Sigilarea firelor de aramă cu diametru mare (bazin)

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
SKR
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 28/10/18, 19:48

Sigilarea firelor de aramă cu diametru mare (bazin)




de SKR » 28/10/18, 19:54

bonjour,

Pentru echipamentul piscinelor noastre, dorim să renunțăm la ABS în favoarea pieselor de etanșare din alamă.

Pentru etanșarea firelor de alamă (Ø ext. = 45, 55, 60 și 80 mm), ezităm între LOCTITE 572 (Ø 120 mm max) și LOCTITE 586 (mai robuste, dar Ø 50,8 mm max) ), fără a exclude alte produse sau procese.

Care ar fi recomandarea dvs., știind că singurul nostru criteriu este sustenabilitatea?

Multumesc pentru sfat.

Fire de alamă.jpg
Filete de alamă.jpg (233.11 KiB) Vizualizat de 8671 ori


Cordialement.
SKR
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Etanșarea firelor de aramă cu diametru mare (piscină)




de Christophe » 28/10/18, 20:22

Întâmplător, tocmai am cumpărat LOCTITE (albastru și roșu) pentru un proiect complet diferit (frânare M8) acum 2 săptămâni și am constatat că catalogul lor urma să lovească zidul cu atâtea referințe! Acum 20 de ani era roșu și basta! Și a fost foarte bine așa! : Cheesy:

Preocuparea LOCTITE este prețul (10 pentru 5 ml 30 € pentru 30 ml) și cred că pentru a sigila un diametru 80, există 5-10 € de produs!

Pentru mine, acest lucru nu este acceptabil, chiar dacă prețul nu pare să fie criteriul tău ... și există alternative

Ce părere aveți despre remorcă, cânepă + grăsime?

Acest lucru este totuși cel mai durabil (dar nu vă fie frică să vă murdăriți mâinile), dar hidroizolarea trebuie refăcută la demontare (ca și în cazul LOCTITE)

Fire, am pus deja câteva pe plase din PVC! Nu este recomandat, dar funcționează! : Cheesy:

ps: piscinele nu sunt din PVC?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Etanșarea firelor de aramă cu diametru mare (piscină)




de izentrop » 28/10/18, 20:36

Pentru etanșarea firelor, firul de etanșare este mai ușor de utilizat fără a vă murdări mâinile
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Etanșarea firelor de aramă cu diametru mare (piscină)




de Forhorse » 28/10/18, 20:43

La locul de muncă folosim în principal 577 sau 5331
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Etanșarea firelor de aramă cu diametru mare (piscină)




de Christophe » 28/10/18, 20:46

Nu știu LOCTITE 55: cât se vinde? : Cheesy:

Cred că este de 10 ori mai scump decât remorcarea nu, deoarece:

Filasse.jpg
Filasse.jpg (21.72 KiB) Vizualizat de 8659 ori


200 gr de remorcare = 2 € ... și facem sute de fileuri cu ...

https://www.eco-bricolage.com/poupee-de ... 9YRKuLjKUk

Pentru a fi utilizat cu un mic compus articular: https://www.eco-bricolage.com/pate-a-jo ... 9YRUeLjKUk (asta îți murdărește degetele).

Apoi, într-o piscină, pasta, grasă, poate polua puțin apa ... dar hei, este că odată ce ești liniștit 20 de ani (sau mai mulți) ...

În caz contrar, există teflon care se folosește fără pastă, dar este mai enervant, mai scump și mai puțin fiabil ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Etanșarea firelor de aramă cu diametru mare (piscină)




de Forhorse » 28/10/18, 20:56

Problema cu teflon este că cea care se găsește cel mai ușor în magazinele de bricolaj este mult prea subțire (doar pentru a vinde role cu o lungime mare ...) ceea ce o face brusc fragilă și ineficientă.
Trebuie să cumpărați teflon destul de gros (care poate fi găsit mai mult de la furnizori profesioniști) sau, în caz contrar, așa-numitul teflon „cu abur” (de asemenea gros), dar, desigur, nu este același preț ...
Când trebuie să începeți să puneți mai mult de 20 de rotații de teflon pentru a avea o conexiune strânsă, este pentru că este prea subțire.

Uneori îl folosesc pentru depanarea circuitelor hidraulice (200 sau 400 de bare) și rezistă, precum și produse precum loctite 577 (care nu valorează absolut nimic odată expirat și se întâmplă mai repede decât nu o crede)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Etanșarea firelor de aramă cu diametru mare (piscină)




de Christophe » 28/10/18, 22:10

De aceea nu-mi place teflonul, totuși am cumpărat deja câteva de la instalatorul meu direct (așa că îmi imaginez că este „bine”) ... fata nu este nimic mai bun!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Etanșarea firelor de aramă cu diametru mare (piscină)




de Forhorse » 28/10/18, 22:31

Remorcarea este rapid plictisitoare. La un moment dat am jurat pe el (după ce am pierdut o mulțime de accesorii din cauza teflonului rahat), dar este încă obositor și nu vorbesc despre pasta care vine cu el, care devine rapid dezordonată. Și atunci merge bine pentru fitingul metalic mare (bine, acesta este cazul pentru întrebarea inițială a acestui subiect ...), dar pentru fitingul de sub 3/4 poate fi rapid o bătaie de cap. Și pentru plastic există un risc mare de rupere a armăturii.
Am făcut o întreagă instalație de udare automată (conexiune din PVC de 2 ") cu 5331 și am avut o singură scurgere pe cele douăzeci de conexiuni făcute (și din nou se datorează faptului că am mutat asamblare după ce ați luat produsul) și asta în timp ce cheltuiți mai puțin de 30 de secunde pe conexiune.
Sunt destul de fan al materialelor de etanșare „chimice” sau, în lipsa acelui teflon, dacă am ceva bun, remorcarea este într-adevăr doar în ultimă instanță și numai pe fitingurile metalice mari unde vreau un fiting impermeabil prima dată.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Etanșarea firelor de aramă cu diametru mare (piscină)




de izentrop » 29/10/18, 00:09

Forhorse a scris:Trebuie să cumpărați teflon destul de gros (pe care îl puteți găsi mai mult de la furnizori profesioniști)
Nu neapărat, trebuie să te uiți la etichetă. În zona mare unde am primit provizii erau 3 straturi:
0.07mm, cel în care este necesar să faci 20 de rotații atunci când jocul dintre părți este important.
0.1 mm și 0.2 mm.
Refac toate conductele mele de încălzire și apă în mai multe straturi și am folosit 0.07 și 0.1.

Pentru remorcare, am avut o minge de mult timp, dar nu știam bobina, altfel aș fi adoptat-o. După cum spuneți, este plictisitor să obțin cantitatea corectă de minge, a trebuit să o iau de la început de mai multe ori, punând grăsime peste tot ... Am continuat cu PTFE.
În funcție de conexiuni, trebuie să faceți mai multe sau mai puține viraje, totul este că forțează puțin, dar nu prea mult la strângere, pentru a obține o etanșare bună.

A fost instalatorul cazanului care a folosit sârmă de etanșare, nu am văzut marca utilizată, dar, deoarece vorbeam despre loctită : Wink:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Etanșarea firelor de aramă cu diametru mare (piscină)




de Christophe » 29/10/18, 01:10

Forhorse a scris:Remorcarea este rapid plictisitoare. La un moment dat am jurat pe el (după ce am pierdut o mulțime de accesorii din cauza teflonului rahat), dar este încă obositor și nu vorbesc despre pasta care vine cu el, care devine rapid dezordonată.


Ok, este plictisitor, dar este durabil în ambele sensuri ale cuvântului ...

Ceea ce mă deranjează cu LOCTITE în comparație cu întrebarea inițială este sincer prețul, după care nu plătesc eu, ci hei ... când putem găsi o soluție mai ... ecologică, nu nu sunt împotriva! : Cheesy:
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 90