masa de apă?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
david.prilliez
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 16/06/19, 22:28
x 1

masa de apă?




de david.prilliez » 16/06/19, 22:57

Bonjour à tous,

Tocmai v-am descoperit forumși sper că, având în vedere numeroșii experți care participă, unul dintre voi mă va putea informa.

Eu și soția mea am cumpărat o casă veche pentru renovare acum trei ani.
Avem o umiditate ridicată în pereți legată de creșterea capilară pe care am tratat-o ​​parțial prin injecția de rășină hidrofobă. Cartierul în care se află casa este umed din cauza prezenței unui râu din apropiere și bănuiesc prezența unui nivel de apă destul de ridicat.
Aceste suspiciuni par confirmate de când am atacat renovarea unei băi la parter.
Într-adevăr, toaleta fiind ridicată cu câțiva centimetri fără niciun motiv aparent, am început să curăț ceea ce mi se părea o mică placă de beton inutilă. Și acolo, „stropi!” ... Ce este acest zgomot? ... Prin curățarea treptată a acestei plăci, îmi dau seama că există o seifă veche cu flota de dedesubt! Această bolta prăbușindu-se parțial, foștii proprietari au turnat peste ea o placă de beton armat.
Este un fel de pivniță veche îngropată care rulează întreaga lățime a casei (aproximativ 4 m cu 1,5 m), cu multă apă!
Am folosit o pompă de pivniță pentru a o goli la maxim.
Problema este că, până a doua zi, nivelul a crescut deja!
Întrucât accesul la exterior a fost complet blocat, deduc că masa freatică se ridică ...
Așa se explică de ce hambarul, situat chiar în spate și al cărui pământ este făcut din pământ bătut, prezintă multe semne de creștere a umezelii (salpeterul pe cărămizi, în special).

Nu mai putem nici măcar să ne gândim la crearea dușului nostru de intrare în stat, întrucât ne aflăm direct deasupra acestei bolți, iar deversarea la nivelul viitorului receptor ne-ar duce să atacăm structura acestuia. .
Ce putem face în opinia dumneavoastră?
Lăsați așa cum este, curățând această "cisternă / groapă / pivniță?" și instalarea unui sistem de pompare pentru a exploata apa?
Ștergeți cât mai mult posibil, instalați un polian și turnați beton (va face o pereche de m3!)?
Închideți partea pe care am rupt-o și apoi deschideți accesul la exterior, instalând un aer de aerisire la peretele exterior?

Oricum ... eu și soția mea suntem cam pierduți ...

Vă mulțumim anticipat pentru sugestiile dvs.

Cordialement,
David.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Masa de apă?




de Forhorse » 17/06/19, 07:35

Nu am o experiență specială cu acest gen de probleme, dar sunt aproape sigur că este imposibil să blocați trecerea umidității, puteți pune atât polan și m3 de beton cât doriți , casa ta va fi întotdeauna umedă.
Aș încerca, mai presus de toate, să evacuez această apă cât mai mult posibil, în primul rând într-un mod natural (debitul de gravitație ca o conductă cu diametru mare, direcționat departe în aval) și, altfel, cu o pompă cu toate dezavantajele pe care le implică (consumul de energie, întreținere, risc de defecțiune la momentul nepotrivit etc.)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188

Re: Masa de apă?




de Remundo » 17/06/19, 08:01

în câmpurile noastre mlăștinoase, facem drenaj, și anume conducte așezate în șanțuri și în direcția pantei terenului.

este multă muncă.

Am găsit un videoclip pentru o casă:

0 x
Imagine
david.prilliez
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 16/06/19, 22:28
x 1

Re: Masa de apă?




de david.prilliez » 20/06/19, 07:39

În primul rând, vă mulțumesc pentru răspunsuri!
Un artizan trebuie să treacă mâine pentru a analiza puțin situația.
Soluția de scurgere din toată casa ar părea cea mai potrivită pentru a reduce umiditatea, dar acest lucru poate fi complicat de pus în aplicare, deoarece casa se învecinează cu cea a vecinului ...

Iată câteva fotografii ale „descoperirilor” noastre ;-)
Dacă aveți alte linii de gândire, mă interesează

A bientot.

David
jointes pièces
IMG_20190617_173505.jpg
Sub boltă
IMG_20190617_173505.jpg (465.02 KIO) A accesat ori 9255
IMG_20190617_173441.jpg
Putem observa bolta
IMG_20190617_173429.jpg
După ce s-a demachiat parțial
discovery.png
Placa pe care am spart-o
Découverte.png (687.2 KiB) Consultat de 9255 ori
1 x
david.prilliez
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 16/06/19, 22:28
x 1

Re: Masa de apă?




de david.prilliez » 25/06/19, 09:34

re

După discuția cu fostul proprietar, se dovedește că această cavitate a servit ca o fosa septică veche.
Acesta a fost parțial recuperat, dar era încă în uz acum 13 ani.

Ne-am gândit să rupem placa care o acoperă, apoi să o golim complet și să turnăm beton pentru a face pereții corecți în jurul valorii.
Credeți că apa care se ridică din acvifer poate fi exploatată?

în curând,

D.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188

Re: Masa de apă?




de Remundo » 25/06/19, 10:58

Ei bine, nu sunt sigur că este potabilă tot anul ... masa de apă este, în principiu, potabilă, dar revenind în sus, are grijă de diverse lucruri, mai ales dacă este o fosa septică veche ... : Roll:

după ce faci grădină, poate servi ca fântână.
0 x
Imagine
david.prilliez
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 16/06/19, 22:28
x 1

Re: Masa de apă?




de david.prilliez » 25/06/19, 13:09

Salut Remundo,

Într-adevăr, pare puțin riscant să o folosești pentru altceva decât grădina, ținând cont de ceea ce pământul a trebuit să absoarbă ani de zile.
În cel mai bun caz, ne-am propus să îl folosim pentru a furniza toaletele.

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188

Re: Masa de apă?




de Remundo » 25/06/19, 13:33

toaleta, poate trece și ea : Wink:

dar ai nevoie de o pompă și un sistem de spălare care să oprească pompa.
0 x
Imagine
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Masa de apă?




de Ahmed » 25/06/19, 13:36

Cel mai bun este o pompă cuplată cu un rezervor mic: funcționează pe cont propriu în funcție de eșantioane ...
2 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
jardama
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 161
Înregistrare: 07/06/19, 13:47
x 7

Re: Masa de apă?




de jardama » 25/06/19, 23:00

Aș dori să mă dotez cu o pompă de imersiune pentru a ridica apa dintr-un puț la un recuperator de apă pentru a-l umple și a putea folosi apa conținută în acest recuperator pentru udarea cu o pompă. suprafață pe care o am deja.
Am o diferență de înălțime de aproximativ 15 metri plus adâncimea puțului (9m) și o distanță de 70 de metri.
Are cineva experiență în utilizarea acestui tip de pompă? Am văzut unul care mi se pare potrivit (Marque Divertron / Jetly)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 168