Pomparea apei în râu pentru eveniment

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Le9
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 24/07/18, 10:19
Locul de amplasare: Rennes
x 1
A lua legatura cu:

Pomparea apei în râu pentru eveniment




de Le9 » 24/07/18, 10:31

Bonjour un tous

Așa că nu am făcut o prezentare, lucrez în IT industrial și în fiecare an, particip la un eveniment lângă Angers unde am înființat o tavernă pentru un anumit eveniment (complicat de explicat).

Această tavernă este complet efemeră și există doar timp de 4/5 zile.

Cu toate acestea, suntem instalați în câmpuri deschise și nu avem acces nici la un punct de apă, nici la o sursă de electricitate. Deci, în fiecare an, aducem un generator (în fiecare an devine din ce în ce mai mare) și în fiecare an ne luptăm să colectăm apă.

Avem o tonă de apă pe care o umplem la un punct de apă la aproape 1 km distanță, o tonă de apă pe care o folosim doar pentru vase și dușuri.

În alți ani, organizatorul ne-a trimis sticle de apă pe care le-am pus la dispoziția participanților la festival. Însă anul acesta, organizatorul nu a considerat util să ne dea apă și, prin urmare, participanții la festival au trebuit să reușească să găsească apă potabilă și, uneori, să meargă 1 km pentru a bea. Pentru că noi, ca tavernă, am vândut doar băuturi răcoritoare sau alcool, nu foarte bune pentru a potoli setea.

Acum ajung la explicația mea, taverna este situată la 200 de metri de un râu care are un debit bun, o adâncime de aproximativ 2 metri chiar și în mijlocul verii (evenimentul este vara).

Deci, mai multe întrebări. Este posibil și legal pomparea apei din râu - procedura de făcut, administrarea care trebuie prevenită -? Dacă da, ce tip de echipament ar fi nevoie pentru a pompa aproximativ 4000 de litri (estimare) cu filtrare astfel încât apa să fie utilizabilă și potabilă, știind că pompa va fi conectată la un generator?

Mulțumesc pentru revenirea ta,
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Pomparea apei în râu pentru eveniment




de Gaston » 24/07/18, 14:14

În ceea ce privește formalitățile administrative, ar trebui să vă consultați acest site.
Cred că este suficientă o afirmație simplă.

În ceea ce privește utilizarea apei potabile, nu aș risca, având în vedere nivelul necesar de securitate sanitară care mi se pare mult prea greu pentru o instalație temporară.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 139