1 propan cilindru Instalare 35kg

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
twentymak
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 19/03/10, 21:01
Locul de amplasare: 09000 Sfântul Paul din Jarrat
x 1

1 propan cilindru Instalare 35kg




de twentymak » 09/11/19, 10:08

Salut tuturor. Vreau să instalez DOAR UNUI cilindru de gaz de 35 kg și să îl conectez la plita cu 4 arzătoare + cuptorul meu pe gaz,

Am căutat mult, dar blochez ...
Văd doar instalații cu două sticle cu deviator automat, vreau doar una.
Atunci, deoarece vreau să alimentez 2 dispozitive în același timp, trebuie să instalez un regulator T și două regulatoare? sau un regulator și un T?

Dacă iau de exemplu instalația de gaz a camionului meu, am un singur cilindru Camping Gaz 907> regulator> T> 1 arzător / frigider trimix, funcționează foarte bine așa, dar pentru 4 focuri de casă + cuptor? E la fel ?

Multumesc,
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Instalarea a 1 sticlă de propan de 35 kg




de Ahmed » 09/11/19, 10:18

Nu văd unde este problema: puteți conecta o singură sticlă, doar conexiunea (eventual cusută pe un invertor) și, după părerea mea, un singur regulator trebuie să vă poată furniza cele două bazare prin intermediul unui T ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Instalarea a 1 sticlă de propan de 35 kg




de Christophe » 09/11/19, 10:47

Da, aveți 1 foc sau 4 sau 6, este același, cu condiția să existe suficientă presiune!

Ca și în camionul tău, pe autovehicule (cu excepția gigantului) există întotdeauna o singură sticlă ... deci la fel, nu văd problema!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Instalarea a 1 sticlă de propan de 35 kg




de Ahmed » 09/11/19, 12:01

Cu o singură sticlă, dezavantajul este, evident, defalcarea fără planul B. Pentru a ajuta la gestionarea problemei (fără a o înlătura complet), este posibil să așezați sticla pe o bază de resort *, platină cuplată cu un marker care se mișcă în funcție de greutatea flaconului: odată ce dispozitivul a fost calibrat empiric, este ușor de știut când sticla se apropie de capătul său și să notifice în consecință ...
De ce nu instalați o a doua sticlă clasică de 13 kg ca tampon? Lipsa de spațiu?

* sau prin reutilizarea unei scări de baie dezafectate ...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
twentymak
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 19/03/10, 21:01
Locul de amplasare: 09000 Sfântul Paul din Jarrat
x 1

Re: Instalarea a 1 sticlă de propan de 35 kg




de twentymak » 10/11/19, 09:05

Așa că, în ideea mea, am plănuit să realizez o țeavă de cupru diametrul 12 cu o piuliță liberă care va ieși din peretele stivei la înălțimea robinetului sticlei de gaz.

Pe cealaltă parte a peretelui, în garaj, regulatorul de presiune a peretelui.

Ieșiți prin perete, încă în cupru, urcați pe podeaua bucătăriei și traversați din nou peretele.

Apoi în bucătărie instalați un T cu cele două lirice din oțel inoxidabil. Una pentru cele 4 plăci arzătoare și cealaltă pentru cuptor.

În ceea ce privește gestionarea defecțiunii de gaz. De fapt am două sticle, dar a doua o păstrez așezată lângă prima, când se produce defecțiunea, voi face schimb, încărc sticla goală în vagonul stației și mă îndrept spre stația GPL.

Pentru că da, voi umple cilindrii de propan de 35 kg GPL, am cumpărat adaptorul. Chiar acum la benzinărie unde mă duc, sticla de 35 kg este 92 €, iar GPL la 0.789 €, 35 kg de gaz sunt 70 litri de GPL deci 70 x 0.789 € = 55,23 € deci 36,77 Economii de fiecare dată când reîncărcați.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Instalarea a 1 sticlă de propan de 35 kg




de Ahmed » 10/11/19, 10:57

OK, vă mulțumesc pentru aceste detalii.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Instalarea a 1 sticlă de propan de 35 kg




de dede2002 » 10/11/19, 11:29

hi,

Dar GPL nu este propan pur, există butan în el. Nu este aceeași valoare calorică sau aceeași presiune.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 107