mai multe?
PRODUSE
Gilo


dacă asta urmează, vă pot spune 2 cuvinte pentru că am văzut un prototip în laborator ... este potocataliză solară! catalizatorul (activatorul reacției) este particulele de TiO2 (oxid de titan). principiul explică pur și simplu:
-> lumina soarelui activează catalizatorul sensibil la UV (undă de energie, foton ...)
-> pe același principiu fizic folosit de celulele foto voltaice (PV), există electroni și, prin urmare, găuri care sar la un nivel de energie și care permit combinarea radicalilor (moleculelor) care oxidează sau captează poluanții.
-> îngrijorarea este fixarea unui strat subțire de TiO2
-> cealaltă preocupare este că randamentul este bun numai în cazul radiațiilor UV c ... deci există un alt proto cu un panou PV pentru a alimenta o lampă UV c (lungime de undă aproximativ 250 nm) ...

voalou Sper că este clar și asta ați citit pe S&A. există un coleg de clasă care lucrează la asta ... există un proiect pentru a instala unele în Africa => decontaminarea puțurilor! dacă doriți mai multe informații, nu ezitați! :D
acolo am mai multă capacitate de procesare în minte, dar cred că pentru primul prototip și sub soarele latitudinilor noastre, este de 1L în timpul zilei, de confirmat!

pentru raStiScaR:
cool ... auzisem despre asta, dar nu am încercat niciodată ... :|

pentru A2E:
Ei bine, este ca și cum ai face purificarea fito ... direct în jgheab ... slăbiciune, atâta timp cât construiești 2 sau 3 bazine înainte de rezervorul tău de recuperare și voila! : Cheesy:

@+
0 x
„A face ceva este scump, a nu face nimic va costa mult mai mult”. Koffie Annan
următoarea specie pe cale de dispariție: Omul ... și va fi bine făcut pentru el!
OMUL ESTE UN POLUANT NATURAL FOARTE PERICULOS!
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 08/10/06, 12:01

Bună ziua,

Cred că este bine să photocataliză vorbești despre Lio74

a se vedea:
>
http://www.ecrin.asso.fr/?q=node/4012
http://hydre.auteuil.cnrs-dir.fr/dae/co ... poleID=105
http://labo.univ-poitiers.fr/lcee/photocatalyse.htm
http://www-lepmi.inpg.fr/poe/themes/photocatalyse.html
http://biblion.epfl.ch/EPFL/theses/1992 ... atalyse%22

dar despre asta vorbeai despre Gilo specificând:
un proces de a bea apă din ploaie pentru consum prin simpla trecere a acesteia sub o lumină
U V.
???

amicalement : Wink:
0 x
Bună ziua acasă! ...
Avatar de l'Utilisateur
kmala
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 03/10/06, 20:50
Locul de amplasare: gironde




de kmala » 08/10/06, 15:46

atenție: UV ucide bacteriile, dar dacă apa este contaminată cu substanțe chimice nu funcționează: dioxină, ploi acide etc.
.
Pe de altă parte, să scuturi sticla de apă, astfel încât să fie oxigenată, nu chiar falsă, dar puțin simplistă.
c ceea ce facem pentru Lyonnaise: oxidarea apei prin injectarea de aer pentru a produce un precipitat care este apoi recuperat de un filtru de nisip. funcționează pentru multe substanțe chimice, dar nu pentru toate
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 151